Jaha där kom den då vapenvilan i 14 dagar och förhandlingar mellan Iran och USA på fredag. Men de tio punkterna verkar skilja sig åt från Irans och USA:s sida. Men det är naturligt i det här skedet när det ska till vidare samtal. Bensinpriset föll genast. Så lättpåverkat. Det blev inget storkrig i Mellanöstern, men vapenvilan bröts omedelbart enligt Israel.
Det stora religionskriget lär fortsätta så länge människor tror att det finns en gubbe i himlen som har hand om allt. Det i sin tur hänger ihop med kriget mellan könen. Och makten över sinnena hos människor. Israels gud är den äldste och enbart till för judar. Medan kristendomen bröt in med Jesus och guden blev till tre. Samt så Mohammed som tyckte sig ha fått allt från ängeln Gabriel och detta blev sanningen i islam. Den senaste religionen och den våldsammaste.
"Jag bliver det jag bliver" sade guden att den hette har jag läst mig till. Det svaret fick Moses när han ville veta guds namn, för hedningar skulle inte tro på en gud som inte hade något namn. Kan också tolkas som "Jag är den jag är". Det betyder att denna kraft är beständig samt föränderlig. Eller att guden är en ändrande kraft i varje situation. Namnet betyder att detta ogripbara finns bortom. Att vi inte kan tänka oss fram till vad som är gud utan att det uppenbaras för oss genom handling. Så mänsklighetens utveckling syftar till att uppenbara guden stegvis och utvecklas med denna luftiga schimär.
Vi kan inte skilja på ont och gott om vi inte är fria att handla. Först då finns möjligheten att välja så ur den synvinkeln är Trumpen, ursäkta president Trump, förmodligen friare medan imamerna i Iran är mer inlåsta i sina föreställningar om guden. Och har liten handlingsfrihet. Men kanske kan de befrias en smula. Deras nye ledare Mojtaba Khamenei sägs vara medvetslös och svårt skadad samt behandlas i Qom. Hans far är inte begravd ännu, vilket strider mot religionen. Vem som styr Iran är inte klarlagt. Militären ligger närmast till hands.
Här skrev jag tidigare om detta.
Den nedåtgående solen över paradiset. Så heter det här pusslet i 18 000 bitar från Ravensburger. Vår mänskliga utveckling betyder att omforma även våra gudar. För de är en del av oss och beroende av våra föreställningar om dem.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar