UPPDATERAT
Häromnatten väcktes jag av skrikande djur. Några djur skrek hjärtskärande under huset och slogs. Djuren hoppade under huset så det kändes och hördes i golvet. Det var vid tvåtiden på natten.
Nu är det mörkt vid den tiden och jag ville veta vad det var för djur, så jag tog en ficklampa och gick ut. Något med ljus päls sprang förbi fortfarande skrikande och morrande in under huset men jag såg inte vad det var för djur. Men sedan blev det tyst.
Nästa morgon trodde sonen att det var grävlingar, men de är för stora för att få plats under huset tror jag. Och de har inte ljus, beigeaktig päls. Jag har hällt ut vinäger kring huset - för jag fick det rådet - och jag hörde små nysningar från något djur, men sedan har det varit tyst. Tack och lov har jag fått sova!
Vad tror ni? Vad var det för djur?
30.7.2026
Kanske var det några nya små katter som slogs. Visste inte att de kunde utstöta sådana dödsskrik. Men nu har det varit lugnt och jag har fått sova. Tack vare vinäger då.
Här finns en liten grop i gruset under huset. Vad kan det vara för djur som har tagit sig in där?
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar