Alla helgons dag infaller på lördag denna vecka medan Halloween ska firas på fredag. Även små barn skolas in i Halloween, som kommer från Irland och Skottland ursprungligen. Över USA har det då kommit hit. Det minner om svälten som fanns på 1800-talet då många emigrerade. Och även på dagis så får barn uppmärksamma denna dag. Men inte så mycket Alla helgons dag. Då minnet av de döda firas genom ljuständning på gravar. Ett sätt att hylla de avlidna som fick fäste efter andra världskriget här i Sverige.
Dock har Allhelgonadagen funnits sedan den katolska tiden i Sverige - redan på 1100-talet - men numera har vi inga helgon i vår kyrkliga religion. Nu är det också höstlov, vilket inte fanns förut i skolorna. Men det fanns ett potatislov för att barnen skulle hjälpa till att skörda denna viktiga matvara som höll svälten borta. Det lovet togs bort 1959.
Så här skrämmande kan det se ut när Halloween firas. Även på icke kyrkogårdar.Men samtidigt lovade regnbågen en smula lättnad efter allt regnet.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar