lördag 5 april 2025

Hedersmord både 2002 och nu 2025 i Sverige

UPPDATERAT

 De flesta i vårt land befinner sig i de ungdomliga åldrarna kring 30 år och är absolut en bra arbetskraft. Så varför har vi problem i Sverige när vi precis, som när jag var ung, har tillgång till ett överskott av ungdomlig arbetskraft? De kan väl lyfta Sverige? Precis som vi gjorde. 

Nej problemen är oöverstigliga sedan vi har importerat andra kulturers klaner och dessa vill inte ingå i det svenska. De har sedan årtusenden en annan syn på livet. Redan Fadime Sahindal undrade varför hennes pappa ville mörda henne. Han hade befunnit sig i Sverige i 20 år och hade jobb samt var ytligt sett välanpassad. Men ändå ville han mörda henne. 

Han ingick i klanen Sahindal, som sedan dess har mördat fler. Klanen och dess åsikter om vad som är heder är starkare än enskilda individer. Vi ser det nu också. En 22-årig kvinna ströps i Lessebo och det rapporterades att "smutsen var död". Det var familjen Azizi som beslöt att denna unga kvinna inte följde deras regler och skulle dö. Hon hette Shahida. Brodern till henne ströp henne på pappans order. Hon eldades upp delvis bredvid det vindskydd där de stannade. Livstid för pappan och 16 år för brodern blev straffet. Det gäller att ha kontroll över kvinnors sexualitet och gifta bort dem med kusiner. Något som ger upphov till inavel till slut. 

Detta är vad som sker i en klan, där pappan är bestämmande och de andra inte har något talan. Inte heller denna kvinna ville gifta sig med sin kusin. Hon var gift när hon dog med den man hon själv hade valt. Vi har i Sverige fler män än kvinnor för vi importerade så många män från 2015 och framåt. Tidigare var alltid kvinnor lite fler genom naturligt urval. Lessebo kommun styrs av socialdemokraterna, centerpartiet och vänsterpartiet. 

10.4.2025

Att kvinnor aldrig blir fria inom hederskulturen är för att de är omyndiga hela sitt liv först under sin far och sedan under sin man. I min släkt har kvinnor alltid varit myndiga. Redan min mormor var jämställd med min morfar i början av 1900-talet innan det fanns rösträtt för kvinnor. Och själv har jag aldrig gett mig i lag med män som ser ned på kvinnor. 



Här är de båda dömda i familjen Azizi. Pappan och storebrodern. Foto Polisen. 





Inga kommentarer:

Skicka en kommentar