fredag 28 november 2025

Ta en dag i taget!

 Det går aldrig att hoppa över varken timmar eller dagar. Vi är tvungna att uppleva allt så länge vi lever. Visst får vi vila på natten när vi sover, men sedan är verkligheten tillbaka igen när vi vaknar. Hela vårt liv strävar vi för att berika oss både materiellt och mänskligt och vara mer omgivna av fred och välstånd.

Vi behöver få ihop de olika delar vi består av som människor, för att skapa en helhet av oss själva. För att göra detta behöver vi först växa till oss för att bli vuxna och så gå ut i världen, för att samla in det vi är. Vi upptäcker det i samverkan med andra. Och det bästa är att inte bryta mot de mänskliga eller naturliga lagar som omger oss. 

Det tar kanske ett par, tre årtionden att lära sig detta och sedan gäller det att skärskåda vad vi är och har blivit. Samt välja inriktning för livet igen. Numera finns så mycket att välja på som inte fanns för 50 år sedan. Jag har använt både telex och datorer i mitt yrkesliv. 

I det stora hela har världen inte blivit bättre än förut. Det finns för många människor här nu för att den ska kunna bli det. Då ställs människor åter mot varandra och härskare tar makten, som inte vill varken sig själva eller andra väl. De är helt enkelt inte tillräckligt intelligenta för att begripa hur man lämnar sitt ego åt sidan och hjälper sig själv och andra. Men krig är också en arketyp, som C G Jung sade, och den återkommer med jämna mellanrum i vår värld. 

Arketyper är grundläggande drag i vår mänskliga uppsättning av olika förmågor. Och sorgligt nog kan vi inte genomskåda dem, för de är som sagt grundläggande och vi kan få en obetvinglig lust att attackera andra och skylla alla våra tillkortakommanden på andra. 

I min familj har vi köpt lite små landområden, men andra tycker att de ska ta dessa i strid med andra. Då gäller inte lagar eller överenskommelser längre. Och när kulturerna blandas över jorden så blir det naturligtvis motsättningar. Det är en stor förändring på gång nu som har pågått i ungefär 30 år. Det sägs att Frankrike är det land i Europa som kommer att förändras mest genom att det nu är 45 procent av invandrarna som kommer från Afrika. Som alla förändringar är detta på gott och ont, men världen har alltid ändrats och gör det fortare än någonsin nu med så rörliga befolkningar. 

Världen behöver arbetande människor för att kunna utvecklas, men många lever nu av andra för sin försörjning. Så är det särskilt i Sverige där många kommuner har icke-arbetande invånare. Sådana som jag i 80-årsåldern kan samhället inte begära att de arbetar annat än med att ta hand om sig själva, men problemet är att också unga inte längre ingår i arbetskraften. 

Sverige lever inte enbart av anställningar dock, för arbete pågår också utanför detta. Som i min kommun Värmdö där andelen unga och äldre nästan är lika. Men det betyder inte att denna kommun inte är rik. Det är den genom att bostäderna är värda mycket och därmed finns det också en marginal, för de som äger att kunna fortsätta att bygga och utvidga sitt ägande. Och kunna få hjälp av hantverkare. Vare sig de kommer från Värmdö eller andra kommuner.

Som sagt ta en dag i taget och jobba inte ihjäl er. Det har ni ingen nytta av. Det hjälper att leva länge, för då kan den äldre generationen också ge till den yngre. Det kapital den har samlat på sig. En viss vishet kan också ha infunnit sig hos äldre och de kan förmedla sin samlade erfarenhet genom livet till yngre. Allt här i livet är inte ekonomi. 


Det är ingen katastrof att inte alla är anställda eller sysselsatta. Vi tar hand om varandra och det hjälper också. Det skapar värde. Hantverkare bygger huset och en förälder tar hand om barn. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar