onsdag 31 december 2025

Gott Nytt År 2026

 Inga smällare än, bara i natt lät det som någon sprängde en bomb. Kan vara så eller något annat sprängmedel eftersom det tydligen bara är att beställa från utlandet. Detta är den värsta dagen på året för mig och katten. Han är så rädd för allt som låter för mycket och det har inte blivit bättre med åren. Så skönt när vi äntligen kan få gå och lägga oss vid ettiden i natt. Då lär det värsta vara över. 

Så trist att det har blivit så här för när jag var liten var det bara roligt med grannarnas små raketer som de sköt från sina balkonger. Vi hade själva inga, men tittade på från vår balkong eller från taket som vi lyckades klättra upp till genom en vindslucka i trevåningshuset. 

Ett rådjur gick nyss förbi och letade efter mat nu när snön åter har fallit över oss. Och de vilda djuren blir naturligtvis inte heller glada i natt. Det är bara att hoppas att krigen tar slut både kring nyår och ute i världen och att brotten blir färre. Samt att polisen lyckas ta alla bovar, som  knappast får plats i fängelserna. Numera är det kring 8 000 som förvaras, men om tio år kanske bortåt 30 00. Förr i tiden var det ungefär 3 000 som var inlåsta. 

Det blir inte bättre med den blandning av befolkningar som ständigt pågår. Kulturerna är för olika. Och nyårsfiranden är inställda lite överallt i världen för att det är för stor risk för terrorattentat. Då blir det åtminstone lite färre explosioner kanske. 

Är ledsen att jag inte har något stort hopp om världens bättring 2026. Men hoppas att i den närmaste kretsen och i Sverige går livet vidare på ett bra sätt. 

Den ljusnande framtid är vår. Åtminstone vad gäller jordens lutning mot solen. Så här såg det ut när jag gick på promenad vid niotiden. Solen på väg upp.

måndag 29 december 2025

Mördaren har bytt kön och sedan mördat My

UPPDATERAT

Det är Vilma Andersson som har mördat My Törnblom i Rönninge. Han är egentligen man, men har bytt kön till Vilma Andersson från Robin Andersson. Han finns tidigare känd hos polisen med namnet Robin Andersson. Så det här är ännu ett fall där en mördare kan få sitta i kvinnofängelse, för att han har bytt kön. Här skrev jag tidigare om en far som mördade sina barn och nu får sitta i kvinnofängelse eftersom han har bytt kön. Dessa galenskaper som har nu har åstadkommits genom lagar som gör att det är mycket enkelt att byta kön. 

Den här mannen/kvinnan togs på bar gärning av polisen när han höll på att gräva ned kroppsdelar i skogen. Och flera fanns i hans bostad. Så det är självklart att han är mördaren. Det är en sådan vansinnig historia. Tag nu bort honom från samhället tack. På livstid. Den här mördaren kan media skriva ganska öppet om för han är ju svensk och tidigare straffad. Han avtjänade två år för försök till människorov av en 10-årig flicka. Det var ett misslyckat sådant. Flickan lyckades fly från bilen, men den här gången lyckades han fullfölja sina avsikter. Pedofil och kvinnohatare. Men nu är han ju som sagt kvinna själv. 

30.12.2025

Jo han har begärts häktad i dag och han har erkänt en del av gärningen. Livstid tack! Kön är inte en social konstruktion skriver Håkan Boström. Jag håller med, så att det ska gå att byta till något man känner sig mer hemma i lätt och enkelt är åt helsike. Det har gått för långt! Individens frihet till vad som helst blir farligt för samhället till slut. Staten ska inte behöva bekräfta en personlig uppfattning. Fel tänkt!

13:27

Vilma Andersson är häktad. Livstid är efterlängtat av allmänheten, men först rättspsykiatrisk undersökning. Men han vet ju vad han gör, men kan inte låta bli. Han nekar till mord, men erkänner gravfridsbrott. Jo han togs när han höll på att gräva ned kroppsdelar. Nu ska han hitta på en historia om att det är någon annan som har dödat My Törnblom. Rent juridiskt har han dock inte bytt kön, så det återstår då ifall han vill ses som kvinna, men åklagaren kallar honom för en hon i rätten. 

15:49

Denne man hyrde ett hus på Ingarö Värmdö 2021. De som bodde där försökte göra allt för att bli av med honom. Föreningen vägrade att gå ut med information och varningar censurerades på alla plattformar. Det tog sju månader att bli av med honom. Många höll sina barn inomhus och var rädda, medan andra försvarade hans boende i området. Vissa lämnade sina fastigheter för att bo på hotell. Han åkte runt på Ingarö i samma bil med vilken han försökte kidnappa den 10-åriga flickan. En del försvarade honom och skyddade denne gärningsman. Ja vad skulle de göra när inte ens rättsväsendet kunde göra mer?

31.12.2025

Här har Aftonbladet fått tag på Tomas Sjöström, som varnade familjer för mannen på Ingarö. Han fick höra att det kanske var förtal, men eftersom han själv hade barn i 10-årsåldern så tänkte han att det fick han ta i så fall. Han tyckte det var fel att placera en sådan man i ett område med barnfamiljer. Kriminalvården stödjer ofta villkorligt frigivna med bostad. Här fick mannen bo långt från Ekerö där han var uppväxt och där han hade försökt kidnappa den 10-åriga flickan. 

8:06

Ett nytt straff kallat säkerhetsförvaring införs i vår för att sådana här män ska kunna straffas utan tidsbegränsning. Att de ska kunna tas bort ur samhället. Detta finns i Norge och införs nu också i Sverige. Den 1 mars ska detta bli verklighet. Detta i fall med hög återfallsrisk, som det här. Om han nu kan dömas efter denna nya lag. Annars är livstid lämpligt.  Här skriver statsministern om detta.

Så här ser han ut Vilma Andersson/Robin Andersson. Han lär vilja sitta i kvinnofängelse nu. 


söndag 28 december 2025

Harry Potter återuppstod igen

 I går gick det slutliga avsnittet av Harry Potter där han dör och uppstår till livet igen. Han måste dö, för att han har en del av den där ni vet namnet på Voldemort, inom sig själv. Ungefär som att människor kan vara goda och onda. Vad de blir beror av deras val. Det är en kristen föreställning att hjälten måste dö. Och att denne sedan återuppstår igen. 

Men i den kristna föreställningen så beger sig sedan Jesus till himlen och till sin fader Gud. Det betyder att han försvinner in i det omedvetna igen. Ingen verklig lösning är där, men en sådan finns i Harry Potter, för där går alla vidare på denna jord och skaffar barn. Så 19 år senare eller så är deras barn på väg till samma skola som deras föräldrar har befolkat. Det omtalar att det inte riktigt finns något slut på ondskan i världen. Även om Voldemort har gått i bitar. 

Föreställningen om Ouroboros är dock sådan så att livet aldrig tar slut. Den idén har funnits i årtusenden i vår verkliga värld. Det är en förställning om evigheten , oändligheten eller helhet, där en orm sväljer sin svans. Detta symboliserar den ende, som ger både liv och död åt sig själv och är resultatet av motsatsernas förening. Och att vi alla håller på med något sådant i våra liv. 

Midgårdsormen finns i nordisk mytologi i havet och omsluter jorden. Tor kämpar mot den. Men till slut dör de bägge och det betyder Ragnarök. Världens slut. Vilket i sin tur kan tolkas så, att världen försvinner in i det omedvetna. Det är människan och gudarna, våra högre jag, som håller medvetenheten om världen vid liv och därför finns den. Det är våra föreställningar om världen som är viktigare än vad vi ser. 

Om vi tror att världen är ond eller att människan är det så blir det så också. Alltid finns ondskan kvar så länge vi kan föreställa oss något sådant. Men C G Jung säger att det är inte vi som har föreställningarna utan att de har oss. Så starka är de. Och de manifesteras hela tiden runt oss. Som mordet jag har skrivit om nu senast i Boden. Eller för den kvinna som försvann vid Rönninge natten mot annandagen My Törnblom 25 år. Och har hittats död. 

Hela tiden får vi veta det mesta genom våra medier. De är dock ytliga och kan inte vara något annat. De lever av att skapa oro och rädsla. För att de är kommersiella och behöver pengar. Men var finns då hjälten som likt Harry Potter kan besegra det onda även om det är tillfälligt? Jo vi har skapat polisen som ska ta bort den onde ur världen, vilket skedde i Boden. Och många tycker det är bra för då slipper vi ha hand om denne mer. Men däremot måste vi ta hand om den nu gripne misstänkte mördaren i Rönninge. 

Livet består av att överge övertygelser och gå vidare till något annat. Det är små dödar, som föregår den stora i slutet av livet. Men de som inte kan detta utan fastnar i någon princip eller doktrin, får sin bestraffning på ett eller annat sätt. För vi är alltid kollektivt övertygade om att våra hitintills uppnådda värderingar gäller. För alla. Därför har också människor hemligheter för varandra och de kan även hålla ting hemliga för sig själva, för de vill inte se dem. Så utvecklas världen och vi människor långsamt. Men krigen kommer förmodligen alltid att bestå. Precis som i Harry Potter för varför finns Hogwarts kvar om inte också ondskan är närvarande?

PS. Vila i frid alla som dör. Inklusive Brigitte Bardot som dog i dag. Hon blev 91 år gammal. Jo jag hade en kjol med bardotrutan i tonåren. DS.



Hogwarts skola för häxkonster och trolldom behövs alltid och finns kvar även efter att Voldemort har besegrats. Mottot lyder "kittla aldrig den drake som sover". 

fredag 26 december 2025

Mord Boden mamma död, döttrar skadade

UPPDATERAT

Det är inte bra när sajter som flashback får försöka ta reda på sanningen om vad som har hänt. Vad som hittills har framkommit om det som hände i Boden, där mördaren sköts till döds av polisen, är att det är en mamma och hennes döttrar som varit utsatta. Polisen borde ha en presskonferens så fort de vet något som går att omtala. Nu är mördaren död och vad händer då? Ska vi aldrig få veta vad som har hänt, för att det inte blir någon rättegång? Ska detta tystas ned för att det är en mördare som inte är svensk?

Ni får ta allt som jag skriver ned med en nypa salt för vad som har hänt i Boden vet ingen riktigt. Det var troligen Annica Groth, 57 år gammal, som mördades med kniv av gärningsmannen. Han sägs vara en afghan som har haft ihop det med den 16-åriga dottern. I huset fanns också en 15-årig dotter och bägge döttrarna verkar att vara skadade och befinna sig på sjukhus. 

Det är troligen Annica Groth, som är mördad och hennes döttrar som är skadade. Alla är förskräckta i det lilla Boden, där det bor kring 28 000 människor. Och detta dåd utspelade sig i ett villaområde. Tolv procent är invandrare i Boden. 

Annars är det som vanligt totalt mycket spekulationer på nätet. Så blir det när nätet står till buds, men myndigheterna lägger locket på. Samhället har inte hunnit med att anpassa sig till det nya samhället vi har skapat de senaste tio åren. Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Moderaterna styr tillsammans Boden. 

Som sagt ni får begrunda detta, men inte tro att det är hela sanningen. Jag efterlyser någon ansvarig hos polisen eller annan myndighetsperson i Boden som kan träda fram och berätta vad som har hänt! Så här kan vi inte ha det. Även om mördaren är en invandrare. Det får vara slut med att skydda mördare. Personligen är jag så trött på alla gammalmedier som upprepar och citerar varandra. Så behöver det inte vara om myndigheter kan sluta med att tysta ned allt. 

8:26

På TV4 fortsätter spekulationerna. Och programledaren säger "vilken mardröm om en helt okänd person går in i ett hus". Herregud kan vi få lite fakta istället. De måste ju veta. För det gör journalister, men kan inte berätta utan de håller sig bakom myndigheter och polis. Och spekulerar istället. Så låg nivå!

12:22

Mördaren har en koppling till Boden, men inte till familjen vad polisen vet. Och mördaren är känd sedan tidigare av polisen, men den kan vara känd på många olika sätt säger polisen. Är det här På Spåret eller ska vi alla vara med och gissa. Är det en 10 000-kronorsfråga? Vem vinner på det? Inte allmänheten iaf. 

15:59

Kvinnan som mördades jobbade inom försvaret. Har det någon bäring på varför hon mördades? Hon jobbade på Norrbottens regemente. Hon var tjänsteman där på I-19.

27.12.2025

Jo mördaren var tvångsintagen den 17 december i vården. Men släpptes dagen efter. Det är så psyket gör och har gjort länge. Det blev fult med tvångsvård under 1970-talet så alla sinnessjukhus skulle läggas ned. Denne 22-åring har lidit av psykisk ohälsa. Det kunde inte polisen berätta. På så vis kände de till honom. Han hade försökt ta sitt liv. Mamman berättar hur besviken hon är på vården. Halleluja! Många människor hamnar på psyket och blir släppta efter en dag, men inte så särdeles många mördar efter detta. Sic! 



Detta är Annica Groth, troligen mördad. 


Nu sägs den här mannen Fernando Lara 22 år vara gärningsman. 
Kan vi få en bekräftelse tack!

onsdag 24 december 2025

God Jul!

 Så kom då äntligen denna julafton. Ha nu en riktigt God Jul alla goda människor. Inget ont har hänt i denna värld i dag och kommer inte heller att göra det. Minns ni första världskriget när också tyskarna, fransmännen och engelsmännen tog en paus i krigandet. Läs och begrunda vad julen kan innebära. 



tisdag 23 december 2025

Äntligen snart dags för 2026

Jag är så glad varje år som jag och katten överlever Nyåret. Jag hoppas vi gör det i år också. Det kom snö i natt som de hade lovat. Lite, lite ligger på marken. Det är bra så det lyser upp en smula i denna mörka tid. Som jag har sagt tidigare så vill jag bara ha roligt nu resten av året och av mitt liv också. Jag har grävt ned mig i allt elände som sker i världen och gjort min plikt att berätta och meddela detta sedan ett antal år. Eftersom jag utbildade mig till journalist. Men nu räcker det. Har jobbat med det i bloggform tio år längre än min pappa gjorde som anställd journalist. 

Det tar inte mer än tio år för världen att se vad som händer och ändra sig. Rent politiskt då. När det gäller naturliga olyckor så inträffar de hela tiden i samband med väder. Översvämningar, jordbävningar, stormar, orkaner och annat som händer är inte värre nu än förr. Men eftersom jordens befolkning hela tiden växer så drabbas fler. 

Vi som har bott här i århundraden i det här landet har lärt oss vad som inte går att göra när det är vinter. Det ser trevligt ut med vitt på marken och det lockar till lek i denna vintervärld. Men det är farligt också för vi tål inte särskilt mycket kyla. Huden kan skadas inom minuter om det är 40 minus. Men ned till 20 minus, som det kan bli här där jag bor är rätt okej. Fast då går jag knappast ut. 

Men nu kring nollan, som det är i dag, är lagom kallt. Ska åka och fixa lite mat och sista julklapparna om en stund. Och skicka ett kort till en gammal kvinna, som minns mig när jag var i tidiga tonåren och som tyckte om mig. Hon skickade julkort, vilket jag inte väntade mig, så nu får hon ett tillbaka. Var vänliga mot varandra där ute. Ta hand om er nu när det går mot det härliga året 2026. Det hjälper att affirmera hoppas jag. 

PS. Jo det var fint på bygden. Människor var snälla så här dan före dopparedan. Allt fixat och ordnat nu. DS. 

Här är mitt lilla hus innan solen går upp. Den 23 december 2025. Pyttelite snö på marken. Hoppas det kommer mer. Mobilmaster syns med rött sken. Nedan foto från den 22 december 2012 då var det mycket snö. Foto taget från köksfönstret i stora huset. Femton kvadrat litet hus som man fick bygga då utan bygglov. Numera 30 kvadrat tillåtet. De små husen ligger på ungefär samma ställe. Mycket inbäddat då, men numera är träd och buskar borta. Dock är björkarna kvar. 




måndag 22 december 2025

Hurra nu kommer snön!

Precis lagom till julaftonen har väderexperterna lovat snö i vårt landskap. Det tackar vi för och hoppas att det stämmer. Är flera minusgrader nu och snön ska komma i morgon. Så alldeles lämpligt. För alla vill vi ha snö på julaftonen. Det är det ju på alla julkort!

För övrigt så vill inte gamlingarna i landet vaccinera sig så mycket som myndigheterna vill. Nä jag vet. Jag har inte vaccinerat mig alls mot covid eller någon influensa. Jag tyckte jag hade varit sjuk tillräckligt i mitt liv. Är inte sjuk nu heller. Bara lite ont i lederna ibland, men då finns det medel mot detta receptfritt. Så de där 25 miljarderna som ovaccinerade kostar gäller inte mig. Tänk att det kan vara så att man blir friskare med åren. Det är det ingen som berättar, bara hur sjuka vi blir vi 80-åringar. Nej det kan också vara tvärtom. 


Några julkort jag har fått av goda vänner. Jo jag sparar dem och samlar. Älskar fina kort. Kan inte få nog av dem. Rådjur, harar och dovhjortar finns här också. På riktigt i naturen. 


söndag 21 december 2025

Vår förmåga att vara andliga

 Kan man vara tillräckligt kritisk mot religioner? Denna andliga strävan finns för att vi människor kan föreställa oss något högre än vi själva. Det är vi som har en tillräcklig utveckling för att göra detta. Apor kan det inte. De kan vara instinktivt omhändertagande mot sin avkomma och mot andra apor, men inte föreställa sig att de kommer till en annan värld när de dör. 

Det är bara vi människor som kan spekulera i att vi kommer till himlen eller paradiset om vi uppför oss på ett visst sätt. Tyvärr finns det religioner som vill utrota allt annat som andra människor tror om vad som väntar på andra sidan. 

Dessa krig mellan människor är för att de tror att den där Fadern i himlen bara är på deras sida. Allt handlar om makt för dem. När de blir politiska och bara tror att det handlar om detta så har de missuppfattat andligheten hos sig själva.

Alla terrorister får uppleva vad de har gjort och försöka förlåta sig själva. När de är döda. För det finns ingen död. Inte för någon av oss utan vi fortsätter att leva när kroppen är död. Detta som har förvånat så många, som har upplevt döden, men sedan har återupplivats igen genom moderna metoder. 

Ingen människa lämnas åt sig själv på andra sidan. Det finns en beskrivning av detta i Paddy McMahons bok Det finns inga farväl. Där han har kontakt med en nunna som har tagit som sin uppgift att hjälpa dem som har kommit till andra sidan, men som inte har levt ett bra liv. Hon heter Margaret Anna och ser också hos sig själv saker hon inte gillar nu när hon är död, men så får hon hand om en gangsterledare, som absolut inte kan se något annat än sina förra medlemmar i ligan.

Han får naturligtvis inte kontakt med dem nu när han är död. Och blir mycket frustrerad över det. Han hette Alfredo och Margaret Anna kunde inte nå fram till honom. Det tog flera år att nå honom och hon försökte genom att ta dit hans föräldrar och hans mormor, men det fungerade inte. 

De andliga hjälparna har dock inte bråttom. De behöver inte bry sig om tiden för den finns inte, som den gör för oss på jorden. De behöver bara visa på den villkorslösa kärleken. Till slut så fanns Lucilla i Alfredos närhet. Hon hade varit en lekkamrat till Alfredo, men hade dött bara sju år gammal. Det hade varit en stor chock för Alfredo och strax därefter dog också hans mormor. Allt detta satte djupa spår i honom. 

När han nu såg Lucilla igen förvandlades han själv för ett kort ögonblick till det lilla barn han hade varit och han höll Lucillas händer och de båda dansade runt och skrattade. Alla masker han hade och muren kring honom från den vuxne gangstern föll av honom tills han kom ihåg sin makt och status som vuxen. Vi är alla en del av den villkorslösa kärleken och den tränger igenom till slut. Att Alfredo inte kunde se detta var en del av den självbestraffning som förekommer. Det finns inga straff i himlen, men att inte utvecklas förbi alla missuppfattningar här på jorden är i sig själv straff som kan pågå i många år. 

Den här boken finns att köpa fortfarande. Den kom 2012. Och författaren dog 2019, men hans ord är giltiga ännu.

        



lördag 20 december 2025

Strax julafton!

 Nu är det bara några dagar kvar till julaftonen. Så skönt för nu vänder solen tillbaka också efter denna snöfattiga vinter där jag bor. Så trött är jag på världens elände, som jag brukar skriva om, så nu vill jag bara ha det roligt och ge bort klappar och stödja sådana som har haft otur i livet.  Jag förstår att jag är lyckligt lottad av någon anledning. Jag behöver inte hemhjälp som ett par hundra tusen kvinnor behöver som är över 65 år. Personligen har jag tagit det rätt lugnt i mitt liv. Bara byggt några hus, men annars så. Bra gener har jag också fått! Hoppas ni alla får en bra avslutning på detta trista år. Och nya glädjande nyheter inför 2026.


God Jul och Gott Nytt År! Här är några av mina julkort till er alla!


Pappan mördade sina barn flyttas till kvinnofängelse

 Paulus Abdelshahed mördade sina barn med helium och dömdes för det till livstid och utvisning, men har nu bytt kön och kallas Lily. Han ska flyttas till ett kvinnofängelse. Han är medborgare i Egypten och har bott i Sverige i femton år. Barnen en pojke och en flicka var under tio år. Om han hade fortsatt leva som kvinna hade han inte mördat dem säger han. Han tar således inget ansvar för vad han har gjort. Fast han är 38 år. Hinseberg och Ystad har kvinnofängelser med högsta säkerhetsklassen. Denne man tänkte inte ta livet av sina barn utan av sig själv, men misslyckades med detta. Så synd om honom! Men nu kan han vara lycklig när han får umgås med kvinnor. Dessutom ljög han för att få asyl i Sverige. 

Så här gullig är en barnamördare. Han har nu fått livstid och bytt namn till Lily och ska därför avtjäna straffet på en kvinnoanstalt. 

fredag 19 december 2025

Hjälten från Australien belönad

 Ahmed al-Ahmed är den hjälte från Australien som avväpnade den 50-åring, som sköt människor på stranden i Sydney. Ahmed är ursprungligen från Syrien, men absolut inte terrorist. Det syns på honom för terrorister har alltid ett bistert utseende inklusive svart skägg. Det är det muslimska modetrenden som säger att så ska de se ut. Ahmed al-Ahmed fick en check på 2,5 miljoner australiska dollar i sin sjukhussäng. Blir drygt 6 miljoner kronor. Väl förtjänta pengar fast han lite anspråkslöst undrade om han förtjänade detta. Han räddade liv med sitt ingripande. 

Här är Ahmed al-Ahmed i sin sjukhussäng med den skadade armen som den ene terroristen satte flera skott i för att han inte skulle kunna skjuta. 

Hjärnan blir vuxen vid 32 års ålder

 Aha där kom äntligen den upptäckten, som vi som har yngre släktingar redan har sett, att hjärnan inte är riktigt vuxen förrän vid 32 års ålder. Och sedan stannar hjärnan kvar som vuxen i tre decennier. Vid 66 års ålder går hjärnan in i åldrande och vid 83 års ålder i sent åldrande. Jaha ja då vet jag hur det står till. 

Den första förändringen sker vid nio års ålder hos barnet då den kognitiva förmågan ökar, men också risken för mentala sjukdomar. Vid den andra förändringen hos ungdomar så ökar den kognitiva förmågan och vägarna i hjärnan kan bli kortare så att hjärnan fungerar bättre. 

Vid 32 års ålder så början den längsta perioden då hjärnan når en platå både i intelligens och personlighet. Vid 66 års ålder så omorganiseras inte längre hjärnan särskilt mycket utan nu kan den påverkas av olika onormala fysiska tillstånd som högt blodtryck. Vid 83 års ålder kommer det sista skiftet i hjärnan (för den som lever så länge) då hjärnan skiftar till att bli mer lokal och inte används fullt ut. Och kopplingarna inte går över hela hjärnan. 

Det där är nog sant, men gäller inte alla människor. En del som min pappa fortsätter att använda stora delar av hjärnan. Han dog när han var 87 och skrev sin sista artikel om den stora övergången till Frankrike den 6 juni 1944. Den publicerades några månader efter att han hade dött. För han dog på våren i mars 2004 och det var för tidigt för en sådan artikel, som uppmärksammade detta 60-årsjubileum av början till slutet på andra världskriget. Hans fru hjälpte till för att publicera artikeln då efter hans död. För denna invasion av Hitlers imperium var det viktigaste som hade hänt i hans livstid.

Kopplingarna i hjärnan byggs om dagligen och det märker jag som följer med i vad som händer i världen och skriver om detta. Det är således olika för olika människor vad gäller hjärnans förmåga att inte åldras och det gäller att hålla den igång. Här är tips på hur detta kan ske och att man till och med kan få en hjärna som Einsteins. Nä det tror jag nog inte på, men också den högra hjärnhalvan behöver hållas i gång med konstnärliga uttryck som dans, målning och musik samt vissa typer av datorspel. Kreativa aktiviteter bromsar hjärnans åldrande. Dessutom är socialt umgänge (också med släkten) samt bra kost även utmärkt för att bromsa hjärnans åldrande. 

PS. Jag är som ni kanske vet nyss fyllda 80 år, men är lika vuxen som förut. Inte särskilt åldrad. DS.

Här är en del av närmaste släkten samlad vid ett släktmöte i Kärrbo i Västmanland år 2013 där mormor och morfar bodde i början på 1900-talet. Som ni ser är vi i olika åldrar. David längst till höger är babyn på bilden nedan. Nedan en bild på släkten från 1996. Fyra släktingar på bilden har dött sedan dess. Det är från höger Tore, Ingvar, Olle och Gunilla. 

torsdag 18 december 2025

100-åring våldtagen av hemtjänstman

UPPDATERAT

 Shakir Mahmoud Shakir, 38 år, heter den hemtjänstanställde som våldtog en 100-årig kvinna och inte nog med det utan en kvinna som är anställd i hemtjänsten vill inte säga hans namn fast hon visste vem som hade gjort detta. Men till slut kommer det fram vem det är och han fick fyra års fängelse i går onsdag i Södertörns tingsrätt. 

Shakir kommer från Irak och han är inte svensk medborgare. Men han utvisas inte. En nytillsatt domare Mohamed Ali motsätter sig detta. Kammaråklagare Linn Nyberg kommer att överklaga. För hon hade begärt utvisning. Shakir kom hit som anhörig när han var 16 år och har ett barn här så han ska inte utvisas menar tingsrätten. 

Hur sjutton ska någon våga bli gammal på riktigt och vara beroende av hemtjänst? Låt inte sådana män jobba inom hemtjänsten. Den här mannen är känd av polisen tidigare. Hur kan en sådan få ta hand om gamla kvinnor? Dessutom anmälde en annan kvinna, en 94-åring också honom för våldtäkt, men han friades för den. Han har tydligen trott att han har kunnat göra vad som helst med dessa gamla kvinnor. Utvisa!

17:24

Polisen hade en tes om att det var makar som brukade våld mot sina fruar och startade en kampanj om detta. Men det visade sig att för kvinnor över 60 var det "våldtäkt inomhus av okänd" som var det vanligaste brottet. Det visade sig att detta hände inom hemtjänsten och på äldreboenden. Det var flera hundra våldtäkter anmälda sedan 2021. 

Det största hotet mot äldre kvinnor är den personal, med vilka de skulle känna sig trygga. Mörkertalet är också stort. Låt inte män jobba med kvinnor. Särskilt inte muslimska män, som har stor respekt för sina egna äldre, men inte för svenska kvinnor. Det menar Anders Östlund kriminolog. Han gjorde upptäckten av dessa brott. 

19.12.2025

Stocholms stad fick veta om våldtäkten mot hundraåringen dagen efter att den hade hänt, men anmälde inte detta till polisen. Det dröjde tre veckor innan det kom in en anmälan och då kom den från 100-åringen själv. Socialdemokraterna, vänsterpartiet och miljöpartiet styr i Stockholm. Detta är återigen ett undfallande beteende mot muslimer. De står över alla misstankar. Och om de är skyldiga till något ska det undanhållas. 

12:23

Här berättar Expressen att bara i år har åtta män från andra länder dömts för våldtäkt på äldreboenden och i hemtjänsten. De har alla varit anställda och fått förtroendet att besöka äldre kvinnor. Avskaffa männen i hemtjänst och på äldreboenden för kvinnor. Personligen har jag aldrig stött på dem. Varken med min gamle andrepappa Tore eller med min sambo Olle. Det var alltid kvinnor som tog hand om dem. Men det var för mer än tio år sedan. Sverige är förändrat. 

20.12.2025

Här kan ni läsa ännu en upprörd ledarartikel om detta. Shakir är återfallsförbrytare och har inte kollats när han anställdes av hemtjänsten. Han förekommer sju gånger i belastningsregistret. Nästa år väntas det bli obligatoriskt med utdrag ur detta register för kommunerna, men hitintills har det inte varit det. Förfärligt! Att låta kriminella besöka gamla och sjuka kvinnor i deras hem borde vara totalt förbjudet. Vem skulle tillåta det av deras barn? Eller andra anhöriga? 




tisdag 16 december 2025

Att skära halsen av sin far

 UPPDATERAT

Det var ett riktigt Freudmord som utspelade sig när filmregissören Rob Reiner fick sin hals avskuren av sin son för ett par dagar sedan. Jag gillar inte Freud och sonen har blivit behandlad av många specialister i den genren. Så till sist efter ett stort offentligt gräl så skar han halsen av både sin far och sin mor Michele Singer Reiner. Det var efter en fest hos TV-stjärnan Conan O´Brien som detta hände. 

Dagen efter fick en massör ingen kontakt med paret och då gick dottern Romy in och hittade sina föräldrar döda. Nu är sonen Nick Reiner 32 häktad och anklagas för dessa båda mord. Den alltid knäppe presidenten Trump har gått ut och trott att det berodde på att Rob Reiner var demokrat och därför drivit sin son till vansinne. Ett politiskt motiv. Det finns annat än politik i världen men inte för Trump. 

 Nick Reiner har ett långt liv av missbruk. Han lades in på rehab redan som 15-åring. Och han har i långa perioder varit hemlös. Inte bra av en far att göra så mot en son. Låta honom vara hemlös. Men Rob Reiner trodde på experterna och behandlade sin son efter deras råd. 

Chis O´Neill, prinsessan Madeleines man, har rådet att jobba kring 100 timmar i veckan för att bli rik i finansvärlden. Det är den amerikanska modellen. Att vara framåt och ta för sig. Men alla klarar som bekant inte av detta för de inser att livet också har andra värden än arbete. Eller de råkar in i drogsvängen i USA, som är så vanligt. Sonen gick på heroin när han knarkade. 

En film gjordes 2015 om Nick Reiner och hans problem: Being Charlie. Han var inte med i den för det var en spelfilm. Men det gjorde att far och son blev vänner. De jobbade ihop då. Sedan dess sägs det har varit bra mellan sonen och föräldrarna. Dock slutade allt i katastrof. Rob Reiner blev 78 år och hans fru Michele Reiner blev 70 år. Vila i frid bägge tillsammans!

17.12.2025

Nick Reiner framträdde kort inför domstolen i dag. Han hade tvångströja på sig för att inte kunna begå självmord. Rättegången fortsätter den 7 januari. 

Här kan ni läsa om vad som hände. 

Rob Reiner med sin son Nick överst och nedan Billy Crystal som var en nära vän sedan filmen Harry mötte Sally från 1989. 

måndag 15 december 2025

Att mördas för att man är jude

 Det finns och har aldrig funnits något folkslag som har varit och är så hatat som judarna. Sverige har vikt ned sig för den kampanj mot dem som pågår varje lördag i Stockholm och där bussarna har dragits in för att antijudarna ska få plats på våra gator. Det måste få ett slut med det judehat som brer ut sig överallt. Också bland "vanliga" svenskar. När jag var liten fick jag höra att det måste väl ändå vara något fel på judarna för de dödade Jesus. Så sade barnen till varandra i Björkhagen, förort till Stockholm, där jag växte upp. 

Eftersom jag har jobbat länge på DN under 70-90-tal så har jag umgåtts med judar. De är som vi, men har lite andra seder än vi. De mördar inte andra människor. Medan däremot muslimer gör så. Det är den mest våldsamma religionen som har brett ut sig över världen. Det går inte att upprepa det tillräckligt många gånger för att några ska ta till sig detta. Men en del kommer ändå aldrig att göra detta.

Muslimska barn uppfostras att hata judar. I många samhällen. Förmodligen för att det är den äldsta religionen av de tre som har Abraham som stamfader. Det är en konkurrens för nyare religioner brukar ta över de gamla. Men så blev det inte med judendomen. Den har levt kvar. Kristendomen bredde ut sig efter judendomen, men har kvar många drag från judarna. Men islam var en krigisk religion från Mellanöstern och den skulle erövra världen. Det får bara finnas en gud, ett rättesnöre i världen. Så säger islam. "Det finns ingen gud utom Allah och Muhammed är hans profet". Är själva kärnan i den mycket ensidiga övertygelsen. 

Det här är ett stadium i mänsklighetens historia som vi kommer att överskrida och låta gå över i något annat. Något mer fredligt för människor som har sett in i sig själva har förstått att de är kapabla både till ont och gott. Det är då möjligt för dem att välja mellan det onda och det goda. För människor kan se godhet, sanning och skönhet om de inte har indoktrinerats sedan de var barn att vissa människor - som judar - är onda och ska utrotas. 

Jag som är född direkt efter andra världskriget fick veta tillräckligt om det när jag var liten för att begripa vad som var rätt. Tänk att det inte ens räckte med sex miljoner döda för att människor i nutid ska begripa. Jag har sett en del ruiner i Braunschweig som fanns kvar som minnesmärken för där växte min äldste sons pappa upp. Han föddes 1944, men hans pappa i sin tur dog i Ryssland innan sonen var född. Det tog 16 år att röja alla ruiner i Braunschweig. 

Jag har inget hopp om att världen ska förändras till det bättre innan jag lämnar denna planet, men kanske om några hundra år. Då när det inte finns så många människor kvar här och naturen har återhämtat sig. Det kommer att krävas många krascher i många samhällen, för att människor ska begripa att det materiella och rikedom är inte det viktigaste utan det är en god samvaro mellan människor.  

Här har Doku gått igenom kommentarerna från judehatarna. Där ingår svensk-arabiska grupper. 

Vänstern har öppnat dörren för antisemitism. 


 

söndag 14 december 2025

Bondi Beach massaker

UPPDATERAT

Åtminstone tio personer är döda efter att två män med gevär öppnat eld mot den välkända stranden Bondi Beach i Australien Sydney där man också firade den judiska varianten på julhögtid Chanukka. Det säger sig självt att dessa mördare är araber. Men invänd gärna om ni tror något annat. Det var väl en variant på den muslimska jihad vi nu fick se. Judehatet är stort i Mellanöstern och har en lång tradition. Två män, varav en är död och en annan skottskadad, har tagits om hand. Oskadliggjorda av polisen.

18:16

Jo så klart att Alex Kleytman som överlevde förintelsen nu sköts till döds på stranden. Han skyddade sin fru. Och en rabbi Eli Schlanger mördades också. Sammanlagt tolv personer dödades på stranden Bondi Beach. En var terrorist. Men den ene skytten övermannades av en person som slet geväret ur hans händer. Mycket bra! Naveed Akram 24 pekas ut som en skytt, den som finns på sjukhus skjuten av polis hoppas vi. Så han överlever. Och den som syns också nedan på bild tror jag. Han kommer ursprungligen från Pakistan. Två flaggor från IS hittades i deras bil. Och de hade svurit trohet till IS.

20:25

Dödssiffran är nu 16 döda. 

23.14

Det var en pappa och sonen som attackerade på Bondi Beach. Pappan i 50-årsåldern sköts till döds medan sonen är 24-åringen som är på sjukhus. Pappan hade licens för sex vapen. 

15.12.2025

Det var Ahmed al Ahmed som tog ifrån den ene av skyttarna vapnet. Han är hjälte förstås. I dessa tider när världen har blivit en enhet genom resor och internet, så behövs det riktiga människor, inte dessa som tror att de ska ändra världen med våld. Ahmed al Ahmed blev också skadad av två skott i axeln, men han lever. 

9:36

Det krävs hårdare vapenlagar i Australien och insikt i att vissa människor är farliga. Även om 24-åringen inte hade bedömts som farlig. Sex vapen registrerade, som pappan hade, behöver ingen människa.

Här skrev jag tidigare om hatet mot judar. 


En av männen som sköt. Faksimil som ni ser från Daily Mail. 

lördag 13 december 2025

Sverige 30 procent muslimer år 2050

 Det finns en uppskattning av hur många muslimer Sverige kommer att ha år 2050. Flest i Europa beroende på att vi tog in så många från olika muslimska länder så att vi nu har 10 procent av befolkningen som muslimer i Sverige. Vid en fortsatt hög invandring kommer vi att få 30 procent muslimer i Sverige 2050. Men redan nu har vinden vänt och vi ska skicka tillbaka människor till Syrien till exempel. Där har förra regimen fallit och nu borde det vara fritt fram för dess medborgare att återvända. Därför kan vi få 20 procent muslimer vid en medelhög invandring. 

Jag hade nyss en diskussion med en journalist på DN om att julen är haram (förbjuden) för muslimer. Hon invände och såg med goda ögon på dessa invandrare. De är som vi menade hon och gav varandra julklappar och hade julgran. Nej julen är haram gällande muslimer, för att fira som en kristen sade jag. Det är väl rätt självklart att det inte godkänns för muslimer att besöka kyrkor och fira. Eller härma alla våra olika seder. Men hon hade levt i sin lilla bubbla sedan hon började på DN 1967 och vem är jag att försöka ta hål på den.

För mig tog det lång tid att lämna den magnetiska sfär som man blir indragen i när man jobbar på DN. Även om jag hade varit borta något år här och där för att föda barn eller utbilda mig mer, så hälsade alla glatt när jag kom tillbaka. Som om jag hade varit där hela tiden. Ifall man går med på att vara i denna bubbla, så går det utmärkt. Men jag trivdes inte med en del av de kommunister jag hade som arbetskamrater. Dock var arbetsuppgifterna, när jag jobbade som reporter med kulturella ämnen mycket tillfredställande och roliga. 

En av de värsta på DN var den personalchef vi hade, som tack och lov fick avgå när jag ville lämna. Då bad min chef henne att ta över TV-avdelningen på tidningen. På så sätt fick han bort henne från personalen och jag fick förhandla mitt avgångsvederlag med den tidigare kuratorn på tidningen som blev personalchef. Han var mycket bättre och gav mig ett stort avgångsvederlag.

Det var en ekonomisk olycka med räntor på uppåt 24 procent (gick inte att binda räntan för vi byggde till huset och hade byggkreditiv) som gjorde att vi skulle fått sälja vårt hus med förlust ifall jag inte hade fått detta vederlag från DN. Vi hade kompisar med familj som fick göra så och ställa sig i kö på bostadsförmedlingen i Stockholm. Ingen minns naturligtvis denna krasch i ekonomin, för det har varit flera sedan dess. Och det sägs att det snart kommer ännu en. 

Men jag klagar inte och har förlåtit staten och banken, som var så usla på den tiden. Det var bara bra att jag slutade och kunde ta hand mera om de båda barn som var små då. De var sju och tre år gamla. Det är dyrt att uppfostra barn och ge dem en bra barndom. Men vi föräldrar på den tiden tyckte det var värt det. Numera vill inte vuxna ta det jobbet eller den kostnaden. De har väl hört från sina föräldrar hur illa det stod till då på 90-talet. Eller år 2008 när nästa krasch kom. 

Det sista den här journalisten sade i går kväll till mig var att diskussionen var "kokobello". Jag var tvungen att slå upp ordet för coco loco hade jag hört, men inte detta uttryck. Jag skrattade när jag såg betydelsen. För hon ville vara nedsättande. Mot oss båda tydligen i vår diskussion för uttrycket gäller kvinnor. Hon har ingen respekt för sitt eget kön. Påminde mig till en del om hukande muslimska kvinnor. 


Enligt en undersökning från 2017 kommer det att se ut så här i Europa år 2050 vid en hög invandring. Men det här har stoppat upp redan nu och det lär inte bli så. Men vårt sätt att ta emot alla utifrån för tio år sedan gjorde att det nu finns kring 10 procent muslimer i Sverige. 


Att betala för andras barn

 Så är det att ifall man inte skaffar barn så har man en skyldighet att betala för andras barn. Genom barnbidrag. Men att som Charlie Weimers (sd) nu gör tar strid med Försäkringskassan för att han ska få barnbidrag för sina fem barn ska avgöras rättsligt. Familjen bor i Belgien och det likställs därför med att någon vem som helst har flyttat utomlands. Då upphör rätten till bidrag från Sverige och familjen får istället lita till bidrag från det land där de bor. Om det finns något. Charlie Weimers är vald till och jobbar för EU och tycker då att han ändå borde få bidrag i Sverige. 

Försäkringskassan kräver också tillbaka nästan 183 000 plus ränta som familjen har fått i barnbidrag mellan 2020-2024. Charlie Weimers hade en inkomst på 1,4 miljoner enligt deklarationen förra året. Barnbidraget handlar dock inte om föräldrarnas inkomst utan det är ett bidrag till barnet. Charlie Weimers är folkbokförd i Sverige och borde därför också få barnbidrag för barnen menar han. Hans fru Jenny Weimers är också folkbokförd i Sverige. 

Det hela ska nu bedömas i Förvaltningsrätten. 




fredag 12 december 2025

Inom fem år har Ryssland anfallit oss

 Natochefen Mark Rutte menar att Ryssland kommer att attackera Europa inom fem år. Inte bara Ukraina utan fler länder är i farozonen och Mark Rutte säger också att vi måste förbereda oss för ett krig som blir lika stort som de båda världskrigen. Även Storbritanniens försvarsminister Al Carns säger detsamma. 

Men är mänskligheten så dum att den verkligen ska gå i krig igen? Har vi inte lärt oss av historien med två galna världskrig? Natochefen har i uppdrag att varna världen från krig, men hur troligt är det att vi åter ska kastas in i ett så förödande krig? Ligger detta så djupt i den mänskliga naturen så det går inte att undvika?

Putin är på fallrepet redan nu för Ryssland har en ekonomisk kris som bara blir djupare. Det kan bli en omfattande bankkris nästa år. Då kan människor förlora tron på banksystemet och vill ta ut sina pengar. Putin vill naturligtvis ha slut på kriget i Ukraina och beskriva detta som en vinst för Ryssland. Putin har inte råd med ett längre krig (en tredjedel av budgeten går till krig) och att kriga dessutom mot resten av Europa är inte försvarbart. Men ordkriget ska trappas upp. Naturligtvis.  



onsdag 10 december 2025

Dubbelmord i Hörby

UPPDATERAT

 Jaha det har skett ett dubbelmord i Hörby i Skåne i vanlig bebyggelse med radhus. En kvinna och hennes barn är mördade. Hon var 44 år och barnet 9 år. Hennes make/sammanboende är anhållen. Han har invandrat till Sverige. Jag har namnen på dem, men håller inne med detta eftersom han anhölls i går och vi får se om det blir häktning. Men jag uppdaterar när det är något nytt. Barnet kom inte till skolan så de ringde polisen. 

11:57

Klockan 14 håller polisen en presskonferens om detta. Det var Hörby kommun som sände presskonferens direkt inte polisen. 

14:19

Fler förhör kommer att hållas med mannen och andra i dag och utredningen fortsätter. Detta enligt åklagare. 

16:15

Vid pressträffen med kommunen framkom att kvinnan varit anställd där och det blev känslosamt för kommundirektör Linda Strand att prata om detta. Skolpersonal hade åkt hem till de mördade, men fick ingen kontakt och då ringde de polisen. Senast på fredag måste mannen släppas fri eller begäras häktad. 

11.12.2025

13:43

Den man som har varit anhållen släpps nu av åklagare. Det är nu ett mord istället för två och det betyder att mamman har dödat sin son och sedan sig själv. Så tragiskt!

13.12.2025

Mamman i familjen hade fått löneutmätning från Kronofogden två veckor innan detta hände. De båda vuxna i familjen hade tillsammans 1,4 miljoner i skuld. Hon hade 900 000 i skuld. 



tisdag 9 december 2025

Försök till mord på Akademiska sjukhuset

UPPDATERAT

Att inte ens personalen är att lita på internt på Akademiska är ju trist. Nu är dock den senaste potentiella mördaren häktad. Hon är drygt 60 år och borde veta bättre och ha en insikt i att inte försöka förgifta sina kollegor. Men allt är möjligt numera. Hon var anställd på sjukhuset när hon förgiftade sina medsystrar. Tidigare är hon dömd för ringa stöld två gånger. Koffeincitrat sägs han använts, som annars är till för tidigt födda barn. Jo koffein är giftigt i för stora mängder. Denna potentiella mördare säger själv att hon är från Iran

15:43

Kvinnan nekar till brott och överklagar häktningsbeslutet. 

16:38

Hovrätten avslår hennes överklagan av häktningsbeslutet.

10.12.2025

Hon är häktad för grov misshandel av fyra personer. Hon är häktad på skälig misstanke den lägre graden och ska sitta häktad till måndag i nästa vecka. 

15.12.2025

Kvinna begärs nu omhäktad på sannolika skäl för mordförsök. 

18:06

Kvinnan har släppts i dag, men hon är fortfarande misstänkt. Hon kan heller inte gå tillbaka till arbetet utan är fortfarande avstängd. 


måndag 8 december 2025

Fritt fram för klimataktioner utan straff

Två kvinnliga aktivister från Återställ Våtmarker fick smeta färg över en tavla av Monet och limma fast sig vid den. De döms inte i Tingsrätten för detta. Sex aktivister frikänns. Så nu är det fritt fram att göra likadant lite överallt. Vad sägs om att smeta färg på flygplan och limma fast sig där eller på dörrarna vid Sveriges Television? Nej visst det är redan gjort.  Men det skulle väl ta skruv igen och så får dessa galna aktivister som ömmar för översvämningar i Sydostasien vatten på sin kvarn (sic). Och kan avhjälpa klimatförändringar med våtmarker. 

Säg det till folket som bor i exempelvis Bangladesh där det är översvämningar varje år eftersom de bor i ett floddelta. Hela landet är dessutom platt. Där bor fler än tusen invånare per kvadratkilometer, vilket gör detta land till ett av de mest tättbefolkade i världen. Majoriteten är muslimer, som brukar säga Inshallah. Om gud vill. För de bestämmer inte själva. De utsätts för arsenik i sina förgiftade brunnar. Omkring en fjärdedel av befolkningen drabbas. Åk dit och hjälp dem med detta! Det vore en verklig hjälp. 

Här på Värmdö har vi återställt våtmarker så att numera betar vattenbufflar där på somrarna. Kungen var här och invigde detta år 2014. Och där vi bor har jag och andra övertygat kommunen att inte dela upp marken mer i tomter och låta folk bygga hus. Här rinner mycket vatten, särskilt denna regniga december då dikena är fulla med vatten, som rinner ned till havet ett par hundra meter bort. Och vassen växer tät.

Som jag tidigare har skrivit så behöver ingen göra sådana här aktioner. Det gör bara panikslagna galningar, även om en av dem verkar vara sjuksköterska som tror att hon kan rädda miljarder liv. Övertro på sig själv. Det finns ingen anledning att ha sådan galen panik, för det går att göra med demokratiska fredliga medel i Sverige. Men åk för all del till Sydostasien och jobba där med aktioner.

Ny teknik kan lösa allvarliga brott

Som ni kanske har märkt så har en egen väg genom nyheter om politik. Jag gillar inte något parti helt och hållet, men det gör kanske ingen av oss, men vi måste ändå välja nästa år när det är riksdagsval. Helt klart är att de gamla partierna inte har några heltäckande lösningar på problemen med våld, ungdomar som spränger hus eller mord mellan gäng. Detta är så nya problem att ingen riktigt har tagit tag i vad som behöver göras. Dock har den nuvarande regeringen försökt och fortsätter med detta. 

Det gäller att inte vara så kvinnligt vänlig mot alla människor och inte heller så manligt kärv. Men saken är inte biff förrän vi har fått mycket mer övervakning i samhället (vilket också har förståtts här på Värmdö). Ansiktsigenkänning som är en ny teknik (kan användas för att komma in på konton på banken) kan också bidra till att stävja allvarliga brott. Regeringen vill att detta ska kunna användas från 1 maj 2026. För att i realtid gripa brottslingar som sysslar med människohandel, mord och handel med narkotika och vapen. 

Så tråkigt att det har gått så långt att sådant behövs. Men vi lever i en helt annan verklighet än för bara tio år sedan då det kvinnliga inom människor med den omvårdnad som kännetecknar mammor hade övertaget i landet och alla var välkomna hit. Dessa överdrifter när landet dels har lutat sig mot kvinnliga välkomnande drag och nu istället måste bli kärvt manligt är inte så bra, men så fungerar världen. Tes, antites och syntes är ett gammalt sätt att betrakta utvecklingen. 

Även socialdemokraterna inser att de måste ta itu med den grova brottsligheten och har alldeles nyligen för några dagar sedan menat att partiet vill ingå i en tioårspakt med moderaterna mot gängen. Det har fått justitieminister Gunnar Strömmer att vilja inbjuda alla åtta partierna i riksdagen för samtal om sakernas tillstånd. Magdalena Andersson vill också ha bland annat fotboja på 6-12-åringar för att hindra dem att ge sig in i brottslighet. Det låter som ett extremt förslag, som knappast kommer att bli verklighet till nästa val. Eller någonsin. 

Det är lätt och enkelt att scanna ansikten och se vem det är. Används redan för att komma till egna konton på banken. Fungerar även med glasögon. 

söndag 7 december 2025

Eländigt i världen

Som vanligt är det enbart eländigt i världen så jag väljer att hålla mig till det som känns välbekant och tryggt. Det som fanns när jag föddes och Sverige inte var invaderat av andra folkslag. Fast det också då fanns invandrare, men de kändes inte obekanta. Numera spränger yngre tonåringar i Sverige. Helt otänkbart tidigare. Och så anmäler tre muslimska kvinnor Lundbybadet för diskriminering för de fick inte längre bada där med sina barn. 

När vi var små åkte vi själva till Medborgarplatsen och badade där i simhallen. Otänkbart numera. Barn kan aldrig göra något utan sina föräldrar i nådens år 2025. Vi skidade själva också genom skogen till Hammarbystugan där vi drack lite varm medhavd choklad när vi kom fram. Detta medan föräldrarna sov ut på söndagen, som då var den enda lediga dagen. 

Vi var rätt fattiga på 50-talet och hade inte mycket till julklappar heller. Kanske ett par varma sockor fick vi. Men vi var glada ändå för något annat visste vi inte var möjligt. Och så var fyrverkerier inte livsfarliga heller på Nyår för bara grannarna hade råd med små raketer. Allt var mindre i storlek i världen och vi visste att andra världskriget hade varit, men vi var inte indragna i det. 

På något sätt var jag och andra säkra på att bli vuxna och ha ett gott liv fast en klasskamrat hade hjärtbesvär och inte kunde vara med på gympan. Och en annan gick med benskenor för den hade haft en släng av polio. Det var tystare förr i tiden, för det fanns så många sjukdomar som det inte var någon idé att prata om. Barn dog också, men det undanhölls oss. 

Numera kastas allt elände i hela världen över oss genom internet. Detta för att vi ska vara beredda när Ryssland anfaller Europa och alla finländare flyr till Sverige. Och de högerextrema var inte de aggressiva i Salem i sin demonstration utan det var de vänsterextrema. Men vänstern har alltid haft rätt i Sverige sedan lång tid och är de goda. Fast nu verkar Mellanöstern ha invaderat där också. Ett tiotal omhändertogs enligt utlänningslagen. Och GW Persson oroas mer av muslimers terror än högerextremas. 

Ja så är det då andra advent och mycket mörkt ända till klocka åtta ungefär. Ingen snö som lyser upp marken. Men snart vänder det och jorden ska åter följa sin bana och luta mot solen även där vi bor. Det är tunga veckor nu, men det väntar ett nytt år med mer ljus och glädje. Jag vet att en son gifter sig år 2026. Det är bland det mest glädjefyllda som kan hända i släkten. Det gäller att ta vara på det lilla goda sammanhanget och inte se på allt olyckligt och gräsligt i världen. Det är så vi överlever och fortsätter leva. 



lördag 6 december 2025

Pappa försvann i julkalendern Tidstjuven 2025

Årets julkalender innehåller allt som kan engagera även någon som mig. Jag blev också av med min pappa och det gick inte att åka tillbaka i tiden och hämta honom. Brist på pappor har präglat många barn genom tiderna. Många sådana barn utvecklar ett yttre av att vara skrytsamma och skrämmande för att dölja rädslor, förbittring och ångest. Jo det känns igen. 

Och allt som behövs är då att bygga upp en rikedom för att ha något att skryta om. För det är bra och fint i vår materiella värld. Och då ligger det ändå nära till hands att ge bort allt till nästa generation, för att inte de också ska drabbas. Eftersom papporna i vår släkt har en förmåga att försvinna genom skilsmässor eller att dö i förtid. 

Allt finns med i Tidstjuven, för där går det att åka tillbaka i tiden och leta efter pappa, vilket Clint gör. Jo det skulle jag önska att det gick för i mitt minne så är de första åren i mitt liv i strålande ljus och då älskade föräldrarna varandra. Allt var lätt och enkelt. Men sedan utvecklades de åt olika håll och började bråka. Och sedan försvann pappa. 

I Tidstjuven finns Bildsköne Bengtsson, som var en verklig tjuv och så Gustav Vasa innan han blev kung och som inte heller framställs som så trevlig. Så är Kråksjö något som Clints mamma vill sätta på kartan. Allt är ett sammelsurium av delar från olika århundraden i verkligheten, men temat är som sagt ganska generellt med en pappa som försvann. Kring 10 procent växer upp utan någon pappa alls i Sverige. Men i vår närmaste släkt har vi alla blivit av med pappor på ett eller annat sätt. Förr eller senare. 


Här är Clint med kikaren som magiskt kan förflytta dem tillbaka i tiden. Gustav Vasa är landsfadern, som inte har blivit det ännu och som framställs som falsk och otrevlig. Enbart inriktad på att bli kung. 

torsdag 4 december 2025

Vem är Joakim Lundell?

 Jag vet inte vem denne man är, hade aldrig hört talas om honom förrän SVT avslöjade honom i Dokument Inifrån. Nej jag har inte sett det heller. Har inte lust helt enkelt. Det här verkar vara fortsättningen på medias tidigare beundran av kriminella gangstrar, sådana som rånade banker och hade oförskämdheten att ställa upp i intervjuer. Detta som tydligen denne Joakim Lundell också har gjort lite överallt i soffor i TV-kanaler. Tydligen har kändisar som Kristian Luuk, Jenny Strömstedt och Malou von Sivers gråtit och snyftat över hans berättelse. Jag har missat det också. TV4 har fortsatt på Joakim Lundells egen historia. Har jag heller inte sett.       

Jag har missat hela hans liv och tänker inte ta del av det nu. För det verkar ointressant, förutom då att han är berömd i Sverige tydligen, för att ha beskrivit sin mamma som ett monster. Jag födde en son samma år som han är född, men jag gjorde förstås så gott jag kunde både mot honom och nästa son. Plus den äldste förste sonen. Jag älskar nostalgiska julkort för så hade vi det aldrig hemma när jag var liten. Men mamma gjorde så gott hon kunde hon också. 

Denne man Joakim Lundell är influencer som det heter och tjänar storkovan på detta. Ibland känner jag mig faktiskt lite gammal, för så mycket vatten rinner under broarna, som jag inte tar del av. Men varför ska jag? Det jag intresserar mig för är verkliga problem i världen. Inte vad någon som Joakim Lundell eventuellt har hittat på. 

Men han anses vara en makthavare och sådana kan inte lämna ut privatpersoner hur som helst, som han har gjort. Så anses det och därför skärskådas han nu. Massor med anmälningar har gjorts av SVT:s granskning och det är inte slut ännu för det kommer två avsnitt till av detta. Nu står således två medievärldar mot varandra: SVT och sociala medier. Hur ska det gå? Så ointressant för mig. Men naturligtvis får inte en son så grovt förtala sin mamma. Det spelar ingen roll om han själv tror på det han berättar. Mamman har tigit och lidit tills nu och även hans syskon. 

Fransk teckning från 1765 av en varulv som förtär en kvinna. Lite sådana drag verkar även Joakim Lundell ha. Sorgligt nog. 


Ge inte miljarder till fattiga länder

UPPDATERAT

Det lönar sig inte att ge bort miljarder till fattiga Afrika eller Pakistan och Afghanistan. Det som behövs är en ändring av människors inställning. För bara två generationer sedan så födde min mormor tio barn. Det behövdes då för det var inte alls säkert att alla barn skulle överleva och barn var en rikedom, som gick att skaffa sig även för fattiga. Likadant tänker människor än i denna dag. Inte i Sverige så mycket utan i andra kulturer. 

Det är därför planeten är översvämmad av fattiga och krigande människor. För det är likaså sant att konkurrens om det materiella föder krig. Min mormor och morfar flydde från den tidens samhälle för mer än hundra år sedan och bodde först på en ö i Mälaren och hade ett litet hus, ungefär i den storlek som jag själv nu bebor 30 kvadratmeter. Där fick de en massa barn, men till slut flyttade de till fastlandet och fick ta hand om ett torp på 60 kvadratmeter. Min mamma som var yngst växte upp där i Skärholmen, Kärrbo. Tillsammans med de yngsta syskonen. Men de ägde aldrig marken eller huset. Familjen Ral ägde det då och gör det fortfarande.

Detta betyder att jag har många släktingar i landet, som jag inte ens känner. Folkmängden ökade då i början på 1900-talet i Sverige, men långsamt. Då bodde här kring 5 miljoner människor. Och på min pappas sida hade de lärt sig att inte sätta så många barn till världen utan istället skaffa sig stora gårdar och låta en del barn (läs män) utbilda sig. Allt det där genomgår världen fortfarande i olika stadier. Och många var de svenskar som utvandrade då till Amerika, för de kunde inte försörja sig i hemlandet. Känns också igen i nutid med stor migration. 

När vi blev rikare i Sverige började vi ge till fattiga länder utan några större krav. Tanzania har fått stöd sedan 60-talet, men det hjälper inte. Länder i Afrika har i vissa fall lägre ekonomiskt BNP än på 50-talet. Tanzanias opposition har vädjat till Sverige att sluta ge bistånd. Sverige skickar pengar rakt in i förtryck och korruption. Det var svenska missionärer som gjorde Tanzania till Sveriges bästa biståndsland på 60-talet, genom att Barbro Johansson missionär från Malmö var bekant med Tage Erlander. Biståndet skulle vara som en insamling av skatt i Sverige, men till världens folk. Kristendomen ersattes av socialismen. 

På min pappas sida fanns det sådana missionärer som verkade i Afrika. Och detta omtalades som äventyrliga historier, som när en leopard hoppade rakt in på bordet där de satt och drack te. Sant eller inte. Evangeliska fosterlandsstiftelsen var det som stöddes av mina släktingar på den sidan av släkten. De identifierade sig med adeln och högre borgligheten. Och ville vara goda kristna. 

Det som behövs ifall Afrika och Mellanöstern vill få det materiellt bättre är att sluta föda så många barn. Men det är fult att påpeka. För visst får människor föda så många barn de vill. Och kvinnor bestämmer inte heller i många fall över sina kroppar. Männens tid är här fortfarande och motsättningen mellan män pågår för fullt. Det blir krig av detta. Detta eviga problem.

5.12.2025

Biståndet till Tanzania ska fasas ut meddelar regeringen. Fem länder i Afrika och Sydamerika ska inte längre få bistånd. Istället ska bidragen gå till Ukraina. 

Aktivister som kräver mer pengar till alla länder på södra halvklotet. Här handlar det om klimatet 2024. Vi i norr som är rika ska ge och det offentliga distribuera alla pengar. Gammalt recept som inte fungerar.