tisdag 3 juni 2025

Alla behöver en egen fast läkare

 I Norge så har alla en egen fast läkare för detta är ett statligt samhälle, där alla behöver ha koll på hur de mår. Experter ska avgöra detta och inte patienten. Borde det inte vara så här i Sverige också? Tänk att ha en personlig läkare. Men vänta nu vi har det väl lika bra med vårdteam i Sverige. Där det finns specialister också?

Varför ska alla gå till läkare hela tiden? Personligen går jag knappt längre till läkare. Jag har sett igenom hela denna bransch sedan folk stod i kö här ute på en parkering för att få en kölapp till vaccinering av sina barn. Det var denna vaccinering mot svininfluensa som gav upphov till narkolepsi hos en del. Själv förstod jag som förälder att detta var helt åt skogen. Vi blev aldrig vaccinerade i familjen och klarade oss. Här skrev jag om detta tidigare år 2012. 

Så klart att vi behöver läkare för att ta hand om brutna armar och ben. Därför går jag med stavar så att jag inte ska ramla. Annars lever jag normalt med vanlig mat och lite vitaminer. Plus echinagard mot antydningar till allergi. Eller något receptfritt. Det mesta går att fixa till själv även i min höga ålder. Drick mycket vatten är ett bra råd! Inte vin eller sprit. Så enkelt!

Jag minns allmänläkaren från min barndom som inte kunde känna igen en barnsjukdom på den tiden. Han kom hem till oss. Men mamma kunde. Hon förstod vad det var vi hade fått. Jag och mina kompisar gick igenom vattkoppor, mässlingen, röda hund och andra sjukdomar, som jag inte längre minns namnet på. Vi fick vara sjuka och ta igen oss. Kroppen hade förmåga att läka sig själv. 

Hur ofta går människor till läkare? Svenskar lär göra det omkring tre gånger per år. Det är ganska lite i jämförelse med andra länder. I min ålder ska man göra hälsokontroller, men det gör jag inte. Jag är heller inte vaccinerad mot senaste influensan. Vad hette den nu igen? Influensa A eller B eller Covid? Varje år kommer en ny variant. 

Naturen är läkande i sig, men det kan glömmas bort av oss människor. Här en sjö i närheten av där jag bor. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar