UPPDATERAT
En fjärdedel (25 procent) av den svenska befolkningen är inte så särdeles svensk eftersom den antingen är född utomlands eller född av två invandrare i Sverige. Det är en enorm skillnad mot när jag var ung då Sverige fortfarande var homogent.
Sverige har absolut inte varit ett invandrarland i den skalan förut. Inte heller USA har varit det. Vi är bäst på att låta människor invadera vårt land. Jo så kan man faktiskt säga eftersom de allra flesta slängde sina ID innan de sökte asyl. Vi vet inte vilka som bor i landet och kommer förmodligen aldrig mer få veta det. Så stor skillnad mot när den kristna kyrkan hade hand om folkbokföringen.
Från 1990-talet och framåt har invandringen varit flyktinginvandring från Mellanöstern och Afrika och så har vi fått en situation där alla dessa människor ska komma överens med varandra. Det gör de inte ens i sina hemländer. Dessutom har den varit en ekonomisk förlustaffär. Naturligtvis! Men så ska vi inte tänka eller prata för moraliskt är vi högtstående. Vi skulle ta emot människor från hela världen. Annars var vi rasister.
Dock är ett främmande element i vilken samhällskropp som helst något som majoriteten vill stöta bort. Om detta element inte passar ihop rent kulturellt, religiöst och genom brist på informella svenska kunskaper (sådant som man får med modersmjölken) så är problemen långvariga i kommande generationer. För att inte tala om organiserad kriminalitet.
Hög invandring skapar ett mer ojämlikt samhälle. Det är fakta och därför är det märkligt att vänsterpartier har försvarat detta så länge. Men i dag är det Nationaldagen och då sänder SVT faktiskt ett program om detta, men i SVTPlay hittar jag det. Meningen är att vi ska delta på torg och gator, men för dem som inte riktigt orkar detta då? Är det också sändning i vanliga SVT från klockan 20? Ingen direktsändning under dagen av säkerhetsskäl? Nej jag hittar inget sådant. Säg att det inte är sant! Jag vill inte sitta och glo på min dator för att ta del av Nationaldagen!
Och för alla muslimer så sänds ett program för dem i SVT mellan klockan 18-18.30. Fel dag att uppmärksamma invandrare och en annan religion, som faktiskt inte är svensk. SVT böjer knä och faller ned mot marken.
19:05
Nu äntligen har min tablå i TV:n uppdaterat så nu blir det sändning från Skansen och Solliden klockan 20. I vanliga TV:n. Det tackar jag och andra för!
Flamma stolt mot dunkla skyar. Jag är nog mycket svensk eftersom jag har deltagit från ungdomen i scoutverksamhet och är konfirmerad i svenska kyrkan. Döpt dessutom i Högalidskyrkan på Söder i Stockholm. Men numera ska andra folkgrupper uppmärksammas. Även på Nationaldagen.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar