fredag 28 februari 2025

Trump minns inte vad han säger

UPPDATERAT

 Trump minns inte att han har kallat Zelenskyj för en diktator. Det sade han nu när han fick frågan. "Sade jag det. Jag kan inte tro att jag skulle säga det", sade han i går. Typiskt Trump att inte minnas. Precis som vilken brottsling som helst. Men i dag ska de båda Trump och Zelenskyj förmodligen underteckna ett avtal om mineralutvinning i Ukraina. Eftersom det har varit si och så med elektriciteten i Ukraina har mineraler inte kunnat utvinnas i stor skala under kriget. Det är också osäkert hur mycket mineraltillgångarna är värda. Ryssland har redan låtit Kina utvinna mineraler på den mark som är erövrad från Ukraina. 

Trump sade också att EU bildades för att jävlas med USA. Helt fel. Det handlade om att länderna i Europa inte skulle kriga mot varandra. Tyskland och Frankrike hade lyckats att gör detta sedan 1800-talet, vilket fick till följd att första och andra världskriget startades. Ingen behöver tro på vad Trump säger. Han hittar på vartefter. 

19:56

Zelenskyj har lämnat Vita huset efter ett upprört möte med Trump, som menade att Ukraina måste göra eftergifter. Bra gjort Zelenskyj!

1 mars 2025

Trump fortsätter i sin vanliga stil och menar att Zelenskyj ska be om ursäkt och komma tillbaka när han vill ha fred. Det här är en fortsättning på andra världskriget som aldrig fick något bra slut. Ryssland tog över en del av Europa då och vill fortsätta nu. Trump står på Putins sida. Nu gäller det att Europa står på Ukrainas sida. Kaja Kallas EU:s utrikeschef twittrade att den fria världen behöver en ny ledare. Det är upp till Europa att ta den ledningen. 



torsdag 27 februari 2025

Du ska ha stor makt och flest pengar på banken

 Jag såg dokumentären "Stieg Larsson mannen som lekte med elden". Den är från 2018 och tiden måste gå fortare för den verkade handla om en gammal tid. Så gör den ju också och Stieg Larsson skulle inte varit så särskilt ihågkommen om han inte hade skrivit deckarna som byter rollerna för män och kvinnor och dessutom berättar om den tidens kollektiva myt om de rikas förtryck. Tidningen Expo kom ur hans och andras övertygelse och den finns fortfarande. 

Stieg Larsson uppfostrades av morfar Severin som var hatisk till nazister. Inte så märkligt, för de hade ju begått fruktansvärda övergrepp genom sin egen tro på att judar var skyldiga till allt och måste utrotas. Något som inte var särskilt nytt för judar har förföljts i tusentals år. Och gör det fortfarande. Värre än någonsin nu när Palestina ska vara ett eget land. Och araberna har fått övertaget i opinionen i Sverige.

Pojken Stieg Larsson tillbringade sina första nio år hos morfar, men sedan dog Severin en natt i hjärtinfarkt. Stieg Larsson sov i samma säng och hittade honom på morgonen. Så pojken fick flytta till sina föräldrar. Sedan utvecklades Stieg Larsson till att bli vänsterextremist och naturligtvis var det tacksamt för högerextremister. Om inte Stieg Larsson också hade drabbats av en hjärtinfarkt, som tog livet av honom när han var 50 år, så hade han kanske blivit en martyr för vänsterrörelsen. Dödshoten var många.

Människor som är besatta av hat vare sig åt vänster eller höger har inte begripit att det drabbar dem själva värst. Att göra politik till livets mål och mening är att fastna på ett trappsteg och inte ta in livets egen storhet. En kultur som blir mer och mer komplicerad gör också livets enkla mekanismer mer besvärliga så till slut upptar dessa enkla saker hela uppmärksamheten hos folket. 

Numera har betoningen hamnat på politik och ekonomi. Ingen har längre någon stor vision för framtiden. Detta sker alltid i samhällen som inte längre har någon som har en ny egen syn på framtiden. Det är därför som Trump och Putin har varit och är kungar i vår gemensamma globala värld. Den generation som nu är ung är upptagen med enbart ekonomi. Det är slutstadiet på samhällets utveckling. För människor lever inte av bröd allena. Livets mening är inte att ha flest pengar på banken. Eller mest makt i världen. 

Stieg Larsson pratar om den dagen 28 februari 1986 när Olof Palme blev skjuten. Personligen så skulle jag iväg och jobba på DN dagen efter, men hade inte fått tidningen i brevlådan så jag visste inte att Palme var död. Men alla flaggor var på halv stång. 

onsdag 26 februari 2025

Den här mannen borde få livstid

Varför har vi i Sverige en våldtäktsman som ständigt gör nya övergrepp? Han heter Jordanis Kouroutsidis och är nu 55 år. Han har hållit på och överfallit kvinnor sedan slutet på 80-talet.  Ingen har stoppat honom efter dessa övergrepp, utan han får lite påbackning i fängelset och släpps snart ut igen. Nu var det fyra månader som hann gå innan han begick ett nytt övergrepp. Han får fyra år och sex månaders fängelse. Ungefär samma straff som han alltid får. Kan ingen kastrera honom?

                                Han kan inte låta bli att överfalla kvinnor. Foto Polisen. 





tisdag 25 februari 2025

Trump tafsar på Macron

 När de nu träffades igen Macron och Trump så kunde inte Trump låta bli att tafsa på Macron. Trump är känd för att aldrig släppa Macrons hand när de träffas. Men att lägga handen på Macrons knä är väl lite magstarkt. Macron reagerade med att försöka lyfta bort handen och skrattade samtidigt. Men så roligt var det inte. 

Den bufflige Trump sägs dock ge med sig nu. Om det är sant lär väl tiden utvisa. Han menar att Putin ska gå med på att trupper ser till att avtal hålls i Ukraina och att land kan lämnas tillbaka. De nordkoreanska trupperna hade lurats att de stred mot Sydkorea och Rysslands förluster är stora. Putin vill inte mobilisera folket genom allmän värnplikt. Det skulle vara för impopulärt. 

Så mycket tjafs och spekulationer nu så hälften vore nog. Men USA och Ryssland vill bägge lägga beslag på Ukrainas tillgångar av sällsynta mineraler. Om de nu finns. Men Ryssland har också sådana mineraler säger Putin och han kan tänka sig en uppgörelse. Bara Ryssland får stopp på de sanktioner som finns mot landet. Trump säger att han begriper när någon vill nå ett avtal. Och där befinner sig nu Putin. Efter tre år av krig, som inte gick Putins väg. 



måndag 24 februari 2025

Tyskland går åt rätt håll

Efter diverse danser i miljölandet Tyskland, där kärnkraften försvann så är Tyskland nu återigen på ett bättre spår när CDU och Afd (Allt för Tyskland) är de största partierna efter valet i går. Tidigare Östtyskland har röstat på Afd, som enligt eliten i Sverige är lika med högerextrema. Det håller i sig bland befolkningen i öst att allt som liknar kommunism är förfärligt. Och det Ryssland gör har också påverkat. Tre års krig i dag efter invasion av Ryssland i Ukraina. Möjligen kan de två största partierna regera själva. Utan socialdemokrater som blev det tredje största partiet. Tendensen är densamma som i Sverige att folket går åt det konservativa hållet. 

PS. Att Muharrem Demirok (c) nu avgår som partiledare är i samma tendens. Han har velat att Magdalena Andersson (s) skulle vara deras statsministerkandidat nästa år. PS.


Preliminära siffror på morgonen den 24 februari 2025. 


lördag 22 februari 2025

Dödens logik inuti outvecklade människor

 Bilderna nedan är från efter andra världskriget och när jag slår över till nyheterna är det fortfarande soldater som utbildas. Denna gång i Ukraina. Och flyktingar finns överallt precis som då. Det är rundgång i historien. Människor har lyft sig ekonomiskt, men en del har inte utvecklats inuti. Det är girighet, makten och dess ondska som står i centrum ännu en gång. 

Det finns en dödens logik i de människor som inte är utvecklade. De menar att deras troslära gör att de kan gå över lik. Exakt det som har hänt om och om igen. Genom alla tider. När människor blir extremister och fastnar i att tro på ett beläte, en gud av något slag. Då är det illa för världen. Putin och Trump heter ett par av gudarna i dagens samhälle. 

Människor förstår inte att det inte finns några gudar där ute utan att dessa borde visa på något annat. De borde vara transcendenta, genomskinliga för det verkliga undret, som finns inuti varje människa Men den andra födelsen har blivit något konkret där ute istället för att äga rum i varje människa. Som en andlig upplevelse. Buddha föddes ur sin moders sida. Så sägs det. Men det är naturligtvis inte en realitet utan det är symboliskt. Likadant med jungfrufödseln i kristendomen. Den är symbolisk inte verklig. 

Religioner som har stelnat gör att människor följer regler och påbud istället för att uppleva själva. Så uppkommer extremister som tror stenhårt på varje ord som är nedskrivet och som gör att sådana världsledare som Putin och Trump kan ljuga om allt. För de trogna troende bugar och bockar ändå. Det är det slutgiltiga förnedrande bottenläget för människor. Men hoppet finns alltid där att detta ska leda till något utvecklande. För värre kan det inte bli. 








Ariel och Kfir mördades av Hamas

 De båda små barnen som mördades av Hamas har varit så svårt att ta in att jag inte har orkat skriva om dem tidigare. Det var Ariel och Kfir som dödades handgripligen av Hamas. De blev inte skjutna. De blev strypta. Det har obduktionen av dem visat. Det var en barbarisk handling som mördade den lille Kfir som inte ens var ett år, bara 10 månader, och hans äldre bror Ariel som var fyra år. 

Deras mamma är också död, men Hamas lyckades inte lämna tillbaka hennes kropp utan det var en anonym kvinnas kropp som fanns i kistan med hennes namn. På fredagskvällen i går återlämnades dock den riktiga kroppen av mamman Shiri. Bara pappan i familjen överlevde fångenskapen. 

Hamas har påstått att de andra tre i familjen dödades i ett israeliskt anfall, men det var bara lögn. För det är helt i sin ordning att ljuga för Hamas. Lögn är numera helt ingående i politiken. Vila i frid nu alla offer för detta utdragna hemska krig. Och särskilt de som överfölls och fördes bort den 7 oktober 2023. 

Här är familjen Bibas som fördes bort och mördades av Hamas. Bara pappan överlevde fångenskapen. 



fredag 21 februari 2025

Kung Trump ska styra världen

 Det är så barnsligt så jag vet knappt vad jag ska säga. Men Vita husets hemsida har framställt Trump som kung. På dess instagram. Den här bilden visar bara hur illa ställt det är med denne man. Han menar också att han är som Napoleon som sade att "den som räddar sitt land bryter inte mot någon lag". Och han vill naturligtvis bli som Putin som har suttit vid makten sedan år 2000. 

Kan han då ändra konstitutionen så att han själv får sitta mer än två perioder? Vi får se. Det har varit så tidigare i amerikansk historia att Franklin D Roosevelt satt kvar i mer än tre perioder under andra världskriget. Han blev omvald tre gånger. Han satt från 1933-1945 då han dog på sin post 63 år gammal. 






onsdag 19 februari 2025

Trump försöker köra över Ukraina

UPPDATERAT

 Nu låter Trump som Putin. Det måste vara val i Ukraina annars så blir det ingen fred. Det har han hittat på alldeles själv säger han. Både Sverige och Ukraina har särskilda regler när det råder krig. Precis som andra länder. Val är inte att tänka på utan det gäller att klara av kriget först. Men nu ska dessa båda cyniska herrar ta över Ukraina genom att ställa krav på val. Putin sitter på total övertid i Ryssland, men ingen kan rå på honom.  Han har varit premiärminister eller president sedan år 2000. 

De båda tillsammans behandlar Ukraina som om det vore en delstat som Ryssland kan bestämma över. Det pro-ryska partiet vann ju valet i Georgien år 2024. Fast det var omstritt. Och detsamma vill nu Putin ska hända i Ukraina, som inte ska vara en självständig stat längre. 

Och så kläcker också Trump ur sig att de borde inte ha startat kriget. Vilka? EU eller Ukraina? Nej han menar president Zelenskyj. Han kunde ha förhandlat då för tre år sedan. Bugat och bockat. Det var Ryssland som olagligt först tog över Krim och sedan gick vidare med ett anfallskrig 2022. Chocken för Putin var att han inte lyckades inta Kiev. Trump säger också att president Zelenskyj har fyra procent av folket med sig. Nej presidenten hade en majoritet med sig så sent som i december förra året. Trump ljuger utan att skämmas. Det är något allvarligt fel på den mannen. Han är mytoman och psykopat i en person tydligen. 

13:04

Zelenskyj säger att Trump befinner sig i en bubbla av desinformation. Snällt uttryckt när han enbart upprepar det Ryssland har sagt. Han är lika uppskruvad som vanligt Trump, men den här gången av Putin. 

20.2.2025

I förhandlingsspelet ingår att kalla Zelenskyj en diktator och att slå hårt mot honom. Trump förnekar sig inte. Så där brukar det gå till i företag. Att man tar till storsläggan först för att tona ned sig senare. Men ingen är en diktator för att det inte är val i krigstid. Storbritannien hade inte några val under andra världskriget och nog skulle USA protestera ifall någon ansåg att det var USA som anföll Japan och inte tvärtom då i Pearl Harbor 1941. 

6:40 

Premiärminister Starmer från Storbritannien kommer att träffa Trump och framlägga sin egen plan för freden. Vi får se hur det går. Nu när kriget går in på sitt fjärde år. Som jag skrev redan i början av kriget: det brukar dra ut på tiden när ett krig väl är startat. 

9:07

EU har en nio gånger starkare ekonomi än Ryssland. Och en mycket starkare teknologi, en högre teknisk standard. Ryssland är en världsekonomisk dvärg, fattig och misslyckad. Så skriver PM Nilsson. 


Det här är en karikatyr av Jeander från 2017 och den som skruvar är Steve Bannon. Trump omger sig av dåliga rådgivare nu också och säger vad som helst. Särskilt vad Putin vill. Stoppa den galne mannen nu! Han kan inte bestämma vad Ukraina ska göra. 

tisdag 18 februari 2025

Serie om dödshjälp i statliga televisionen

 I kväll klockan 21.30 visar SVT1 ett program om självmord. Det ska vara tillåtet också i Sverige att ta sitt liv om man vill det. Det ska vara assisterat självmord med hjälp av experter på detta. Ren dödshjälp. En av dem som vill ta sitt liv är Pernilla, när hon blir sjukare. Det är alltid fel att ta sitt liv tycker jag. Jag har följt min sambo till döden när han hade cancer. Det var aldrig tal om att han skulle dö för egen hand, utan han ville ha behandling ända till sista dagen. Det fick han också, men strålningen mot en tumör i ryggen, som nästan hade förstört en kota, gjorde att kroppen inte klarade mer. Han avled den 5 december 2014, 57 år gammal. 

Det finns all möjlig hjälp för sjuka människor i Sverige. Men sjukvården kostar och nu läggs den avdelning ned på Nacka sjukhus, där min sambo tillbringade sina sista dagar. Den är inte lönsam. Lönsamhet i det här fallet måste betyda att människor återhämtar sig och blir friska. Men döende gör inte det. Här skrev jag om detta tidigare. 

Det är enkelt att begå självmord om någon vill det. Det svåra är att leva. Det var förskräckligt när en journalist på DN begick självmord just för att han inte ville leva längre. Han blev 59 år gammal. Så egoistiskt. Staten ska inte hjälpa till i dessa fall menar jag. De som ska få dödshjälp ska vara döende eller nära döden. Så nu ska vi få statliga dödskliniker istället för den vård och omsorg som också döende tidigare har fått. Bedrövligt!

Här skriver TV4 om Pernilla Wallin som hon heter. 

Ni kan se programmet Sista hjälpen när ni vlll på SVT Play. 


Här sitter Pernilla som vill avsluta sitt liv. Inte just i dag, men när slutet för henne närmar sig. Så istället för att få vård och hjälp in i det sista ska sjukvården få mindre kostnader genom att hon dör i statens regi. 

måndag 17 februari 2025

Ryssland ska få permanent bit av Ukraina

UPPDATERAT

 Trump har en tydlig fredsplan för Ukraina. Landet ska gå med på att Ryssland har tagit över en del av deras land. Och lämna tillbaka den del av Kursk där de har gjort inbrytningar i Ryssland. Det påminner mycket om fred i vår tid från 1938 då premiärminister Chamberlain kom tillbaka till England och viftade med ett papper som Hitler hade skrivit under. Inte värt någonting. 

Vi får se hur det går nu i Saudiarabien där dessa förhandlingar, som inleds i morgon ska leda till en ny fred i vår tid. Och då ska Ukraina lämna ifrån sig en del av sitt land. De får heller inte ansluta sig till Nato och måste vara neutrala. Ryssland få på så vis tillgång till Svarta havet på ett enkelt sätt. Den nya gränsen ska bevakas av Storbritannien och EU-styrkor. Både Storbritannien och Sverige är beredda att skicka fredsbevarande styrkor till Ukraina. Putin har redan segrat i denna kontrovers. Europa vill inte slåss med Ryssland. Utan ger efter. 

Ukraina har alltid varit ryskt, som slagordet lyder i Ryssland. Det var enbart Chrustjev som var dum och gav bort Krim till Ukraina år 1954 och sedan förklarade sig Ukraina självständigt år 1991 när Sovjet hade fallit ihop. Då förbjöds också det kommunistiska partiet. Nu ska Trump rensa upp i denna nytillkomna härva.

18.2.2025

Nej det ska inte finnas några fredsbevarande trupper i Ukraina. Spelar ingen roll varifrån de kommer. Det säger ryske utrikesministern Lavrov, som diskuterade saken med USA. Så det låter som om Putin vill tugga i sig Ukraina bit för bit. För utan några garantier kan Ryssland anfalla när som helst igen. 

16:48

Nyval krävs i Ukraina för att ett fredsavtal ska komma till stånd. Ryssland kräver detta. Ryssland menar att en marionettpresident då skulle väljas och att Ryssland får igenom sina krav. Det är inte vanligt att val sker i krigstid. Inte heller i Sverige. 


Så här ser planen ut. Ryssland får behålla allt de redan har lagt beslag på sedan 2014 fram till 2020 och Ukraina ska buga och bocka samt lämna tillbaka de områden de har erövrat i Kursk. Faksimil från Daily Mail. 

söndag 16 februari 2025

JD Vance kan inte förstå Europa

USA:s vice president JD Vance har ingen förståelse för Europa. Han ser med amerikanska ögon på något för honom obegripligt. Det är Europa som har uppfunnit allt det som USA tog över. Som demokrati och yttrandefrihet. Men han tror att det var USA som gjorde det, när de istället tog över landet från indianerna och körde bort dem eller dödade dem. Trots de stolta orden i deras författningar. Dessutom blev det inbördeskrig när slaveriet skulle avskaffas. 

I Europa fanns inte något sådant. Utan istället en tusenårig utveckling från romarna (som amerikaner gärna ser sig som) till något annat än plundringståg och krig. Det är därför som EU finns numera för att undvika krig mellan stater och särskilt då mellan Frankrike och Tyskland, som startade de två senaste världskrigen. Sådana vill vi inte ha tillbaka.

Vance och Trump är köpmän och vill handla med Ryssland (kallas fredsförhandlingar) och få dem att inse att krig är inte lönsamt. Det har nog Putin gjort på egen hand nu efter ett så långt krig. Det startade 2014 med Rysslands övertagande av Krimhalvön. Och ett direkt angrepp på Kiev och Ukraina år 2022. USA vill ha 500 miljarder i sällsynta jordartsmetaller från Ukraina för att hjälpa till. De vill äga dessa metaller i Ukrainas mark. Zelenskyj har dock vägrat skriva på ett sådant avtal. Ukraina vill naturligtvis ha säkerhetsgarantier ifall de ska göra detta. Men det finns inte i det nuvarande avtalet. 

Europa är fortfarande bestående av många stater, inte som USA ett land där presidenten kan gå in och bestämma själv som en envåldshärskare. JD Vance vill naturligtvis att Ukraina ska buga och bocka, för det har Europa gjort efter andra världskriget när Marshallhjälpen gjorde sitt intåg. Även Sverige fick del av den. Nu är det andra bullar för Ryssland är inget hot utan Europa är det enligt Trump. Så EU ska inte få sitta med och förhandla om fred med Ryssland, ej heller Ukraina utan det ska göras upp mellan de VD:ar som styr företagen USA och Ryssland. 

Sparka stora delar av myndigheterna, utvisa illegala migranter, lägg ned Usaid i världen. Allt är affärsmässiga överväganden utan några andra inslag. Det är som om 1700-talet har uppstått igen. Men USA har inte de fördelar det hade då med ett land som sågs som obebott och som kunde ges bort till invandrare. Efter ett krig mot England. Nu är USA utarmat enligt Trump och vill lägga beslag på Kanada och Grönland. Mer till USA som behöver nya tillgångar. 

Men Europa har bara en fiende i detta läge och det är Putin. Han vill börja med att lägga beslag på Ukraina och sedan gå vidare. Han är också affärsman. Eller en gammaldags översåte som ska tvinga undersåtarna till en ny regim. Det ser illa ut. Men Europa är inte som då för mer än 80 år sedan. Fredsförhandlingar ska starta i Saudiarabien. Inte det mest demokratiska landet. Det är en diktatur helt enkelt. 

Är USA en allierad till Europa? Eller ska Ryssland nu bli med i Nato istället? I värsta fall. Så menade Zelenskyj i München. För Ukraina ska inte bli det säger Trump. Trump och Putin är såta vänner. Men i morgon är det krismöte i EU. Alla ledare samlas i Paris. För vi ska inte få en ny München-överenskommelse om ni minns. Eftergifterna för Hitler före andra världskriget. Säkerhetskonferensen har pågått där i München också nu. Men Zelenskyj talade där mot USA. Putin gillar att prata om nazister i Ukraina, men Europa har gått vidare sedan dess. Putin har fastnat i något som fanns för mer än 80 år sedan. Men människorna är inte likadana som då. 

PS. För övrigt var det Farhad Noori 24 år som körde in i ett demonstrationståg med bil i München i torsdags. Han är afghan och tyckte att det var allahu akbar som gällde. Han fick avslag på sin asylansökan 2016, men kunde aldrig utvisas. En mamma och hennes tvååring dog. DS. 





fredag 14 februari 2025

Älska alla människor på Alla hjärtans dag

 Vi ska helst älska alla människor på denna jord. Det är ett fint uppdrag, ett ideal som är ganska omöjligt. Om vi inte ständigt reser och arbetar ihop med dem. Men det gör knappast någon. För människor som har samma yrke som vi har vi något gemensamt med, så därför är det lättare att tycka om dem.

Eller vi är mammor och kan därför tycka om andra mammor. Och låta lite kärlek spilla över på deras barn också. Ofta befinner vi oss i tidsbubblor genom våra åldrar fast det kanske är svårt att se just då. Personligen är jag rätt mätt på alla upplevelser i livet och behöver dem inte heller knappast längre. 

Men barn och barnbarn unnar jag att flyga över världen för att uppleva mer. De är ju inte i min ålder förstås. Jag reste till Afrika och Sri Lanka med äldste sonen när jag var 30plus. Det är då man ska göra så. Om man har tillfälle. 

Ofta tycker vi synd om eller har medlidande med de människor som har det fattigt och mår dåligt i världen. Men det är inte kärlek. Vi kanske skänker dem en slant för att själva må bättre och inte ha dåligt samvete. Men som sagt det är inte kärlek. 

Först och främst måste vi älska oss själva, för att kunna älska andra. Och det är svårt. Själv kallar jag mig själv idiot i stort sett varje dag för jag gör så dumknäppa små saker. Måste tänka på varje steg när jag är på promenad. Fysiken är inte vad den har varit. Går med stavar. Glömmer värmekudden jag måste ha i bilen för att inte bli sjuk. Glömmer att ge katten maskmedel tills han äter hela tiden och kräks mask. 

Men så där övergripande i största allmänhet kan jag rent ytligt hålla med om att visst är det bra att älska alla människor. Det förpliktigar inte till något särskilt. För jag vet ju att jag älskar först och främst de närmaste i mitt liv. De jag har känt länge. De jag är uppvuxen med och de jag har fått barn tillsammans med och de jag har sagt adjö till när de begav sig till andra sidan. De blir rätt många till sist, men kärleken till dem är evig. 

För övrigt ska Kayne West och hans Bianca Censori skiljas. Gott så! Deras förhållande var inte baserat på kärlek utan på makt och sex. 


Jo jag unnade mig lite choklad. Lika dyr som lunchen. Och det verkade vara färre i påsen än förra gången jag köpte dessa kulor. 


18-årige Faris Al Abdullah häktades för terrorbrott

 UPPDATERAT

Denne terrorist är från Syrien och har haft ett stökigt liv i Sverige hitintills. Han är både syrisk och svensk medborgare. Han kommer från Kristianstad, men greps i Stockholm. Han anklagas för deltagande i terroristorganisation, förberedelse till terroristbrott, grov förberedelse till brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till mord. Han är tidigare dömd för påskupploppen i Linköping. Det handlar om islamistisk fundamentalism. 

Jag tänkte på det när TV4-nyheterna bara hade hittat människor med liknande utseenden som denne terrorist nu på morgonen för intervjuer på gatan. Sådana ungdomar ska lyftas fram för att visa att de finns och är trevliga. Tyvärr så är det inte riktigt så eftersom de ofta hjärntvättas av omgivningen från småbarnsåldern. 

Den här Faris Al Abdullah har bott ensam i en lägenhet i Kristianstad. Och har gått åt det extrema hållet tidigt. Han dömdes för grovt blåljussabotage till sex månaders ungdomsövervakning för påskupploppen i Linköping i april 2022. Han är också dömd för rån och narkotikabrott i början av 2023. Han fick svenskt medborgarskap 2021. 

Tidigare har han inte fått veta av något straff att tala om utan har kunnat fortsätta med sin extremistiska verksamhet. Nu när han är 18 år och myndig lär han dock få veta att det finns straff också i Sverige. Islamistiska extremister har tagit över i Syrien och kriminella som dömts i Sverige till utvisning till Syrien utvisas inte från 2024 och framåt. 

19:17

En till har gripits i Malmö i går, som har kopplingar till den redan häktade Faris Al Abdullah. Han greps av Säpo och är misstänkt för försök till mord. Säpo har bevakat den nu häktade mannen sedan augusti i förra året för terrorbrott. Han har befunnit sig på ett HVB-hem i Skåne sedan i november 2024.


Så här ser 18-årige Faris Al Abdullah ut. Lik många ungdomar från Syrien. Foto polisen. 


Muslimsk begravning i Örebro. Efter skolskjutningen. Bara män följer till sista vilan. Det fanns år 2017 fler än 20 000 muslimer i Örebro. Den döde ska föras direkt ned i jorden lindad i bomullstyg, men enligt svensk lag ska en kista användas. Den avlidnes ansikte ska vara vänt mot Mekka. Kvinnor får besöka graven senare. inga blommor förekommer.
 

 

onsdag 12 februari 2025

TV4 ville ha det till svensk rasism

UPPDATERAT

 Jag såg inslaget där TV4 presenterade sin slutsats att någon skrek "Ni ska bort ur Europa" medan skjutningen pågick på Risbergska skolan i Örebro. Den man som presenterade detta direkt i TV4 hade ett utländskt namn (arabiskt tror jag) och var säker på den slutsats som de interna experterna hade presenterat. Detta var ett rasistdåd. 

Jo även journalister kan falla offer för sina inre egna uppfattningar om saker och ting. Och visst vore det bra om detta hade varit sant. Eller trist för Sverige, men fantastiskt för journalisten som avslöjade detta. Som jag har skrivit nu i flera inlägg så kan jag inte höra vad som sägs annat än voffe i vafan eller något sådant. Här får ni avgöra själva. TV4 leder er genom detta genom att skriva ut vad ni ska höra. Ljudet är uppfångat på avstånd genom en toadörr. 

Men naturligtvis har TV4 nu med sina ständiga nyheter hela dagen från sex på morgonen ända till kvällen gjort skada genom sina påståenden. Det gick lite fort där. Och i islamistiska kretsar är man glad. Nu är Sverige återigen hatiska mot muslimer. Det är inte så att allt måste publiceras, men det allmänna intresset ansågs väga över här. Det betyder i TV4:s kontext att de får fler tittare och därför också mera reklamintäkter. Men nu blev denna kanal farligt lik Flashback. 

Det är trist när journalistik betyder att sätta agendan och säkert påstå något som sant och fakta innan det går att göra så. Det har funnits fler på TV4 som lyssnade till detta och alla hörde enligt TV4 samma sak. Så det fanns inga gatekeepers eller grindvakter som kunde eller ville stoppa detta? När jag jobbade på DN så läste åtminstone tre eller fyra personer mina artiklar innan de gick i tryck. Jag vet inte hur TV4 har det, men uppenbarligen för lite självkritik.

11:25

Hos Kvartal skriver tio ljudtekniker att det inte är möjligt att höra vad som sägs. Dessa ljudtekniker tycker det är ohederligt att påstå att det med speciell utrustning och särskilda öron går att få det till det som TV4 påstår. De tycker att TV4 behöver förklara sig mer. Dessa tio ljudtekniker har mellan 10-40 års erfarenhet i yrket. "En professionell och kunnig ljudtekniker hade i den här situationen inte sagt att det med någon som helst precision går att uttyda betydelsen av de ord som yttras i den makabra videon."

Här finns bilder från Rickard Anderssons liv. Det ser ganska normalt ut. Och här finns Expressens video från när han läser innantill från ett brev från Örebro kommun om att han måste bevisa att han behöver försörjningsstöd. 


Det finns ingenting som tyder på något rasistiskt motiv från Rickard Anderssons sida, men TV4 är säkra på att detta otydliga klipp gör att någon skriker "Ni ska bort ur Europa". Så tacksamt för till exempel seriösa The Telegraph att citera detta. 



tisdag 11 februari 2025

22-åriga Lima Khan hedersmördades

 Som motvikt nu till massmorden i Örebro börjar rättegången mot storebror och föräldrar till Lima Khan. Hon hedersmördades och storebror säger att hans pappa tvingade honom. Hedersmordet ägde rum i Lessebo och hennes svårt brända kropp hittades senare. Heder är ett antropologiskt och sociologiskt begrepp kopplat till social status. Det handlar om en människas personliga värde och hur familjer och släkter ser på varandra.

Familjen kan kontrollera, hota, isolera, förskjuta och använda våld för att få en kvinna (och även man) att underordna sig. Detta har tyvärr fått fäste i Sverige också nu när vi har så många invandrare. Rättegången inleds i dag i Kalmar tingsrätt och kommer att fortsätta under veckorna 7-10. Som jag tidigare har sagt så läste jag Tusen och en natt som liten, men aldrig kunde jag tro att vi skulle få uppleva kalifen Harun al Raschids normer och övergrepp i Sverige. Sagorna skrevs på 800-talet. Enligt Sveriges Radio hette hon också Shahida och tog studenten mot sin pappas vilja. 

Den här kvinnan heter Lima Khan, men jag vet inte om det var hon som mördades. Men nog ser hon mycket förtryckt ut. Nedan Shahida Lima Khan och ett bra porträtt av henne. 





Efter kommunism och islam kommer Agenda 2030

 Det har funnits många frälsare i vår värld. Och de fortsätter att komma nu i global tappning, vilket FN har bestämt. Ifall inte Agenda 2030 lyckas vem ska vi då skylla på? Jag föreslår var och en av oss. Alla vi som helt omedvetet har levt våra små liv utan att tänka på alla som inte kan leva som vi gör. Vi är otroliga skurkar. 

Den ekonomiska, den sociala och den miljömässiga omställningen av människorna ska skapa ett paradis på jorden. Det har FN nu bestämt tillsammans med 193 länder på jorden. Det låter precis som kommunism eller för den delen islam. Alla ska ingå i detta jordiska paradis och utvecklas som människor. 

Inga fler brott, inte några fattiga, ingen som förstör miljön. Inga krig. Ingen som likt Kenneth Dolk som jag skrev om i går som inte har "tillgång till god sanitet" och ingen "ska behöva uträtta sina behov utomhus". Jo så står det. Det är mål sex. Allt det där innebär att som genom ett trollslag ska alla människor sluta att vara giriga och inte bry sig om ägodelar. Eller att trycka ned sina medmänniskor. Och handikappade eller ointelligenta människor ska inte finnas. Eller?

Riktigt svårt lär det bli för Sverige som har mål fyra särskilt under sina vingar, vilket  betyder att "arbeta för att stärka kunskapen och innovationen hos landets medborgare". Det betyder god utbildning för alla, för vi har ett bra uppbyggt utbildningssystem för barn, ungdomar och vuxna. Så hånfullt med tanke på att massmördaren Rickard Andersson hade fallit mellan alla stolar och inte hade någon utbildning som var värd något och som fråntogs sin försörjning.

I Sverige har alla statsråd i regeringen ansvar för att genomföra Agenda 2030. Sverige var på väg att bli bäst i klassen åtminstone år 2017. Men tycks nu ha halkat betänkligt på efterkälken. Jag minns människor som sade när jag var ung att kommunismens tankar var nog bra, men att människan som art inte var så utvecklad att det skulle fungera.

De som sade så fick rätt. Kommunismen föll ihop från 1989 och framåt. Men nu har ryssarna själva satt Putin som envåldshärskare. Människor har alltid ett behov av att ha någon (helst man) i spetsen som låter bra, som kan säga de rätta orden. Och visa upp ett övertygat ansikte. Likadant med islam. Denna religion med sharia vill ha världsherravälde. För om alla följer sharialagarna blir världen ett paradis. I sharia finns detaljerade regler för människans privatliv och för det politiska, ekonomiska samt sociala livet. Miljön tänkte de inte så mycket på för det fanns inte så många människor på 600-talet på jorden. Bara mellan 200-206 miljoner. Inte de 9 miljarder som ska leva här strax efter 2030.

Men nu ska jag inte vara en gammal surkärring. Någon gång måste ju människor utvecklas förbi mord och girighet. Förbi sina egon och ta hand om varandra. Plus miljön. Eller hur? Och visst är det en fin innovation med fastskruvade plastkorkar. 

PS. Jag skriver inte ett inlägg om Lina Ishaq som dömdes i dag till 12 års fängelse för brott mot mänskligheten. Jag skrev tidigare om henne här. Jag har många gånger uttryckt min fasa över dessa galningar. DS. 

I TV4 försökte några experter ge oss lite hopp om framtiden. Men inte lyckas de med det inte. Inte i ett samhälle där sprängningar, skjutningar plus nu massmord behärskar oss. Botten har gått ur som Göran Greider sade. Där satt också Hanne Kjöller och PM Nilsson. Nej hon har inte ekorrar runt halsen. 




måndag 10 februari 2025

Kenneth Dolk, 78 år, bor i sommarstuga utan rinnande vatten

Kenneth Dolk blev avlurad sin lägenhet på Södermalm och bor nu ute på Ingarö bredvid Abborrsjön i en primitiv sommarstuga. Hans son äger den. Jag känner för honom, men han var som han säger för snäll. Han har varken avlopp eller någon värme förutom när han eldar med ved i spisen i sommarstugan. Men han har treglasfönster, som håller värmen bättre. Vatten får han hämta i Abborrsjön. 

Hit har han fått flytta från sin lägenhet på Södermalm på 92 kvadratmeter som han blev avlurad, när han gick med på förlikning i Hovrätten och gick med på att byta till en mindre lägenhet istället för att bo kvar. Men det fanns en tidsgräns på ett år och värden lyckades förhala bytet så att tidsgränsen passerades. 

Så blev Kenneth Dolk av med sin lägenhet där han hade bott ihop med sin mamma, men hon dog 2021 och då fick han ta över lägenheten fast värden bråkade då också. Men Hyresnämnden gav honom rätt till den. Han hade bott där sedan 2011 i februari. Hyresvärden förtalade dock Kenneth Dolk, så han fick inte i slutänden byta till den mindre lägenheten. GA-fastigheter heter värden som lurade Kenneth Dolk.

Se upp med den här hyresvärden. Det stämmer inte alls det som står på hemsidan. 

söndag 9 februari 2025

Varför skedde detta Rickard Andersson?

UPPDATERAT

 Det är något som naturligtvis inte stämmer med Rickard Anderssons utveckling. Jag känner män i 35-årsåldern som har strulat en del i tonåren och senare. Men som fick tillräckligt hjälp både av familj och samhälle för att spåra in på ett positivt liv. Personligen så tror jag att den uppväxtmiljö Rickard Andersson hade inte var den bästa. Här där jag bor finns också en skytteklubb och många tonåringar gillar att prova på skjutning. Men Rickhard Andersson var uppenbarligen utsatt för alltför stor påverkan. Han var ett mellanbarn. Han har en storebror och en lillasyster. 

Uppenbarligen gick hans ambitioner ut på att visa sig som en riktig karl. Och vara hemtam med skjutvapen. Han fick jägarexamen år 2011 och därmed också vapenlicens. Sättet att ge människor vapen i Sverige har varit ganska enkelt. Omkring en halv miljon är jägare och jag minns kvinnan på DN, som också var det och hur beundrad hon var av männen på redaktionen. 

Det där är en urgammal uppskattning för tidigare behövdes dessa djur som föda på vintern inte minst. Jakt har varit nödvändigt för försörjningen helt enkelt. Jag minns också släktingar som olyckligtvis hade kört på ett rådjur och de tog hem kroppen och gjorde i ordning den till mat. Naturligtvis inte tillåtet numera. Nu ska polisen få veta vad som hänt. Samhället har tagit över där. 

Rickard Anderssons föräldrar måste ha trott att samhället tog hand om sonen. Personligen har jag aldrig litat på samhället när det gäller sådant, men så är jag också född strax efter andra världskriget och hade en mamma som var uppvuxen hos föräldrar, som aldrig ägde något, men som ändå fick tio barn. De blev alla uppfostrade till ordentliga vuxna. De fick börja arbeta hemma och hjälpa till med det de kunde från tidig ålder. Men det här är hundra år sedan ungefär då staten och kommunen inte hade tagit över uppfostran av barnen. 

Det stora frågetecknet här är Rickard Anderssons familj. Eftersom de tydligen har haft två vanliga barn jämsides med Rickard Andersson så måste de ha trott att han hade klarat sig nu när han var så gammal. Och han hade ju levt hemifrån sedan 20-årsåldern. I egen lägenhet sedan 2016. Pappans chock när Aftonbladet ringer och berättar vad som har hänt är förståelig. Det måste vara omöjligt säger han. Och trycker bort samtalet. 

Uppvaknandet för familjen är en chock eftersom de trodde att nu skulle det gå bra för sonen. Tystnaden hos sonen gör att de inte tror att något är fel. De har släppt iväg honom och tror att samhället ska ta hand om honom. Eller att han är tillräckligt vuxen för att klara sig själv. Och de ser honom bara vid stora högtider. Eller på semester med dem. Rickard Andersson var berest. Han har varit både österut och västerut på jordklotet. Som Thailand och Jamaica. 

Uppenbarligen har det varit en diskrepans där mellan familjen och samhället. För de har inte ställt krav på honom eller hjälpt honom tillräckligt. Varken familjen eller samhället. Jag känner mödrar som aldrig släpper taget om sina barn förrän de är säkra på att de kan klara sig. Men här hos Rickard Andersson har det funnits något medfött, oklart vad. Det talas om svår asperger eller autism. 

Vi vet inte tillräckligt för att få svaren, men samhället borde absolut gå igenom hur detta har skötts. Varför fråntogs han sin försörjning? Varför kunde han inte få hjälp? Flera anställda i Örebro kommun är bland offren i skjutningen. Det säger en del. Personligen har jag varit arbetslös i mitt liv också. Hjälpen fanns knappast, men jag reagerade genom att börja gråta hos kommunen, när hon som jobbade där inte ville hjälpa mig. Då begrep hon att hon måste trots allt hjälpa mig och hämtade ett glas vatten plus stängde dörren. 

Jag har beskrivit mina upplevelser i min första bok som kom 2006 Ett sekel av tystnad, men ingen brydde sig. Den låg inte i tiden. Men det är en dagbok mellan åren 2003-2005. Och när inte jag lyckades återvända till samhället, jag som tidigare var en av de uppburna. Hur skulle Rickard Andersson ha kunnat göra det? Särskilt när samhället är så förändrat mot hur det var tidigare. 

11.2.2025

För övrigt har TV:as påstående att någon skriker "Ni ska bort från Europa" blivit islamistisk propaganda. Men det här är ingen sådan gärningsman. Också polisen säger att offren valdes ut slumpmässigt. De råkade vara på fel plats vid fel tillfälle, som det brukar heta. Och ingen skrek det som TV4 påstår. Det går inte att få till det så. Här skrev jag tidigare om detta. 

Här finns bilder från Rickard Anderssons liv. Det ser ganska normalt ut. 




lördag 8 februari 2025

Vila i frid offren i Örebro

UPPDATERAT

 Offren i Örebro får vi så småningom veta namnen på och deras bakgrund. Som här där Aftonbladet skriver om Elsa Teklay, som blev 32 år och var fyrabarnsmamma. Bassam Al Sheleh 48 år har fått en artikel på SVT. Eva-Lena Kling 54 år finns på facebook. Och hon är också på Linkedin. Salim Iskef 29 år har fått en artikel i Expressen. Selma Hukic 55 år har fått en artikel i Week Information. Niloofar Dehbaneh 46 år bodde i Örebro och var gift. Det är så långt jag har kommit när det gäller vilka människor som var offer i denna helt horribla skjutning. 

Vad var då motivet? Jag skulle tro att det var en genomklappning hos Rickard Andersson. Det tog ändå lång tid för honom att komma dit eftersom han blev 35 år. Han har själv gått i Risbergska skolan. Det var uppenbarligen en hämndaktion mot skolan och att han blev av med all försörjning kan ha spelat in. Han var på ett sluttande plan i sitt liv. Han hade haft de fyra vapnen sedan 2011 då han tog jägarexamen. Men nu ska detta ändras genom ny lagstiftning om vapen, så att vi förhoppningvis slipper sådana dåd i framtiden. Det som behövs är en intervju nu med hans föräldrar, men de kanske inte vill ställa upp. 

Omkring 70 procent av eleverna på Risbergska skolan är utifrån kommande så det var inte så märkligt att de blev offer för skjutningen. Men det spekuleras fortfarande i motivet från gärningsmannen. Dala-Demokraten, med chefredaktör Göran Greider, vill ha det till att mördaren var rasistisk och hatade utifrån kommande. Officiellt finns ingen sådan bild av honom. 

Skolskjutare i USA kan ses i tre grupper: psykopater, psykotiska och traumatiserade. De första grupperna har något medfött genetiskt och personlighetsmässigt som påverkar dem och den tredje gruppen växte upp med våld i hemmet och har trauman från barndomen. Den psykotiske gärningsmannen är vanligast och omkring hälften av gärningsmännen har hotat ta sina liv innan skjutningen. 

11:31

Camilla Condro, 52 år verkar vara ett till offer. Hon är svenska. De flesta dödade studerade till undersköterskor. Bara Bassam Al Sheleh gick på SFI-kurs än så länge. Här har Camilla Condros man lagt upp en bild på ett minnesbord.

9.2.2025

Och här är artikeln om Ali Mohammed Jafari. Han pluggade på Risbergska för att bli lokalvårdare. Han blev 31 år. Både han och hans fru kommer från Afghanistan. De har två barn som är åtta och elva år. 

15:10

Ett offer till som var 68 och lärare Aziza Hamed Amin Hasan. Hon bodde i en bostadsrätt i Örebro. Det sista offret lär heta Qamar och vara 38 år. Mer än så har inte framkommit. Jo den sista personen var från Somalia.

17:17

Sex personer skadades och där var det fyra kvinnor och två män. De flesta som träffades av skotten var kvinnor. Det blev sju kvinnor och tre män som dödades. Elva kvinnor skottskadades eller dog. Men bara fem män. Kan ha att göra med att de gick på undersköterskeutbildning. De flesta gjorde det. Och när Rickard Anderson kom ut från toaletten efter att ha bytt om där så fanns dessa elever närmast. Att polisen kom så snabbt till skolan har säkerligen gjort att dödsoffren inte blev fler. För mördaren visste att han skulle begå självmord då när polisen kom. 

10.2.2025

Här är en artikel om Kamar, 38 år (som jag stavade Qamar där uppe). Hon lämnar efter sig tre barn. Hon kom till Sverige från Somalia för mer än tio år sedan och var svensk medborgare. Hon var ensamstående mamma och skulle flytta med sina tre barn. 



Dag och natt brinner ljusen vid den spontana minnesplatsen i Örebro utanför Risbergska skolan. 


torsdag 6 februari 2025

Astrid Lindgrens värld fanns bara ibland

Ilon Wikland som bor i Nacka och som fyller 95 år nu har ritat till Astrid Lindgrens böcker. Det är en drömvärld som hon har framställt så att barn och vuxna mår bra. Men tyvärr så har inte denna idylliska värld funnits i hela Sverige. Bara inom vissa människor som var mer helgjutna. 

Men Astrid Lindgren hade förmågan att låta oss vila en stund i hennes värld och Ilon Wikland illustrerade den så vackert. Hon föddes i Estland och det är en märkvärdig förmåga hon har haft, att bortse från det fula och onda i världen och istället göra om den till något fint och ganska underbart. 

Jag vet att jag själv inte såg verkligheten omkring mig när jag växte upp i Björkhagen, för den var inte så trevlig eller vacker. Men min inre värld var det. Därför blev jag också chockad när jag blev överfallen på väg hem från skolan dels av en pedofil och senare också av ett pojkgäng. Men jag grät en stund båda gångerna och gick sedan hem och omtalade aldrig för någon vad som hade hänt. Jag ville inte belasta min mamma med det. 

Det var först som vuxen jag kunde ta in och se omgivningarna och då kunde jag också avbilda dem i konstens värld. För det är som man brukar säga: man ser inte med ögonen utan med hjärnan eller med medvetandet. Så långt man är medveten och det är ju knappast någon som barn. 

Numera ser jag allt i stort sett som det är. Det är den förmåga man kan behålla som vuxen och äldre. Och Lars Lerins TV-program om de dementa är väldigt fint, men ibland tror jag att de stänger ute verkligheten, för den är för svår att ta in. Ungefär som att det har börjat susa i mina öron för snart så orkar jag inte höra allt. Och kommer att bli dövare.

Tack och lov har jag orkat att ta mig igenom de trauma jag har råkat ut för. Som att hitta min mamma död när jag var 22 år, att förlora min sambo till cancern när han var 57 år gammal och att hitta min kära plastpappa död på Danvikens äldreboende i Nacka när jag skulle hälsa på där. Ingen hade berättat för mig att han hade dött under natten. Utan jag gick glad i hågen in på hans rum och där låg han död. 

Att jag har kunnat ta mig förbi dessa trauma beror delvis på min kära farfars syster Ina, som gav mig något att stå på rent andligt eftersom hon var prästdotter och omväld av denna handfasta kristendom, där hon alltid kunde bottna. Hon var en fin kvinna som min dåvarande sambo sade när vi hade besökt henne. Jo hon var sjuksköterska och levde i en omhändertagande värld. 

Det är denna värld som nu har sprängts i bitar. Rickard Andersson i Örebro heter han som absolut visade oss att Sverige är inte så som Astrid Lindgren eller andra sagoberättare har omtalat för oss. Denna värld har inpräntats i människors huvuden av politiker och andra i samhället. Men de har vägrat länge nu att se verkligheten som den är. I stora delar av Sverige. 

Naturligtvis måste vi försöka att gå vidare i den verklighet som har uppenbarats för oss. För det är som om Uppenbarelsebokens otäcka världar nu har slagit sig ned här på jorden. Och vi har låtit det ske.

Men tillräckligt många människor har förmågan att gå vidare. För det gör vi alltid. Precis som jag gjorde som barn, när jag bara ville gå vidare med mitt liv, och inte omtalade för någon det hemska som hade hänt mig. Jag grävde ned detta tills jag var vuxen och hade förmågan att omtala det igen. För det är viktigt att prata om saker och det låter förskräckligt att Rickard Andersson i Örebro slutade att prata och drog sig inom sig själv. 

Själv har jag fått hjälp av alla människor som jag har mött i mitt liv, som vi ju får här på jorden, om vi har förmåga att ta till oss detta. Både på gott och ont. Det var därför jag lät kommentarer vara offentliga på min facebook i går, för att se hur de föll sig. För det finns så många människor som bara öser ur sig dumheter utan att tänka eller begrunda vad de gör. Och så blev det också. I dag har jag tagit bort de flesta elaka eller onödiga utgjutelserna och låter bara mina vänner kommentera på detta inlägg. De är enbart 40 stycken på facebook. Det räcker för mig. 

Vid min ålder har man i bästa fall genomskådat det mesta här i världen, men går inte under för det. Många av mina tidigare vänner och arbetskamrater har redan gått vidare till den andra sidan. Så är det i min ålder. Men nu måste vi alla samla ihop oss och ta oss vidare i den värld som vi kanske inte insåg fanns, som det behövdes en massmördare för att på riktigt uppenbara för oss som samhälle. 


Ilon Wiklands underbara värld när hon illustrerade Astrid Lindgrens sagor. Det är vår eller i början av sommaren för kastanjerna blommar. Och husen är så lustiga så det skulle inte gå att bo i dem i verkligheten, men vi älskar det naivistiska sättet att framställda världen. Och vi behöver försjunka också i sådana bilder och sagovärldar för att ta oss förbi trauman. 



onsdag 5 februari 2025

Hur kunde detta hända i Örebro?

UPPDATERAT

 Jag förstår inte vad som hände i Örebro. Nu när det är klart att det var Rickard Andersson i Örebro som gjorde detta. Rent psykologiskt är detta obegripiigt för mig. Jag har varit med om att en journalist på DN tog livet av sig och det förstod jag delvis vad det handlade om. Men att någon tar med sig tio personer i döden? 

Han verkar överhuvudtaget inte ha fått någon hjälp i skolan utan gick ut utan betyg från högstadiet. Hur fungerar skolorna i Örebro? Jag känner pojkar som är i hans ålder och som höll på att åka ur skolan här där jag bor, men då fanns kurator i skolan och personalen kom hem till dessa och pratade med deras föräldrar. Så småningom kunde dessa pojkar hitta rätt. För alla passar inte in i den form som finns i skolan. Den är rätt fyrkantig. Särskilt på högstadiet. 

Rickard Andersson gick tydligen kurser i matematik eller var inskriven på dessa i den skola där han sköt så många, men avbröt detta 2021. Han gick ut nian utan godkänt i ett enda ämne. Det är ju ganska länge sedan han avbröt sina studier. Vad hände under de senaste åren? Jag hoppas vi får något svar. 

Jag tror man måste ta med föräldrarna i bilden här. Vad hände mellan sonen och dem och varför bytte han namn? Föräldrarna är nu pensionärer eller nästan så och det måste vara ohyggligt att förstå vad som har hänt för dem också. De bor i en villa söder om Örebro.

18:52

Enligt Aftonbladet så var dådet riktat mot socialen för han hade tidigare bidrag, men det drogs in för att han inte sökte tillräckligt många jobb. Han fick tidigare ekonomiskt bistånd men det drogs in och så stod han helt utan inkomster. 

6.2.2025

Jag tror att han tänkte att om hans liv inte skulle bli lyckat så ville han försvinna med en smäll som aldrig förr. Massmördare blir alltid ihågkomna. Det fanns en fruktansvärd vrede där som riktade sig mot andra men som för alla självmördare också mot honom själv. Varken mord eller självmord är naturligtvis något bra. Jag hoppas vi slipper mer av denna vara i landet. Men det har väl gått för långt åt alla håll för att detta ska kunna bli verklighet. 

4:21

TV4 gör sitt bästa med att bidra till fler dåd genom att påstå att någon ropar Ni ska bort från Europa! Samtidigt som det skjuts. Det är väl tillräckligt stora motsättningar redan i landet, men inte på det sätt som TV4 tror. Det har skjutits igen i natt mot ett hus. De kriminella har tydligen inte längre så mycket sprängmedel till hands. En del tror rösten skriker ni ska ut allihopa, vilket med tanke på situationen inte är så märkvärdigt för alla måste springa ut från skolan! Jag har lyssnat och kan bara höra: vaffe i vafan ungefär. Och det är inte mördaren som skriker. Han sade inte ett ord. Den här länken togs bort, men här kan ni höra TV4:as länk med reducerat brus. Jag kan fortfarande inte höra det de säger att man ska höra. Men det spreds i massmedier runt om i världen.

10:34

Nu var det presskonferens igen i Örebro med polis, utredare, statsåklagare och kommundirektör. Vi fick veta att Rickard Andersson hade tre vapen bredvid sig när han påträffades död och att det gick snabbt att få in kring 130 poliser i Risbergska skolan, men att de möttes av rök (rökgranat) och att skottlossningen riktades mot dem. De besvarade inte elden. Lokalerna omfattar 17 000 kvadratmeter så det tog lång tid att söka igenom dem. Det är ungefär som två och en halv fotbollsplan. De hittade också ett 10-tal tomma magasin plus oanvänd ammunition. 

Ingenting kunde bekräftas under denna presskonferens inte ens att gärningsmannen var Rickard Andersson. Det var bara tur eller ödet om man så vill att jag var vaken så tidigt (har en katt som väcker mig) så att jag kunde gå ut vid sextiden på morgonen i går och berätta att det var Rickard Andersson som var gärningsmannen. Det tog sedan Expressen en hel arbetsdag att besluta sig för att också gå ut med detta. Och de publicerade en bild på honom. Det var inte en minut för sent för att stoppa alla rykten. 

Rickard Andersson hade licens för fyra vapen och tre av dem hittades således bredvid honom. Det finns ingen mer gärningsman, fast det kunde de inte bekräfta. Visst hade det varit mumma om det gamla nazistspåret kunde följas igen. Men så blir det antagligen inte. Personligen vill jag veta vilka som blev offer. Från syriska ambassaden har inkommit kondoleanser till den del offer, som var från Syrien. Men mer än så vet vi inte. 

13:38

Salim Iskef, 29 år, var en av dem som mördades av Rickard Andersson i förrgår. Han lyckades ringa sin mamma och bad henne ta hand om hans fästmö. Han är syrisk-ortodox. Från Syrien kom han 2015 till Sverige. Vila i frid!

14:30

Någon har räknat offren och kommit fram till: fem döda muslimska syrier, en död syrian (se ovan), en död bosnier, två döda socialtanter, en mörkhyad som berättade om sin syster som offer. Vet inte om det stämmer, men nu behöver vi få veta av polisen!

15:17

I morgon ska de anhöriga få bekräftat vilka som är döda plus att gärningsmannens identiet också ska bekräftas. Det säger Rättsmedicinalverket som ligger i Solna. Jag hoppas att allmänheten snarast får bekräftat vilka de döda är också. 

7.2.2025




Faksimil från Sveriges Television. 

Den här mannen ser ut som om han aldrig har landat på jorden. Jag hoppas han vilar i frid nu trots allt. Faksimil från Aftonbladet.