Jag skulle aldrig våga skriva som Bitte Assarmo nu gör på Det Goda Samhället. Så får man helt enkelt inte skriva i det här landet. Precis som hon också skriver. Ni får läsa för jag vågar inte citera henne heller. Så långt har det gått. Själv är jag så gammal att Bitte Assarmo nästan skulle kunna vara min dotter om jag hade fått barn som tonåring.
Men jag håller med henne i allt väsentligt och tänker klara mig själv så länge jag lever. Ingen äldreomsorg till mig tack. Om jag inte får välja min personal. Jag såg filmen Maria om Maria Callas, som togs om hand i sitt hem av egen vald personal. Men hon var rik naturligtvis. Vi andra mer vanliga människor får säkerligen finna oss i att samhället spricker sönder mer och mer. Eftersom många inte vill bli omhändertagna och inte sitta i fängelse på gamla dar så tänker de ta livet av sig själva när den dagen kommer. Så säger de.
Här skrev jag om 100-åringen som våldtogs. Här om miljöpartisten som våldtog inom hemtjänsten. Här om en hemtjänstarab som våldtog. Här skrev jag senast om flera våldtäkter och vilka som gör det.
PS. DN hade en idyllisk artikel om vården av gamla. Här skriver Klas Hjort om detta och hur detta är falsk propaganda. DS.
Jag gläds åt att påskliljorna är utslagna. Så pålitliga trots minusgrader på nätterna. Roligt med något som återkommer år från år. Trots den kyla och rentav ondska som har infunnit sig bland människor här i landet.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar