fredag 1 augusti 2025

Hamas utnyttjar sjuka barn

 Bilden på den utmärglade nästan 2 år gamle gossen Mohammed al-Mutawaaq (eller Matuk) har gått genom världspressen och dess stora tidningar för att bevisa att Israel är det ondaste landet i världen, som svälter ihjäl barn. Men nu har det visat sig att pojken lider av en cp-skada och därför har svårt att äta och ta upp näring. Han har en välmående bror i bakgrunden på fotot nedan. Och även här.

Jag har också undrat hur mamman till ett döende spädbarn kan se så välmående ut och då inte ammar sitt barn utan låter det dö tre månader gammalt. Brist på mjölkersättning sägs det, men att amma är det bästa för barnet. Det är konstaterat av vetenskapen och jag har ammat tre stycken. Det första som får stryka på foten och blir offer i krig är sanningen brukar man säga. Jo så klart. Propagandan var det som tog livet av miljontals i koncentrationslägren i Tyskland, men det visste inte tyska folket. Sade de. De såg bara att Hitler fick slut på arbetslösheten och skapade motorvägar. 

Det går att göra människor blinda genom hjärntvätt och genom att beskriva motståndaren som totalt ond. Detta svart-vita sätt att se människor har blivit ännu mer vanligt genom internet. Själv har jag lyckats att undkomma den massa av "goda människor" som attackerade mig under ganska många år när jag hade en avvikande åsikt från pk-agendan. Eller kanske var de bara avundsjuka?

Vi människor har en förmåga att se andra i ofördelaktigt ljus när det gynnar oss. Eller när vi går ihop med andra och blir kollektivt upprörda. Det har varit bra när vi var stammar som slogs eller behövde bli arga och kreativa för att överleva när det var ont om resurser eller var omedvetna om läget och just nu är 500 av landets upprörda och delvis kända människor tillsammans i ett upprop mot Israel.  Även journalister från Sveriges Radio och SVT är med på listan. De kan väl inte få bevaka Israel och Gaza förhoppningsvis? Här är ännu en artikel om sjuka barn som används som svältande. 

Förr i tiden var det inte så mycket spekulationer i tryck. Inte heller fick varje människa på jorden vara ett sanningsvittne. Utan det avgjordes vem som hade gjort vad i till exempel Nürnberg efter andra världskriget. Likadant efter kriget i Bosnien. Se nedan. De värsta förbrytarna dömdes. 

Lille Mohammed är sjuk inte utsatt för svält. Men detta togs som bevis på att Israel är världens ondaste land och utsätter befolkningen i Gaza för total svält. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar