onsdag 23 april 2025

Testosteron har ökat 70 procent på tio år

UPPDATERAT

 Testosteron behöver inte de flesta män, men de kan tro det. Dessutom så får långvarig användning av detta manliga könshormon till effekt att risken för hjärtinfarkt och stroke ökar. De flesta män som mest använder detta preparat är mellan 45-70 år. De är väl rädda för att inte kunna prestera och behålla sina ibland mycket yngre kvinnor. Dessutom är det dyrt för sjukvården. Stackars män! 

Det gäller också för dem att känna sig som 30 år när de är bortåt 80. Den psykologiska känslan är obetalbar. Uppenbarligen. Ingen ska behöva bli gammal i den här unga världen. Undrar hur Björn Ulvaeus har det med hormonerna. Han är gift med Christina Sas, som är 53 år. Medan Björn Ulvaeus är 79 år. Men han fyller 80 år om två dagar!

25.4.2025

Grattis Björn Ulvaeus till att ha uppnått 80 år och vara miljardär. Fast jag har egentligen aldrig förstått varför man måste vara så rik. Men du kanske vill göra något riktigt bra för världen. 


Här uttalar sig hormonexperten Mikael Lehtihet om att de flesta män inte behöver testosteron, men att de ändå pressar sjukvården att ge dem detta. 



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar