torsdag 27 november 2025

Islamisthustrun krävs på 1,4 miljoner kronor

 Det är Nabaa Gharid, som nu krävs på 1,4 miljoner kronor för att hon har fått felaktiga utbetalningar för sitt handikapp, som inte var så svårt som hon sade. Hon är hustru till den fängslade imamen Hussein al-Jibur, som Sverige velat utvisa till Irak, men detta har inte kunnat verkställas. Han är islamist och anses vara ett säkerhetshot mot Sverige. Hustrun har redan tidigare blivit fråntagen sina bidrag i Umeå, men familjen flyttade då till Malmö och kunde där fortsätta med de felaktiga bidragen, som nu ska återbetalas. Detta ärende ligger nu hos Kronofogden. 

Omkring 4 000 personer i gäng får bidrag från Försäkringskassan genom bland annat oriktiga läkarintyg och skenseparationer där ett par låtsas bo på olika håll. Det gäller upp till 20 miljarder som betalas ut felaktigt varje år varav hälften anses vara bidragsbrott. 

Dessa olika brott har pågått sedan lång tid och jag skrev om detta redan 2012 gällande assistansersättningar. Här kan ni se när jag skrev om det igen 2021. Redan 2009 avslöjades en man som inte kunde gå, men som sågs dansa med kaniner på Liseberg. Han fick tre års fängelse.

Finns inga skrupler hos en del att lura Sverige på pengar. Det här är islamisten som Sverige har velat utvisa till sitt hemland Irak, men han kan bli utsatt för tortyr så det går inte att genomföra. Hans hustru Nabaa Gharid har fejkat ett handikapp och krävs nu på 1,4 miljoner kronor för felaktiga utbetalningar. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar