lördag 30 maj 2026

Trumps bakslag gällande vikt, Iran och kulturcenter

 President Trump är frisk men väger för mycket. Hans 191 centimeter går inte riktigt ihop med vikten 108 kilo. Han skulle väga högst 91 kilo så nu behöver han hålla diet. Hans vikt är på gränsen till fetma och ligger på ett BMI på nära 30. Han äter gärna hamburgare och pizza, dricker ett dussin lightläsk per dag och förtär snacks som potatischips. Han fyller snart 80 år och är ingen ungdom. 

Det gäller att inte tröstäta nu när det inte går att komma överens med Iran. Men han har tidigare berättat att han kan hoppa över frukosten, men äter mer och mer ju längre dagen går.

Jo som ni väl vet så är det inte ens i dag något avtal klart med Iran. Det är som bordtennis ungefär. Hit och dit. Trump vill inte skriva under något avtal där han inte får igenom allt vad han har begärt. Och Iran har heller inte skrivit under något dokument. 

Så måste han ta bort sitt namn från Kennedy Center. Han har olagligt bytt namn på det, säger en domare och han får heller inte göra om det som han har tänkt. En renovering skulle betyda att det är stängt i två år. 

Trump får väl göra ett eget center om han vill bli ihågkommen som president. Inte inkräkta på John F Kennedys center. President Kennedy och hans maka Jacqueline var genuint intresserade av kultur så här utövas detta sedan 1971.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar