UPPDATERAT
Det är sonen till den döde ayatollan Khamenei som nu är utsedd till ny ledare för Iran av Expertrådet. President Trump säger att han inte kommer att bli långvarig. Denne Khamenei har militären - särskilt Revolutionsgardet - på sin sida och de har pressat på att han skulle utses. Han är ingen ayatolla och har aldrig haft något officiellt ämbete. Han borde inte vara så förtjust i att bli utsedd för han har tidigare alltid befunnit sig i bakgrunden. Men alla som den tidigare ledaren utsåg är döda så det fanns inte så mycket kvar att utse. Så nu är det som tidigare i Iran när det var shaher som avlöste varandra och som var far och son. Det sägs att han redan har blivit skadad i attackerna, men inte allvarligt.
12.3.2026
Nu sägs att Mojtaba Khamenei är svårt skadad och ligger i koma på sjukhus. Att han träffades så svårt första dagen av anfallen, för att han var på plats med sin far, att han inte ens vet att det är krig. Revolutionsgardet fortsätter ändå tills den dag de alla är döda. Det är därför han inte kan tala till folket, vilket man förväntar sig av en ny ledare.
15.10
Nu lästes ett uttalande upp från Mojtaba Khamenei, men det kan ju lika gärna vara andra som har skrivit detta. Men USA ska stänga alla sina baser sägs det. Och Iran kommer förstås att hämnas.
Här skrev jag tidigare om denne son.
PS. Nu kan de som demonstrerar för Palestina i Sverige fortsätta att hylla Khamenei. På så vis ser världen hur det hänger ihop. Terror i ett land blir terror i ett annat. Bakom står Iran. DS.
Även i Sverige försöker muslimer vinna mark. De bugar enbart för Allah så därför ska inte deras barn buga när de tränar judo. Nu anmäls detta som diskriminering. Helt åt Tjotaheiti! Stackars barn!
Här syns Mojtaba Khamenei tillsammans med sin familj. Tre barn har han lyckats få till slut efter behandling i England. Hans fru och en son sägs ha dödats nu.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar