söndag 3 maj 2026

Oljan och elen offer för globaliseringen

 Förr i tiden så kunde vi bestämma själva över vår inhemska el och även oljan. Vi kunde sätta priset själva och få billig energi. Men numera är allt globaliserat. Iran står för 20 procent av världens olja. Det går att ersätta. I Sverige är vi inte beroende av denna olja för vi får den från Nordsjön genom Norge. 

Men ändå talas det nu om ransonering i Sverige. Eller att priserna ständigt ska öka. Både på el och olja. I Sverige är vattenkraften stor och står för omkring hälften av energin vi får från elen. Men vi ska dela med oss till Europa och särskilt då Tyskland, som har gjort sig av med kärnkraften. I motsats till Frankrike som inte har gjort det. De har 56 reaktorer och är den näst största energiproducenten av detta slag efter USA. 

I Tyskland har man varit så rädd för kärnkraften att den sista reaktorn stängdes av 2023. Men i Sverige står förutom vattenkraften också kärnkraften för vår energi i el. Men som sagt det spelar inte så stor roll eftersom priserna sätts globalt eller inom EU. Vi är gisslan hos de stora kraftbolagen och hos politikerna som bestämmer priserna. 

Priserna i kollektivtrafiken ska sänkas så är modellen för att stå emot priserna på energi. Vi ska åka buss. Det har jag personligen inte gjort på ganska många år. Det går bra med bil än så länge. Meningen är också att vi ska cykla överallt och i alla årstider. På Värmdö har kommunen hållit på med att bredda cykelbanor några centimeter under lång tid, för att alla ska få plats att cykla och gå. 

Vi går mot ett samhälle som inte har funnits på hundra år. Det blir väl häst och vagn till slut och ingen kan bo så långt från storstan som jag nu gör. Jag ser fram emot när kommunen håller med häst och vagn till hemtjänsten, för då blir med nödvändighet tempot i livsstilen långsammare för alla. Här på Värmdö har människor bott i tusen år. Trettio gårdar tog hand om kring 250 människor då. Så befolkningen kommer inte att kunna försörja särskilt många. Ifall detta får genomslag. 

Vi står inför oroliga tider. Och jag förstår kvinnorna som mår mest illa och därför röstar åt vänster. Men det spelar inte så stor roll när nu politikerna i Sverige inte är de som bestämmer hur vi ska ha det. Mest påverkan har president Trump. Den galningen som krigar och inte begriper hur världen ska tas om hand. Allt han har är hot av olika slag. Det har aldrig fört världen framåt. 

Här ser president Trump ut som den galning han är för denna planet. Han har aldrig behövt vara fattig eller hungrig och har en diktators affärsmässiga syn på världen. 

lördag 2 maj 2026

Att födas i Sverige likt en prinsessa

  Det kändes prinsesslikt att födas då i slutet av 1945 och få sitta på en sommaräng ett halvår senare. Det var verkligen att få finnas till ungefär som en riktig prinsessa. Nedan är en bild från min almanacka för i år för månaden maj, som speglar denna känsla. Jag som var född i den mörkaste månaden kunde inte tro att det var sant när mina föräldrar satte mig på en sommaräng. Med blommor och ljuvligheter och min pappa tog ett foto. Just nu vet jag inte var detta foto finns för det är lite rörigt i mitt lilla hus. Men jag ler där över hela ansiktet. 

Den där känslan från detta foto har följt mig genom livet. Jag fick den från mina föräldrar och från den närmaste omgivningen med pappa, mamma, farmor, hennes systrar och en gammelfaster som såg på mig som hoppet för framtiden. Det var vi som föddes efter andra världskriget. Ett hopp äntligen för en ny framtid. De vuxna måste till en del ha trott att världen skulle gå under. Det gjorde den också för miljoner med människor. Men så kom freden och livet gick trots allt vidare.

Precis så är det nu också. För riktig fred blir det aldrig i världen för människor kan inte lösa sina konflikter utan att råka in i krig. Men jag tror inte på att världen kommer gå under. Lite längre har vi kommit sedan jag föddes ändå. Men människor är beroende att ha ett ändligt slut att hoppas på för oss alla. Tyvärr är det den kristna religionen som har gett oss detta. För vissa människor ska tas upp till himlen när den slutliga undergången kommer och andra försvinna till helvetet. Harmageddon kallas det också. 

Så är inte läget annat än för en del troende stackars människor. För oss andra är ont och gott inbakat i livet och i oss själva. Vi har ansvar för vad vi gör och kan inte göra ont utan att få avtjäna straff för det. I livet. Men inte senare annat än att vi får gå igenom våra liv och själva uppleva hur andra har känt inför våra handlingar. Så sägs det fungera. Själv har jag försökt att tänka tillbaka och ändra mitt liv medan jag lever om jag tror att jag har skadat någon. 

Själv har jag också blivit skadad, men många har jag även mött, som har hjälpt mig. Det är jag tacksam för. Ibland tänker jag att det är sant att änglar går omkring på jorden. Och om det finns någon sådan möjlighet vill jag gärna vara en ängel här sedan. För nu räcker det. Jag vill inte leva fler liv här igen. Det sägs att det är frivilligt att återfödas. Att inget tvång finns på andra sidan. Det vore fantastiskt om det är sant. 





fredag 1 maj 2026

Socialdemokraterna är Sverige

Årets första maj märke säger allt om det socialdemokratiska partiet. De är helt enkelt Sverige. Det har inte varit sant sedan jag var liten. Då hade de ensam majoritet på 1940-talet. Detta på grund av andra världskriget. Men numera slåss de med de borgerliga om regeringsmakten, vilket var en chock för dem första gången det hände på 1970-talet.  

Det hände sig 1976 då en borgerlig regering tog över efter 44 år av socialdemokratiskt styre. Men i år så säger socialdemokraterna att deras märke för 1 maj betyder att de älskar Sverige och då står deras partimärke för ett hjärta. Så förklaras det. 

Märkligt att de måste propagera för att deras partimärke betyder älskar. Så ser inte jag det. Det betyder helt enkelt deras partimärke. Inte något annat. De vill att vi ska köpa det för 50 kronor och stödja partiet. Magdalena Andersson ser riktigt lömsk och elak ut på bilden de har med där. Det brukar vara så att det inre skiner igenom och tar över det yttre när åldern tar ut sin rätt.