Ja så är vintern tillbaka på riktigt, men si det är ändå varmare än det har varit sedan förindustriell tid. Så måste nyheterna skriva. Men för Europa är detta den kallaste vintern på 16 år. Grattis! Vilken tur att vi slipper värmen! Hela Sverige är snötäckt och både Mälaren och havet har så tjock is att det går att åka skridskor på det. Blankis har bildats i Stockholm när det är vindstilla och alltid under noll grader. Det lär hålla i sig ett par veckor till kanske.
Det är väl något att vara tacksam för när det alltid tjatas om hur klimatet ändras tills vi dör av värme. Men kylan är som vi vet farligare. Människor fryser lätt ihjäl, men här var en ung man som hade tur på Gotland och hittades av polisen innan detta hände. Han var kraftig berusad och då känns inte kylan på samma sätt. Han sov utomhus.
Att åka skridsko och spela bandy på blankis mitt i Stockholm är förstås en önskedröm för alla pojkar. Det blev verklighet i februari 2026.
Här lyckades jag förstora min bild av havet och skridskoåkarna så att de syns. Titta noga till vänster och inne vid stranden till höger.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar