söndag 2 mars 2025

USA är ett rikt men relativt fattigt land

UPPDATERAT

 Det är den stora statsskulden i USA som gör att Trump nu vill minska den genom att resten av världen betalar den. Därför tullar och neddragningar av bistånd och annat. Denna tidigare politik, som har funnits sedan andra världskriget, har gjort att världen har räknat med bistånd och vapen från USA ska frälsa världen när det blir kris. Men statsskulden i USA växte också under Trumps första period. Och den är nu uppe i 123 procent av BNP medan den i Sverige ligger på 36 procent för socialdemokraterna satte tumskruvar på folket på 1990-talet. Göran Persson gjorde detta som finansminister.

Det är alltid folket som får betala sådant, men Trump tror att han kan få andra länder att betala. Tullar drabbar ju amerikanska folket när allt blir dyrare. Målet är att spara 2 000 miljarder dollar. Det har sparats 54 miljarder dollar under början av 2025 och resten ska sparas under något år till. Bill Clinton var den president som sparade mest under 1990-talet, men efter det har alla presidenter ökat denna skuld istället. Att beskatta folket som gjorts i Sverige går inte, för det är inte republikanernas politik. Skatter är lägre i USA än i Sverige, men så betalar föräldrar också till exempel sina barns utbildning i större utsträckning. 

Fattigdom finns i USA och krigen som USA har varit inblandat i har kostat mycket, så därför vill inte Trump nu fortsätta kriget i Ukraina. Han vill ha fred och dra in biståndet till Ukraina. De sociala skyddsnäten är begränsade i USA och jämfört med västliga industriländer så är skillnaden mellan fattiga och rika större. Sjukförsäkringar betalas privat och ingår ofta som en löneförmån. Även om det finns annan sjukvård också. De fattigaste är ofta svarta, latinos och urinnevånare. Covid 19 gjorde också USA fattigare. Antalet döda i överdoser av narkotika låg över 100 000 år 2022 och är större än döda i bilolyckor och skjutningar. 

17:25

Det bor mer än 700 miljoner i Europa, i USA mer än 340 miljoner och i Ryssland kring 140 miljoner. Så Europa borde kunna klara sig självt. Bye, bye USA. Det här kan ena Europa på ett nytt sätt. 



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar