I morse satte jag på nyheterna på Morgonstudion just som någon expert sade att Copernicus har sagt att en tredjedel av floderna i Europa svämmar över. Att det helt enkelt är så. Oj då tänkte jag har Copernicus sagt det, jag som bara trodde han gav oss en ny världsbild: den där solen var i centrum. Men jag var lurad förstås för det är EU:s klimatsajt som har tagit sig samma namn som denne forskare på 1500-talet, som gick emot kyrkans världsbild med jorden i centrum.
Och det handlade som vanligt om vilka miljöskurkar vi är som bygger så nära floder i Europa så att de har svårt att ta sig fram. Att det blir mer regn också. Extremväder helt enkelt. Men detta har människor gjort i alla tider och därmed har floder svämmat över i århundraden. Det är inget nytt.
Den värsta översvämningen som floden Rhen orsakade var inte 2024 utan 1374 och i England svämmade Severn över sina bräddar som värst år 250 före Kristus. Forskare har dock en förmåga att ignorera detta och istället koncentrera sig på de senaste 120 åren. Skillnaden är också att forskarna har blivit mångdubbelt fler än de var förr i tiden. Samt att de ignorerar allt som utspelade sig förr om åren. De följer den nya påtvingade klimatläran.
De översvämningar som nu har drabbat Lanzarote i havet utanför Spanien är inte så ovanliga om man räknar längre tillbaka. Men gör för allt i världen inte det utan håll er till klimatet under 120 år så kan människor tvingas att sluta släppa ut koldioxid i luften. Eller drabbas av kyrkans, ursäkta ideologiernas förbannelse.
PS. Det var frost här i natt också, men det håller vi tyst om för det är ju så varmt nu. Hela sju grader hos SMHI. Stämmer inte, men vi måste tro! DS.
Här är två floders översvämningar genom årtusendena. Så bra att några forskare har lyckats att studera detta. Det blir inte värre utan tvärtom bättre. Faksimil från Klimatupplysningen.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar