Jaha nu är det tjafs om vem som ska ta fram kunskapsprov för invandrare. Det behövs ett språk- och kunskapsprov för att ge permanent uppehållstillstånd till invandrare. Felaktigt sägs det gälla medborgarskap i medier. Nej det ger rätt att bo och arbeta här. Det har getts som uppdrag till två universitet Göteborgs och Stockholms, men si de vill icke göra detta på uppdrag från regeringen. Jag kan tänka att regeringen i med detta har vänt sig till dem som absolut vet något om Sverige och vad invandrare behöver veta. Och att invändningarna är politiska. Men det kom förstås inte fram i Morgonstudions debatt mellan skolministern och rektor för Stockholms universitet. Men varför inte fråga vanliga svenskar som till exempel jag själv om vad vi tycker invandrare behöver veta?
Det allra viktigaste är att förstå vilket land de kommer till: att det är ett demokratisk land med fria val vart fjärde år. Och män och kvinnor är jämställda. Redan där trampar man invandrare på tårna. Eftersom de flesta som kommer hit inte håller med om dessa ting. De vill inte lära sig att det förhåller sig så. De har sina från barnsben inlärda kulturella beteenden, som ser kvinnor som några som ska hållas på plats. Vilket i sin tur beror av att män är så överdrivet sexuella i många länder att de inte kan hålla sig i styr i ett land som Sverige.
Här finns ju all den frihet de inte fick använda i sina egna länder så här verkar allt vara tillåtet. Det har jag själv utsatts för också på 1960-talet när jag bodde i Frankrike. Det gick inte att säga att jag var svensk för då fick männen något särskilt i blicken. Vi var ju så fria också sexuellt minsann. Men jag var oskuld när jag åkte till Frankrike och lyckades också vara det när jag åkte därifrån. Där fick jag uppleva skillnaden konkret mellan män och kvinnor och blev tafsad på när jag åkte Metron.
Våra universitet vill inte medverka till att uppfostra männen som kommer utifrån. Det kan jag se som mycket konservativt. Det är klart att de ska få en kulturell uppfostran, vilket de inte har fått genast när de kom hit. Därför är invandrare så brottsbelastade. Om de har utrikes födda föräldrar förekommer de fem gånger så ofta som misstänkta för mord och dråp jämfört med svenskar med inrikes födda föräldrar. Gällande våldtäkt är utrikes födda överrepresenterade. En undersökning på 2000-talet visar att 63 procent hade bakgrund som invandrare.
Detta är fakta, men det omtalas inte gärna i medier i dag. Det kan vara rasistiskt. Så istället hålls till exempel Ida Nilsson 42 år från Helsingborg fram som någon som skickat barnsoldater till sprängdåd i Stockholm och särskilt då en afghansk tonåring och en somalier. Hon är således en slags maffiaboss i Sverige. Hon är nu dömd till fem och ett halvt års fängelse samtidigt som somaliern är dömd till sex och ett halvt års fängelse. Tonåringen var för ung för fängelse.
Det är ju synd om dessa kriminella utifrån kommande, som inte har uppfostras till att inse hur Sverige fungerar och tror att de kan komma undan med bombdåd. Det hade de kanske gjort i sina hemländer, men inte här. De har lurats av en svenska och det är dubbelt synd om dem därför. Hon har sagt att de inte skulle drabbas och dessutom skulle de bli rika.
Det behövs ett särskilt kunskapsprov för dessa människor helt klart. Så att de verkligen begriper att Sverige är ett annat land än de länder där dessa är födda. Dock lär det inte räcka med ett sådant språk- och kunskapsprov, som nu ska tas fram till nästa år. Det kommer att bli alldeles för urvattnat som det blir i Sverige. Och inte ge rätta kunskaper till de invandrade.
Vad de behöver är upplysningar som berättar vilken fara de är utsatta för nu när de har kommit till ett land som inte godtar betalning för att slippa hamna i fängelse. Inte heller går det slippa straff genom annan korruption. Ännu så länge är vi inte där. För andra rättssystem än det svenska får inte tillämpas här. Det behövs många års kulturell övertygelse om att detta är ett bättre system än det där kvinnor och män är förtryckta av släkten de tillhör. Så ett litet kunskapsprov är enbart början.
PS. Meningen är att det ska bli tester för bägge dessa både för permanent uppehållstillstånd och för medborgarskap. Allt för att inte medborgarskap ska kunna delas ut helt fritt när någon till exempel har begått mord. DS.
Det här är männens sätt att ta makten över kvinnor. Gäller alla män men särskilt de som är uppfostrade i ett annat system än det svenska. Så kan vi inte ha det i Sverige som på papperet är ett jämställt land.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar