tisdag 25 november 2025

Är SVT totalt inkompetenta?

 Det är kanske inte hela SVT som är totalt utan kunskap utan bara Agenda som visade klippet på söndagen med en polis som skäller på en annan polis. Den ena är lokalt anställd och den andra från ICE är tanken. ICE som är till för att utreda brott, upprätthålla lagar om immigration och bekämpa gränsöverskridande kriminalitet och terrorism i USA. Den lokala polisen vill hindra den andre från att göra sitt jobb i just hans stad. 

Detta klipp är AI-genererat vilket vem som helst kan se vid ett enda ögonkast för ordet police är felstavat i bakgrunden. Men på SVT kanske de tyckte att den här utskällningen mellan två olika poliser visade hur myndigheter står mot varandra i USA. Och det var syftet med den kvällens Agenda. Programmet togs bort och redigerades så klippet försvann. 

Tyvärr finns det en del att säga om denna statliga kanal som har miljarder att handskas med och lägger detta på bland annat lekprogram med kändisar som aldrig var tänkt att bekostas av svenska folket. Så kan kändisarna bli "chockade" eller "känna sig lurade" av vad som händer där. Så totalt ointressant för tittare, som mer bryr sig om sin vardag och sina egna livsomständigheter. 

Det var säkerligen inte ett "misstag" som SVT säger om denna AI-video utan den passade in i agendan som SVT och Agenda har. USA kan man skratta skadeglatt åt när det verkar som om olika myndigheter står mot varandra. Så är tanken bakom klippet. Och då såg inte ens redaktionen att det var ett konstruerat klipp av AI. Michael Kucera var ansvarig utgivare för detta. Pinsamt!

PS. Programmet Spelet med kändisar ska tillbaka nästa höst för SVT tycker så mycket om det. Anton Glanzelius som är beställare på SVT är "galet förväntansfull" inför denna höst. DS.

måndag 24 november 2025

Liberalerna går i graven

 Liberalerna har inga väljare med sig och de får gärna gå i graven vid valet nästa år. Likadant känner jag för miljöpartiet, men så roligt blir det säkerligen inte. De kommer få stödröster så de kan fortsätta med sin ytterkantspolitik. Att Sverigedemokraterna kommer att få kring 20 procent är redan klart. Förmodligen blir de större än moderaterna. 

Liberalernas sista försök att bli kvar och värna om skolan lär inte lyckas. Ingen tror längre på att de kan åstadkomma något. Inte heller är det särskilt inne att liberalerna inte vill släppa in sd i regeringen. Det är inte upp till dem att bestämma, men som sagt de slipper nog det också

Folket är för länge sedan överkörda av de yrkesmässiga elitistiska utvalda ombuden i vårt land. För länge har nu folket sagt att de vill ha en politik där inte fler miljoner med utländska medborgare släpps in i landet. Det räcker gott och väl med två miljoner. För det har medfört gäng med skjutningar och sprängningar. Senast två fall av sprängningar i Norrköping som var gängkopplade. Men tyvärr bor de bland andra vanliga icke kriminella medborgare, vilka drabbas hårt. 

Det är på tiden att medborgarna får genomslag för sin önskan om en förändring. Och naturligtvis vore det bäst om det blir en ny borgerlig regering, men då måste nog kvinnorna som älskar utländska medborgare, för det är humant att låta dem komma, inse vad som pågår. Och fortfarande har vänstern, det gamla kommunistpartiet en massa väljare i vårt land. Men rösterna där har dock minskat. 

Vi har gått från att det var tabu att nämna något negativt om migration och integration till att även de flesta har insett att vi kan inte ha det som det nu ser ut i landet. Men som jag brukar konstatera: det tar tio år innan något har hänt och en fråga har förvandlats till sin motsats. Så är det nu med invandrarna och de svåra problem som detta nya folktillskott har medfört. 



söndag 23 november 2025

Måste döden bestämma storleken på arvet?

 I vår släkt har vi ärvt ungefär en halv miljon kronor var efter våra äldre släktingar. Det togs tacksamt emot för då kunde vi kosta på oss lite mer angående boenden. Och eftersom jag har bott i närmare 40 år på samma ställe så blev mitt hus värt en del. Jag bestämde mig för att hjälpa nästa generation genom att ge bort mitt hus till mina arvingar. Det är inte så vanligt har jag förstått. För likt vår nuvarande kung så vill ingen vara ur spel medan den lever utan bara när döden infinner sig. 

Dock har jag tyckt att det går bra att minska ned mitt eget boende till en liten stuga och ge bort mitt överflöd. Jag gav således bort det stora huset till mina barn och hjälpte därmed barn och barnbarn att få det bättre. Det tyckte jag var rimligt och detta gjordes för fyra år sedan. För mig blev det för betungande att bekosta ett stort hus som ensam kvar i livet. Det var bättre att låta barnen ta över. 

Det här diskuteras inte allmänt för det är som vanligt att människors ekonomiska omständigheter ska inte omtalas. Det är en ekonomisk makt som människor vill ha när de har slitit och sparat genom livet för att till sist få lite över och husen är nu värda miljoner. Medan de kanske köptes för några hundratusen. 

Här körs ännu en gång "köttberget" om min generation. Den som inte längre är så stor att den ens förtjänar detta öknamn. Men nu är det barnen som kommer att bli miljonärer för att föräldrarna har slitit och jobbat. Det är också fult. I dag är 40-talisterna den näst minsta generationen, men det går fortfarande att hacka på oss. För när alla i denna generation dör blir barnen miljonärer. Detta för att föräldrarna ha offrat mycket för att köpa ett hus. 

Det är de unga som är den största generationen i dag - födda efter 2010 - och frågan är om de också kommer att få öknamn så småningom för de kommer att kosta så mycket som pensionärer. Allra värst var inte Pär Nuder utan Magdalena Andersson som fortsatte att trakassera oss 40-talister ända tills generationen från 60-talet tog över i storlek. Den som Pär Nuder tillhörde och också Magdalena Andersson gör det. 

Gissa om min generation är trött på öknamn. Jag hade 3 000 i lön på 70-talet och det var en bra lön då. Det räckte gott och väl till hyra i den bostad med två rum och kök, som jag hade ärvt för min mamma dog hemma medan jag bodde kvar där också. Det är mycket obegripligt för dagens unga generation hur mycket det fanns fattigdom då på 50-talet när jag växte upp. Och att också på 70-talet var bostäder omoderna i Stockholms innerstad. Jag har varit med och rustat upp ett hus på Odengatan 48. Där fanns bara kallvatten och en liten toalett. En del andra kompisar bodde med en gemensam toalett ute i trapphuset. 

Numera har mina barnbarn som är födda efter 2010 fått det bra med utrymme och moderniteter, som vi 40-talister inte ens kunde drömma om för våra föräldrar hade haft det ännu värre som barn. Så det var modernt och fint med en tvårummare i förort med varmvatten och badrum på 50-talet. Lyxigt rent av. I jämförelse med andra. 


 

lördag 22 november 2025

Pippi fyller 80 år

Det går att stå hur länge som helst framför julskyltningen på Hamngatan. Dessa många små rum i skyltningen är lite röriga och fulla av detaljer från berättelser av Astrid Lindgrens värld. Jo jag har träffat henne medan hon levde på en presskonferens för något som jag har glömt vad den handlade om, men hon var som vanligt där och stod bredvid mig och pratade med barnen som också var där. 

Jag och min barndomskompis fyller också 80 år i år och vi lär väl leva ett tag till. Pippi Långstrump är säkerligen evig i barndomens värld. Och här är Marie som flyttade hit från Tyskland för hon ville bo i det land där Pippi fanns. Hon har inte ångrat sig. Hon flyttade hit som 18-åring så fort hon kunde. Nu vill hon också bli gammal här. Det dröjer länge dock för hon är 24 år nu. 

Pippi står för rebelliskt kaos och att göra som man vill. Friheten att göra detta. Och så småningom har också jag och min barndomskompis fått känna på att det är möjligt. Men som barn var det inte så. Vi levde i ett strängt uppfostrande land, där alla små barn skulle vara tysta och låta de vuxna tala. Men det var för vårt eget bästa förstås. 



Ett av de röriga små rummen på Hamngatan.  Här bakas det pepparkakor. 


fredag 21 november 2025

Trump ska tvinga Ukraina till fred

UPPDATERAT

Ukraina måste gå med på de 28 villkor som president Trump har ställt upp. De skulle innebära att Putin tuggar i sig ännu fler delar av Ukraina. Det kan de aldrig gå med på. De får heller aldrig gå med i Nato. Trump hotar med att överge Ukraina om landet inte kapitulerar för dessa villkor. 

Senast på torsdag vill USA ha ett svar medan Europa lovar att stå bakom Zelenskyj och Ukraina. Tyskland, Frankrike och Storbritannien har talat i telefon med Zelenskyj. De stöttar landet och Zelenskyj kan inte förråda sitt land. Så säger han. Putin trodde det skulle gå lätt eftersom han tog Krim 2014 och ingen protesterade särskilt högljutt då. 

Detta är den värsta krisen i Europa sedan andra världskriget. Från Vita huset sägs att detta är en bra plan för både Ryssland och Ukraina. Men i detta krig finns det en angripare och ett land som är offer. Aldrig har någon fred kunnat slutas på detta sätt. Genom kapitulation av den som är angripen. Sådana här krig brukar hålla på ungefär fem år. Det har bara gått drygt tre nu. Vi lär få se hur det utvecklar sig.

24.11.2025

Som vanligt gäller inte detta avtal med 28 villkor. Det har betecknats som för ryssvänligt och omförhandling pågår. Förhandlingen hitintills i Genève har gjort att Ukrainas långvariga säkerhetsgarantier, skydd för infrastrukturen, politisk suveränitet plus frihet att bestämma inriktning har tillgodosetts. Zelenskyj ska resa till USA för fortsatta samtal. Inte heller tidsplanen gäller. 

25.11.2025

Jodå samma om igen och Ryssland kan titta på medan samtalen pågår och attackera Ukraina ännu mer. Och USA vill ha flera tack från Zelenskyj. Det har Trump fått. 

16:04

Ukraina sägs ha gått med på det 19 punkters fredsavtal som USA har lagt fram. Dock väntas inte Ryssland vara så glad åt detta. Ifall Ukraina får gå med i Nato och ha en större armé än 600 000 plus att landet inte lämnar ifrån sig hela Donbas. Samt att val ska hållas i Ukraina inom 100 dagar. Om detta inte längre finns kvar. Då är viktiga punkter borta från vad Ryssland lovades i augusti i Alaska. Det fungerar inte för Ryssland och Putin. Mycket arbete återstår som Zelenskyj säger. 

Ukraina skulle få avstå mer än det land som Ryssland har ockuperat enligt denna plan. Faksimil från Daily Mail. 

London kollapsar under hemlöshet

UPPDATERAT

 Det är ett kollapsande London, som genom borgmästaren Sadiq Khan har lovat att ta emot alla som kommer. I Hyde Park tältar hemlösa och prostituerade finns överallt plus doften av cannabis som människor behöver för att stå ut. Det är ett multikulturellt helvete. Utanför hertigen av Wellingtons hem i sydöstra delen av Hyde Park är tälten fulla med hemlösa från Östeuropa och Afrika. 

Omkring 70 procent av britterna tycker att invandringen är för hög. De som söker asyl i Storbritannien är kring 110 000 redan i juni i år. Det går inte att bli av med de illegala heller fast myndigheterna har lovat att ta emot en legal flykting mot att en illegal skickas tillbaka över Engelska kanalen. Omkring 430 000 kom under 2024.

Premiärministern Keir Starmer är hårt pressad av demonstrationer runt om i Storbritannien utanför hotell som hyser migranter. Det påminner en del om hur det såg ut i Sverige för tio år sedan. Då när alla skulle släppas in här för Sverige byggde inga murar. 

Migranter har fått vänta i fem år innan de har kunnat få permanent uppehållstillstånd i Storbritannien, men nu ska tiden dubblas till tio år. Det gäller två miljoner migranter. Undantagna från detta är läkare och sjuksköterskor som fortfarande får fem års vistelse att gälla för permanent uppehållstillstånd. Även högavlönade och företagare kan få stanna efter tre år. Men de lågavlönade kan få vänta i 15 år. De som går på bidrag kan få vänta i 20 år. 

Danmark har inspirerat även Storbritannien så att flyktingstatus bara är aktuellt tills personen kan återvända hem igen. De får stanna i 30 månader i en första fas. 

24.11.2025

I Värmdö är omkring 60 personer hemlösa och de drar omkring och stökar och gör inbrott i Gustavsberg. Ett 20-tal bor i tält i skogen. I hela Sverige är ungefär 33 000 hemlösa. Det handlar ofta om missbruk eller psykisk ohälsa hos hälften av dem. 

25.11.2025

Reform UK skulle få egen majoritet om det var val i dag i Storbritannien. Partiet grundades 2018 av Nigel Farage och ville då bort från EU. Det är ett högerpopulistiskt parti ungefär som Sverigedemokraterna i Sverige. 



Här tältar hemlösa i Hyde Park i London. Något som tidigare inte setts i denna omfattning. 

torsdag 20 november 2025

Naiva Sverige gav miljard till islamister

UPPDATERAT

Ja det är väl självklart att de sticker nu från landet med massor av skulder till Sveriges välfärd och Skatteverk. Den miljard som skulle gå till barn och skolor har de skott sig med. Expressen har undersökt saken här. Islamister har en helt annan syn på världen än vad vi lagom kristna människor har i Sverige. De är inte alls lojala med det system vi har i landet. Och har pressat oss så mycket det har gått på pengar. 

Här skrev jag tidigare om imamer som bedrog oss år 2019.

23.11.2025

I Minnesota med en stor somalisk befolkning är de minst lika naiva. Detta som beskrevs som svenskbygd förr i tiden. Där steg utbetalningarna från 2,6 miljoner dollar till nästan en miljard dollar för att hjälpa människor till bostäder. Sedan stängdes hela programmet ned i augusti i år. Eftersom pengarna slussades till Somalia i omfattande bedrägerier. Det hjälper helt enkelt inte att ge bidrag till Afrika. Det blir plåster på såren, men fattigdomen växer istället för att minska. Detta för att alla kvinnor föder så många barn. 

En debattartikel från 2023. En vanlig muslimsk kvinna. Undrar om hon är kvar. En del andra har lämnat landet, men de var mer extrema än henne. Riktiga skurkar. 

onsdag 19 november 2025

Skaffa barn för samhället kollapsar

Det måste skaffas barn, särskilt i Tyskland som har en sådan destruktiv klimatpolitik. När föräldrarna blir gamla kommer ingen att kunna ta hand om dem. Lite så känns det även i Sverige fast vi inte är lika extrema, men någon som inte har tagit rollen som förälder kommer inte ha någon som tar hand om den när den blir gammal.  Samhället satsar på fel folk. 

Men måste gamla alltid tas om hand? Är det inte människans lott att leva tills hon dör? Lite så har det varit i min släkt, där alla klarat sig från att bli omhändertagna under särskilt lång tid. Den som blev längst inhyst på ett boende var vår käre Tore, som bröt lårbenet och sedan inte orkade komma tillbaka utan dog något halvår senare på Danvikshem 89 år gammal. Annars har bara sjukvård behövts i ett par veckor eller så. Förutom då när människor i släkten drabbats av cancer eller annan sjukdom och dött i yngre åldrar. 

Inte har barn eller barnbarn någon roll i att ta hand om de gamla i dag. De ska klara sig själva eller tas om hand av samhället. Allt beror av att så mycket pengar och resurser går till klimatpolitik, som inte påverkar klimatet alls. Så de gamla får i framtiden klara sig själva. Den globala temperaturen för 125 år sedan låg på 14 grader i dag på 15 grader. Men propagandan har fått fullt genomslag. 



 
Så här kallt var det i morse vid tio i åtta. Inte har det blivit varmare inte. Inte under de årtionden jag har kunnat följa vädret. Kondens i fönstret.

tisdag 18 november 2025

FN godkände fredsplanen för Gaza


UPPDATERAT

 Första steget till en varaktig fred togs i dag då FN godkände planen för fred framlagd av president Trump och USA. En så kallad fredsstyrelse ska inrättas och bestå
till 2027. Någon gång i framtiden kanske det till och med kan bli en palestinsk stat. Hamas gillar naturligtvis inte planen. 
En internationell fredsstyrka ska demilitarisera Gaza och avväpna Hamas. 

Här skrev jag tidigare om fredsplanen. 

Nedan ser ni en dörr till paradiset öppna sig. På tiden efter så många år. Varken Egypten eller Saudiarabien vill ha terrorgrupper vid sina gränser. Så bort nu med Hamas! I dag tas kronprins Mohammed bin Salem från Saudiarabien emot i Vita huset av president Trump. 

15:43

För övrigt har Unicef konstaterat att barnen i Palestina är fetare än i Israel. Den utbredda svälten bland barnen är således propaganda. Istället drabbas både barn och vuxna av sjukdomar för att de äter fel mat. 



Vintern är här igen!

UPPDATERAT

 Jo som vanligt så kommer snön i slutet av november där vi bor. Det är helt pålitligt. Just nu minus fem där ute. Förra året kom snön den 20-21 november. I år lär den komma i morgon. Eller senast i övermorgon. Samtidigt har många stater samlats kring COP 30 för att bestämma hur mycket vi ska dra ned på koldioxiden i världen. För att vi inte ska smälta bort i värmen. De ska vara klara på fredag den 21 november.

Det får gärna bli lite varmare där vi bor tycker jag. Jordens bana kring solen bestämmer mycket av detta, men människan spår och Gud rår, som de sade förr i tiden. Gud i det här fallet är vår älskade sol, vår stjärna som gör att vi kan leva här på jorden. Men klimatet hotar oss stackars människor för havet kommer att stiga och väderhändelserna bli mer extrema. 

På 1500-talet fanns det cirka 500 miljoner människor på jorden och nu är vi 8 miljarder. Inte är det så märkligt då att det blir översvämningar (alla människor vill bo vid vatten) och att jorden påverkas av att det har vuxit upp städer med 37 miljoner invånare. Jo så ser det ut i Tokyo. Människan är en invasiv art som förstör mycket på planeten bara genom att vara många. 

Men här där jag bor är vi ännu inte särskilt många och naturen ser ungefär ut som förut. Vi har till och med fått kommunalt vatten och avlopp så havet inte längre tar emot vårt avfall. Och om ett par år ska vi sortera sopor för glatta livet. Så återvinningen fungerar till nästan 100 procent. 

Men vintern lär komma och gå precis som vanligt kan jag tänka. Det är fint med snön och bra tänkt av naturen, som gör det ljusare i denna mörka tid. När vatten blir snö i minusgrader. Ha en härlig vinter nu alla. Och kör försiktigt för det är halt i dag också. Frosten har slagit till. 

12:49

En man har förts till sjukhus i går efter krock med rådjur på Eknäsvägen, Ingarö. Så se upp! Även rådjur kan orsaka stor skada. Fast de inte är så stora som älgar och dovhjortar.

Så här såg det ut förra året med snö den 20-21 november. Blir ungefär likadant i år. Regnet går nämligen över i snö när det är minusgrader. Så förträffligt fungerar naturen för oss. Vi behöver ljus i mörkret!

söndag 16 november 2025

Det går inte att ha gamla bussförare

UPPDATERAT

 Det går inte att ha gamla bussförare. Det finns ingen åldersgräns, men efter 70 år måste tillståndet att köra buss förnyas vart tredje år. Den här bussföraren som körde över och dödade människor lär inte vara mer än närmare 60 år, men något hände ändå som gjorde att han dödade människor med bussen mitt i Stockholm. 

Det är en fullständigt icke förnuftig olycka, om det nu var det. Vi får ju inte veta något. Så småningom måste ändå denna olycka leda fram till att äldre inte kan köra buss efter 70 års ålder. Visserligen så tjänar arbetsgivaren pengar på dessa förare, för de behöver inte längre betala in till deras pension, men säkerheten för passagerarna och de väntande vid busshållplatser måste gå före. 

Som vanligt måste det hända något hemskt innan något alls ändras. Jag minns en förfärlig bussolycka mellan en buss och en lastbil på vägen mot Ingarö för länge sedan. Det var i en mycket skarp kurva. Tror att tiotalet människor dog. Sedan gjordes den vägen om och rätades ut. Elva människor dog också 1948 i Stockholm då en buss krockade med lastbil och gick genom räcket på Essingebron

Men numera ska vi inte ha några olyckor med buss, men det händer ändå. Det finns alltid en mänsklig faktor. Jag minns när jag väntade på bussen utanför DN och en kvinna inte ville gå på för det var en kvinnlig förare. Det hade hon aldrig sett förut. Enligt henne var det bara män som kunde köra bussar. 

17.11.2025

Det var tre kvinnor som dog i bussolyckan. Två i 65-årsåldern och en kring 55 år. Det tog så lång tid att identifiera dem för kvinnan i 55-årsåldern har anhöriga i ett annat europeiskt land. Polisen har inte fått tag på anhöriga där. En av kvinnorna var anställd på Karolinska universitetssjukhuset. En annan var anställd på Åklagarmyndigheten. 

18.11.2025

Det var sjukdom som orsakade att bussen körde över människor. Föraren blundade. Det såg vittnen. Och hans huvud ramlade framåt. Vart femte år behöver ett friskhetsintyg lämnas in av bussförare. Kanske vore en undersökning varje år bättre? Åtminstone när de är över 50 år. För han somnade väl inte vid ratten?

Här skrev jag tidigare om olyckan mellan gasbuss och elbil på Farstabron i augusti. 


Det var ändå tur att inte fler än tre dog. Men riktigt vad som hände lär vi inte få veta i närtid. Föraren lär ha sina rötter i Bosnien och det är locket på för att inte fler konspirationsteorier ska flöda. Och de dödas identitet måste kollas noga. För det har hänt att fel föräldrar blev underrättade när någon hade ett falskt pass. 

lördag 15 november 2025

Vad hände på Valhallavägen?

UPPDATERAT

Ännu så vet vi ingenting om vad som hände på Valhallavägen när en buss körde in i människor vid Tekniska högskolan och tre dog plus tre skadades. Jag ville inte skriva om det tidigare för det verkade finnas så lite att skriva. Chauffören ser väldigt gammal ut, men han kan väl inte vara det? Spekulationerna blir som alltid väldigt stora på internet när ingen vet något. Polisens senaste uppdatering nedan. 

15:44

Busschauffören är inte anklagad för något alls. Han är frisläppt. Detta enligt åklagare. Ännu vet de inte riktigt vad som har hänt, men det finns ingen anledning att ha busschauffören anhållen. 

17.11.2025

Att bussen hade automatisk hastighetsbegränsning till 20 km i timmen gör olyckan ännu mer märklig. Den kunde inte köra fortare inom detta område vid Tekniska högskolan. Varför dog då tre personer? Var det så packat med folk på busshållplatsen? De borde ha sett den komma. Många frågor återstår. Men kanske människor kände sig så säkra att de inte brydde sig?

19:27

Sören 78 år förklarar att han stod längst in i busskuren och såg bussen komma, men det gick inte att komma undan. Tio stycken stod där och väntade. Hela busskuren vek sig och Sören hade ändå tur som "bara" träffades på benet. Det bröts, men han lär kunna gå som vanligt så småningom, säger läkarna. 


Busschauffören pratar med polisen efter olyckan. Till synes oskadd, men som polisen säger är på sjukhus nu i dag lördag. 

fredag 14 november 2025

SVT klippte bort "att marschera fredligt och patriotiskt"

 Tänk att det ska ta fyra, nästan fem år att upptäcka en fulklippning hos SVT, som liknade den hos BBC, som nu har fått president Trump att gå i taket. Han vill ha närmare 10 miljarder kronor i skadestånd och har lämnat in en stämning om detta. För detta är förtal anser han. BBC har bett om ursäkt, men tänker inte gå med på något skadestånd. Dessa båda bolag är folkets både i Storbritannien och i Sverige. De betalas av folket och ska stå över sådana här fel i redigeringen. 

Det verkade som om president Trump uppmanade sina anhängare att storma Kapitolium då den 6 januari 2021, men det gjorde han inte. Han sade "att marschera fredligt och patriotiskt", men det kom inte med varken hos BBC eller hos SVT. President Biden hade vunnit valet, men det ville Trumps anhängare inte tro. Eller godta.

Men att dessa redigeringar sker visar, att inte heller de som jobbade då på dessa statliga kanaler, tyckte att det var viktigt att ta med det tal Trump höll ordagrant. Istället så klipptes talet, så att det verkade som om Trump var med på denna stormning av kongressen. En klart politisk handling av de redigerare som ska vara icke politiska och bara redogöra för vad som är nyheter. 


Den här mannen dömdes för stormningen av kongressen 2021. Han dömdes till tre år och fem månaders fängelse. 

torsdag 13 november 2025

Hitler hade en pungkula

 Jo nu är det bevisat att Hitler hade bara en pungkula precis som engelsmännen sjöng redan under andra världskriget. Ett blodigt tygstycke sparat från soffan där Hitler tog livet av sig har gett resultat och detta dna har kunnat jämföras med en släkting till Hitler. 

Det har också gett att han hade ett antisocialt beteende i sitt dna och kunde bli psykopat plus att han kunde ha adhd eller autism eller bägge. Han förlorade också fyra av sina fem syskon plus föräldrarna före 18 års ålder. Ett trauma förutom att han också hade en svår barndom med en hemsk far. Trist att han hade förmågan att få med en publik på noterna genom sin förmåga att tala. Han hade också anlag för schizofreni.

PS. Nationalsocialistiska tyska arbetarpartiet (nsdap) var ett smart namn för det innefattade allt som tyskarna längtade efter. Och Hitler satte igång och byggde motorvägar så människor fick arbete. Och en bättre ekonomi. Men det var med inriktning på krig. DS.




onsdag 12 november 2025

Stackars terroristen Faris Al Abdullah

Den här stackars 18-åringen verkar lida av en allvarlig psykisk störning och är väldigt lättledd, så därför kan han ha blivit terrorist. Hans familj har tagit avstånd från honom och polisanmält honom för hans religiösa övertygelser, som ledde honom till IS. Allt han ville var att ha en vän, har också sagts om honom. 

Det verkar som om denne unge man inte begrep ett dugg av hur världen fungerade och därför ville han spränga sönder den. Ett mycket tragiskt fall helt enkelt. En liten pojke inuti som var fin och kärleksfull, enligt vissa. Det är en bild som ständigt ges som små pojkar av dessa galningar som vill förstöra sig själva och världen. Dessutom kunde han inte kommunicera, sägs också. Han skulle spränga sig på Kulturfestivalen i Kungsträdgården i somras var hans plan. Och han begrep eller insåg inte vad han tänkte göra. 

Är det kulturen som har medfört att denne 18-åring har blivit så galen? Inte vet jag. Men han verkar inte vara så särskilt intelligent. Och att familjen tog avstånd från honom var väl inte det bästa. Men de hade kanske försökt med allt innan dess. Han har bott på ett HVB-hem under 2023 och 2024. Där ska bedrivas omvårdnad, stöd eller fostran dygnet runt. Det verkar inte ha hjälpt. 

Här skrev jag om honom tidigare. 

Här svär Faris Al Abdullah trohet till IS. Enligt vad som framkommit så kan han ha en allvarlig psykisk störning. 

tisdag 11 november 2025

Sveriges Televisions mest onödiga serie

 Forever Young heter en serie som går nu på SVT från i kväll eller på SVT Play.  Det första avsnittet handlar om huden. Och utgår ifrån att alla har samma slags hud. Torr nämligen och det gäller att använda så många krämer som möjligt för att hålla den ung. Där slutade jag titta.

I vår mycket ytliga tid så gäller det att se ung ut hela tiden. Själv har jag aldrig använt särskilt mycket för att se ung ut. Jag har nöjt mig med mina gener, som gör att jag inte har så särskilt mycket rynkor ens som 80-åring. Men det är naturligtvis synd om alla som har problem med sin torra hud. Eller?

Det finns värre problem än att se gammal ut när man är det. Eller om någon inte har kritvita tänder, som det första avsnittet också berör. Jag minns att min mamma tyckte att gamla människor var vackra med sina rynkor. Ingen behöver lyfta sig så att den ser ut som Kris Jenner vid 70 års ålder. Hon har genomgått ansiktslyft, halslyft, läpplyft och fixat de övre ögonlocken. Varför ska den statliga televisionen i Sverige bekosta sådana serier som handlar om evig ungdom?

Här kan ni läsa journalisten Staffan Heimersons beskrivning hur det är att vara 90 år. Utseendet är det minsta problemet.


Kris Jenner på sitt födelsedagskalas när hon fyllde 70 år. Hon har gjort det till en livsstil att se ut som 23 ungefär. Men varför? Fyller hon sina dagar med ytlighet. Jovisst. Hennes man Bruce Jenner blev kvinnan Caitlyn och hon sörjde honom som om han vore död. 



lördag 8 november 2025

Polis tycker synd om unga brottslingar

 Maja Skepp är ingripandepolis i Norrköping och möter tonåriga brottslingar som ibland inte kan läsa, skriva, äta med bestick eller passa tider. Men de är grova brottslingar och kan ha slängt en handgranat eller varit med på mordplaner. Men de ser ut som vem som helst enligt Maja Skepp och de vill ringa hem till mamma när de grips. De är totalt uppgivna och lever i totalt mörker, menar Maja Skepp. 

Varifrån kommer då denna uppgivenhet och detta totala mörker? Är de helt enkelt inte intelligenta nog att ta till sig den kultur som finns i Sverige? Den som säger att man inte begår brott även om man skulle bli hotad eller lovad massor med pengar. Tror de på gängen som säger att de ska ta hand om dem? Förmodligen.

Är det för att de är uppväxta som muslimer och ser svenskar som några lägre stående varelser. Allah skulle hjälpa dem att bli rika fort. Var det så? Islam säger att vi skapades som människor med syftet att dyrka Allah och leva efter hans lag. Vi ska sträva efter att etablera rättvisa och uppnå praktiska lösningar på mänskliga problem. 

Tror dessa ungdomar att de gör detta på sitt omvända sätt? Det är väl snarare så att de är omedvetna och bara tar den lättaste utvägen. Därför blir de så chockade när polisen kommer. Det går nog inte att ändra dessa barn med fler morötter utan de behöver få känna av att samhället inte godtar deras gärningar. 

I Iran skulle de kunna få dödsstraff för mord, men de skulle också kunna köpa sig sitt liv med blodspengar. Och då istället få livstid. I Irak är straffet för mord döden. I Egypten avrättas också människor för mord. Även i Saudiarabien är det så. Varför vill dessa tonåringar ringa till mamma? Hon har väl inte velat att de skulle göra detta? Det är polisen som underrättar föräldrar. Här är en artikel från 2018 som säger att socialtjänsten kan inte stoppa brottslingar. 

Brotten bland tonåringar har ökat kraftigt. 


Nej de är inte din bror, bara kriminella. Gå inte på att du får mycket betalt. Du blir lurad. Och skicka inte bild på ditt pass. För då vet de allt om dig och din familj. 

fredag 7 november 2025

Palestinier tar över Stockholm på lördagar

UPPDATERAT

Varenda lördag ska det demonstreras i Stockholm mellan Odenplan och  Gustav Adolfs Torg så bussarna måste dras in eller flyttas. Det är palestinier och deras anhängare som ska göra detta. Ingen tidsgräns finns. Start i morgon eftermiddag. 

Strax kommer Gaza att få en internationell styrka som tar hand om denna lilla remsa vid Medelhavet. Det är Egypten, Qatar, Turkiet och Förenade Arabemiraten som kommer att bidra till denna styrka som ska utbilda poliser, säkra gränserna och hindra vapensmuggling till Hamas. Det här beror av att araberna inte heller gillar Hamas eller hur det ser ut i Gaza. 

Större delen av Gaza är förstörd och återuppbyggnaden kommer att ta lång tid. Själva remsan är fyra mil lång. Denna remsa har många gånger erövrats och tillhörde under 400 år Egypten och dess faraoner. Assyrien, Babylonien och Persien har också haft hand om Gaza. Alexander den store intog remsan och gjorde en massaker på Gaza stads invånare. 

Denna landremsa har alltid varit en handelsväg och under romarriket blomstrade området igen. Sedan kom kristendomen och de hedniska templen jämnades med marken innan år 637 då araberna anlände och gav området en islamsk karaktär. Befolkningen är även i dag araber och muslimer. Men det har aldrig gått att försörja en befolkning på över 2 miljoner, som finns där nu. FN och andra hjälporganisationer har tvingats ge nödhjälp, för att kvinnorna födde så många barn. Bland flest i världen. Hälften av befolkningen i Gaza är barn.

Här skrev jag tidigare om detta. 

19.11.2025

Här kan ni läsa åsikten om att detta är emot demokratin. För den som skriker högst och hotar med mest våldskapital får bestämma. Inget nytt under solen med andra ord. 

Här är en palestinsk familj. Sju barn. Ett sitter på golvet. Inte tal om någon barnbegränsning. 

torsdag 6 november 2025

Polarisering ger mer medvetenhet

Israel sägs har polariserats sedan 7 oktober 2023. Ja då 2023 hade militären i Israel ingen aning om vad som skulle hända. Människor var helt utlämnade till våldet och mördandet. Likadant ser det ut på många håll i världen. Polarisering gör att Sudan är utlämnat till ett utdraget folkmord med utrensning av massor av icke värdiga medlemmar av samhället. Så anser den styrande makten. Fler har dött där än i hela kriget i Gaza sedan 2023. Landet är muslimskt och styrs av en diktator. Olika militära fraktioner slåss. 

Det här är välkända vågor av fred och våld som avlöser varandra i världen. Vi i Sverige har också fått känna av detta i mindre skala med gängmord. Senast i går sköts en man till döds i Bromma. Det som händer är att många unga tror att de måste bli rika genom brott annars är de ingen alls. Kring 60 000 personer är indragna i denna syn på världen. De är helt styrda av det materiella. Men nej den siffran var fel. Nya siffror säger bortåt 67 500 istället. 

Det är en gammal sanning att egon härjar i världen. Det har pågått i tusentals år. Och ofta får enskilda människor makt genom att övertyga andra om sin totala intelligens och förmåga att förutse vart världen är på väg. Eller genom vapenmakt. Vi befinner oss återigen i en tid där detta står högt i kurs hos många människor. 

När våld drabbar så vaknar människor till en ny medvetenhet. Och inser att det är inte det materiella runt dem som är viktigt utan att människor överlever och inte dör i förtid. Det gällde den 12-åring som dog efter att ha inandats deosprej under bara minuter. En total omedvetenhet hos ett barn, bara ett exempel på faror som lurar i den nya världen med internet. Det har fått föräldrarna att tala om detta för de har blivit medvetna om faran. 

Prins William i Storbritannien säger till sina barn att de har en strålande framtid tack vare de hjältar till vetenskapsmän som jobbar på att reparera världens klimat. Prinsen är omgiven av människor som vill ändra på världen och göra gott. Det här är en idealistisk syn som prins William kan kosta på sig eftersom han tillhör en mycket rik familj. Men även denna familj har varit hotad av exprins Andrew som nu har tagits ifrån alla titlar. 

Vad ligger då i botten på alla händelser? Är vi alla materiella varelser som ständigt måste kämpa för vår överlevnad. Eller räcker det med att anpassa sig till omgivningen så får vi ett rikt och bra liv? Vi ska vara snälla som det sades förr i världen. Eller är det sant som en del påstår att vi är andliga varelser som har kommit hit för att uppleva det materiella och att universum är i grunden något som är skapat av medvetenhet? Att medvetandet föregår det fysiska. 

Kan det fysiska vara hur mentala processer ser ut betraktat utifrån. Att inget uppstår i våra hjärnor utan att allt handlar om erfarenhet och upplevelser och de kommer före medvetenheten. Människor som är diktatorer kommer att korrigeras förr eller senare. Därför att de bryter mot de medvetandets lagar som styr oss och även världen. 

Vi befinner oss kanske i en övergång till en mer idealistisk syn på naturen och människorna. Och det våld vi ser utspela sig runt oss kan vara ett sätt för oss att vakna till en annan och bättre värld. Så säger en del tänkare som Bernado Kastrup. Han menar att det finns ingen död utan att medvetenhet är allt som existerar och kan förklara världen. 

Det kan vara en tröst för dem jag känner, som står inför sin död. Och för dem som aldrig har tagit till sig denna syn på världen. Sorgen finns ändå för människor som lever efter dem som har dött, men den här synen på världen kan förändra de efterlevande. Nu får ni grunna på detta!

Att plocka upp potatisen ur jorden är viktigt. Denna matvara har hållit svälten borta från Sverige sedan 1800-talet. Detta materiella motsäger inte att vår medvetenhet skapar världen. Tvärtom. Att vi vet så mycket och är medvetna skapar fysik och materia. 

onsdag 5 november 2025

Planerat terrordåd för IS i Stockholm

 UPPDATERAT

Säkerhetspolisen uppskattar att det finns 2 000 islamister i Sverige och att det har ökat från 200 för tio år sedan. Men det finns kring en miljon muslimer i Sverige, så alla är inte extrema. Men så många som 2 000 kan naturligtvis åstadkomma stor skada och det ville också Faris Al Abdullah göra. Han är medborgare i Syrien och i Sverige och kan således inte utvisas. Han är 18 år. 

Han ställs inför rätta i morgon i Stockholm för att ha planerat ett terrordåd för IS i centrala Stockholm. Det låter nästan som ett skämt, men inte i denne 18-årings värld. Han har deltagit tidigare i korankravallerna i Skäggetorp i Linköping och är också dömd för rån och narkotikabrott. Han är även åtalad för mordförsök i Tyskland.

Här skrev jag om honom när han häktades. 

6.11.2025

Det var Kungsträdgården och Kulturfestivalen i augusti i år som var tänkt att utsättas för ett terrorattentat. Omkring 2 miljoner besökte den festivalen i år. Det var rekord. 

13:53

Abdullah skulle spränga sig själv i luften och därmed ta med så många som möjligt i döden. En polis var inkopplad och gjorde sig till vän med Abdullah under sex veckor innan polisen grep terroristen i februari i år. 






tisdag 4 november 2025

Vem bryr sig om Elisabeth som ny centerledare

 Jo Elisabeth Thand Ringqvist ska bli ny centerledare, men inte bryr jag mig och inte bryr sig särskilt många andra heller. Jag minns Thorbjörn Fälldin, men tyckte inte han var någon tjusig karl. Det gjorde däremot en del av mina väninnor. Säkerligen därför de röstade på honom. Naiva damer. 

Fälldin var statsminister 1979-82. Otänkbart i dessa dagar med något liknande. Centern fick 6,7 procent av väljarnas röster i förra valet 2022. Något att drömma om för Elisabeth. Liberal grön rörelse ska centern bli. Vad det nu kan betyda. Centern säger fortsatt nej till sverigedemokraternas inflytande i politiken. Ja i så fall får centern väl gå med sossarna, för något annat går ju inte i nästa val. Den 13 november ska Elisabeth väljas till ny partiordförande i Karlstad. Hon är 53 år och tillräckligt gammal för att ha stora barn. Hoppas hon sitter kvar nu till nästa år åtminstone. 

Elisabeth Thand Ringqvist föddes i Sunne i Värmland.  Vi får se vad hon lyckas med. 

måndag 3 november 2025

Onda nätverk bakom flaggbärare

UPPDATERAT

 Doku har granskat tre män som går i täten i Göteborg och bär flaggor för Palestina. Det är Hizbollah, Islamic Jihad och den iranska regimen som finns i mörkret bakom dem och som de har anknytning till. De står för antisemitiska uttalanden och hyllar Iran och dess ledare plus terroristledare. 

Med alla medel ska Palestina befrias och terrorattacker mot Israel är en historisk seger. De segrade i gryningen den 7 oktober säger en av dem. Jag skriver inte deras namn, men ni kan läsa utförligt om dem här. Doku har försökt få kontakt med dem och lyckats, men de svarar inte på frågor. Att diskutera detta är att gå Israels ärenden, säger en av dem. 

Hur kommer det sig att dessa män då får verka i Sverige? Jo det beror av att de håller en låg profil här, men är helt svurna åt Palestina. Detta har ju som ni vet pågått i Sverige sedan Olof Palmes tid. Han träffade Yassir Arafat på 1970-talet. De här tre är gubbar från 60plus till 78 år och de kommer aldrig att ändra sig. Hela den socialistiska rörelsen står bakom dem i Sverige. Men arabvärlden är trötta på dem. Och inget land vill ha dem annat än Sverige. 

Här skrev jag tidigare om detta. 

9.11.2025

De tre granskade männen anklagar nu Doku på facebook för att vara sionistiska bedragare och vara en del av en israeliskt finansierad kampanj. Doku anses bedriva "journalistisk terrorism". Nya granskningar är redan på gång enligt Doku. 



söndag 2 november 2025

Terrorattack på tåg

Här uppdaterar polisen om vad som hände: Två 30plussare är gripna en är svart och en har ursprung från Karibien. De är födda i Storbritannien. Det verkar inte vara terror. Utan ett vansinnesdåd. 


UPPDATERAT

 Nio livshotande skadade och en lite mindre allvarligt skadad. Det blev facit efter att ett tåg utsatts för vad som verkar vara en terrorattack. Två män är gripna. Inget förvånar längre när det gäller våld. Det pågår dagligen runt om i vår värld. Kanske fanns det lika mycket förr i tiden? Jo med två världskrig, så var det absolut lika mycket då. Eller mer. Men det privata initiativet till våld var inte lika stort. Tågterrorn ägde rum i Huntingdon i England. Polisen lär berätta mer så småningom. Nu är det bara upprördhet över vad som har hänt. 

11:54

Ovan ser ni polisen berätta lite mer om vad som hände, men de vet inte motivet ännu. Vansinnesdåd eller terror? Kan två personer gripas av samma vansinne samtidigt? Jo det finns något som kallas folie à deux. När två människor grips av samma vanföreställningar. Då har de nära känslomässiga band och lever isolerade från andra. Personerna behöver då separeras från varandra. De grips av psykos tillsammans. Det handlar ofta om förföljelsemani. 

3.11.2025

En gärningsman verkar det vara nu och han är känd sedan tidigare för sina mentala psykiska problem. Den andre ursprungligen från Karibien är släppt. Det är den 32-årige svarte mannen som är anhållen. Samma problem som i Sverige kanske att de med psykiska problem går ute på gatorna. Den svårast skadade är en anställd på tåget, som betecknas som hjälte, eftersom han försökte stoppa galningen. 

12.49

Anthony Williams heter den svarte mannen, som också överföll en annan man innan detta tågöverfall. I Storbritannien går polis ut så fort det är möjligt om vem som har överfallit. Detta för att det inte ska bli spekulationer, vilket tidigare har gett upphov till upplopp. 


Tåget startade från Peterborough och stannade sedan i Huntingdon. 
Bara minuter efter att tåget hade startat satte knivdåden igång. 

 

lördag 1 november 2025

Exprins Andrew Mountbatten Windsor

 Även en prins kan bli av med titeln om han uppför sig som prins Andrew har gjort. Hans bror kung Charles har tagit bort alla hans titlar. Han blir nu Mr Andrew Mountbatten Windsor. Och Andrew får inte heller bo kvar där han bor i Royal Lodge i Windsor utan måste flytta till Sandringham. Men inte till slottet utan till något mindre på denna kungliga egendom. 

Han är pensionär 65 år. Vad finns kvar efter denna  avklädning av titlar som hans bror har utsatt honom för? Självmord? De båda döttrarna är dock fortfarande prinsessor Beatrice och Eugenie. De är vuxna i 30plus åldern. Och inte kan deras pappa utsätta dem för självmord? Men döttrarna oroar sig för sin pappas mentala hälsa. Mamma Sarah Ferguson är nu också en helt vanlig människa. Hon får ta hand om sig själv och hitta någonstans att bo. Hon är inte välkommen på Sandringham. 

Allt handlar om skandalerna kring Jeffrey Epstein och att han har anklagats av Virginia Giuffre senast i hennes bok Nobody´s Girl. Hon tog livet av sig i april i år och blev endast 41 år gammal. Andrew var drottning Elizabeths favoritson. Han blev bortskämd av henne. Sorgligt faktum det också. Men drottningen dog 2022. Så hon slapp uppleva denna yttersta förnedring som Andrew nu får genomlida. 

Han har också blivit fråntagen den inkomst om 10 miljoner kronor årligen som han fick av sin mamma drottning Elizabeth när hon dog 2022. Dock lär kung Charles ge honom någon slags inkomst. Men Andrew är inte välkommen till julfirandet som traditionellt äger rum på Sandringham. Han var militär i engelska flottan och har pension därifrån på ett par hundratusen kronor och sin titel fortfarande commander, vilket är befälhavare. Han fick avsked som vice amiral från flottan. Han tjänade där i 22 år, men Andrew har avsagt sig sina militära hedersbetygelser. 

Det här är den största skandalen sedan 1936 då kung Edward VIII abdikerade för att kunna gifta sig med den två gånger skilda Mrs Simpson. Men han kvarstod som hertig av Windsor. Dock gillade paret Hitler för mycket och förpassades bort till Bahamas där han blev guvernör. Sedan efter kriget fick han inte fler uppdrag utan levde som pensionär i Frankrike. 

Den bortskämde prins Andrew under sina glansdagar då hans mamma drottning Elizabeth levde. Hon beskyddade honom tills hon dog i september 2022. Men nu är allt det kungliga över för honom.