Det har fällts några ett par tusen kilo tunga bomber över området vid Hormuzsundet av USA. Men det är tydligen så att detta sund kan förlänga kriget i veckor om inte månader. President Trump har sagt att 5 000 soldater behöver sättas i land i området.
Samtidigt sade president Trump i går att kriget kommer hålla på i veckor. Och att det snart är slut. Ja vem ska man tro på? Det var ett stort bakslag för Iran att deras faktiske ledare Ari Larijani dödades av Israel. Det är han som har styrt militären sedan den valde sonen Mojtaba Khamenei sägs vara i Ryssland för sjukvård. Det har dock förnekats av Ryssland. Men analytiker säger att detta med den militäre ledarens död kan förlänga kriget. Kriget sköter sig självt i stor utsträckning, men politiskt kan det vara svårt att göra något åt det.
Presidenten i Iran har inte den makten att sammankalla en koalition av eliten i Iran för att förhandla om slutet på kriget. Och Iran har från början ställt in sig på ett långt krig, vilket inte USA har gjort. Dessa militärer har ju ingen rädsla att dö i krig. De kommer till paradiset om de gör det. Så länge den här sortens konservativa muslimer styr i landet lär kriget fortsätta.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar