fredag 28 augusti 2026

Kung Harald av Norge lever ännu

Han lever, han lever så säger de församlade norrmännen vid kungliga slottet Skaugum. Kungen som var med om andra världskriget som barn. Han var i USA med sin mamma medan den norske kungen Haakon VII då var i London. Och så sjunger de nationalsången. Kung Harald kommer att leva ännu länge i norska folkets minne. 

Kronprins Haakon var på sjukhuset hos sin far i natt. Hela familjen var där i går. Till och med bonusprinsen Marius som har fotboja och inte får röra sig bortom slottet. Men tydligen har fått tillstånd till detta. Norska folket är litet bara hälften av det svenska, men de har fått utstå mer än oss. De var ockuperade under andra världskriget av tyskarna. Och deras land är så bergigt att det var bara för dem att klänga sig fast på branterna förut och odla där det gick. Men numera är de rika för de har olja. 

Efter andra världskriget så föll många monarkier, men inte i våra nordliga länder. Men det starka stödet för det norska kungadömet föll från 80 procent till omkring 60 procent med all turbulens kring bonusprinsen, kronprinsessan Mette-Marits son med en annan man. 
Nu inväntar vi ett stort skifte i Norge när kungen dör men en ny kung tar över. Han har också mer makt än vår kung. Han sammankallar regeringen och skriver under nya lagar. 




Inga kommentarer:

Skicka en kommentar