Detta faktum är så självklart att det inte ens nämns i samband med Mellanöstern. Dock är religionen också en faktor. Precis som det alltid har varit i människors liv. Under tidigare århundraden har människor indelats i grupper genom påbud också från präster och imamer. Men den ordningen kan vara på väg att upplösas.
I Sverige har vi Imam-Ali moskén i Järfälla eftersom vi har religionsfrihet. Men också där fanns hyllningar av den nu döde Khamenei i veckan. Samtidigt fanns iranier utanför moskén som gladdes åt denne diktators död. Denna moské har påpekats vara för att sprida den syn på världen som Iran står för. Förra året utvisades imamen där. Det är Nordens största moské för shiamuslimer och den har använts för att bedriva säkerhetshotande verksamhet mot Sverige och iranier i Sverige.
Tidigare har olika religioner spelat en större roll i Europa. Så också i Sverige där kyrka och stat var sammankopplade. Men detta upphörde år 2000. Dock hade präster inte samma makt över folket, som imamer har nu i Iran. Detta försvann genom att bland annat husförhör avskaffades vid skiftet till år 1900.
Islam är en aggressiv religion som vill ha makt över människorna. Detta för att den anses vara den enda sanna religionen. Detta förhållande har pågått i åtminstone tusen år. Eller sedan Muhammed togs upp till himlen på 600-talet. År 632 är år noll i islams tideräkning för då dog Muhammed.
Det är självklart att när människor förtrycks i en guds namn så gör de till slut uppror. Det har hänt i Iran nu, men slogs ned och tusentals mördades av landets militära styrkor. Enligt islam så är människan guds ställföreträdare på jorden och ska förvalta skapelsen och utbreda denna guds goda ordning på vår jord. Iran har lämnat detta och blivit en diktatur, vilket ofta händer eftersom människor inte är enbart goda.
Buddhism och hinduism är större religioner räknat i miljarder människor än vad både kristendom och islam är. Men de har kommit fram till att det gäller att lämna detta våldsamma kretslopp, som livet ofta är, här på planeten och förtrycker inte andra människor. Dessa båda religioner är äldre än de båda andra.
Meningen med livet är inte att få uppgå i något paradis, utan att slippa bli återfödd enligt dessa gamla religioner. Men både islam och kristendomen är ett slags affärsreligioner där människor köpslår med den store guden. Den största synden inom islam är att inte tro på den rätta guden. Inom kristendomen är det att se gudens verk, men tro att det är djävulens.
President Trump är en av världens rikaste och lär ha tillgångar för omkring 100 miljarder kronor. Han är affärsman och uppför sig som en sådan. Han har beskrivit sig som icke-konfessionell kristen. Han har nära band till en nationell kristendom och har bedrivit korståg mot icke troende. Han framställs som en beskyddare av traditionell kristen kultur i USA.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar