söndag 24 augusti 2025

Vänsterpartiet ska utesluta två medlemmar

UPPDATERAT

 Vänsterpartiet har påbörjat processen att utesluta Daniel Riazat och Lorena Delgado Varas och det gillas inte av de båda. Jag skrev om Lorena Delgado Varas här. Eftersom vi är så globala så kan konflikten mellan Hamas i Gaza och Israel också påverka riksdagen här i Sverige. Men nu har Daniel Riazat kallat till pressträff i dag klockan 14 i riksdagen. Han vill ge sin syn på saken. Jag har aldrig förstått vad Vänsterpartiet gör i riksdagen. De behövs verkligen inte. Och att de här båda gillar terrororganisationen Hamas och ogillar judar säger en hel del. 

14:35

De båda ska starta ett "alternativ" säger de. Men de ska sitta kvar i riksdagen. De ska vara anti- en massa saker och samtidigt feministiskt. Vänsterpartiet är nämligen stalinistiskt och socialdemokratiskt på en gång. De båda blir vildar i riksdagen så jag hoppas de inte lyckas med något till nästa år då det är val. Fler partier behöver vi verkligen inte. 

26.8.2025

En hemsida finns nu som heter Framtidens vänster. Så de ska ta över det gamla vänsterpartiet? Verkar lite övermaga. Men att splittra vänstern är okej för mig. Det går inte att komma in på denna hemsida just nu. För många som går in antagligen. Eller är det ett medvetet sabotage?

10:25

Nu går det att komma in på hemsidan, men inte mycket att se. 

27.8.2025

Här kan ni se att vänstern alltid splittras och särskilt är de emot judar och sionismen. Precis som Sovjet och senare Ryssland. En historiebeskrivning i Göteborgs-Posten. Detta har pågått sedan 1917.

Så här skrev Lorena Degado Varas den 3 maj i år. Hon vägrade avgå fast partiet ville detta. Att illustrera det hela med en palestinaflagga säger allt. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar