onsdag 15 april 2026

Påven och Trump bråkar

 UPPDATERAT

Påven hälsar på i Algeriet och ska göra en rundtur i Afrika. Alger har den tredje största moskén i världen och är således muslimskt. Islam är statsreligion där i den demokratiska folkrepubliken Algeriet. Det låter lite motsägelsefullt i våra öron och är det också. Men påven hälsar naturligtvis inte på annat än den kristna församlingen i landet. Påven vill ha fred i världen. Men muslimerna är många fler än katolikerna. Bara en miljard katoliker mot två miljarder muslimer. 

Påven är inte som svenska kyrkan som samarbetar med muslimer och Islamic Relief, som inte längre får bidrag av Sida för de kan ha koppling till antidemokratisk verksamhet. Men för den svenska kyrkan är det viktigt att vara kompis med alla.

Påven har kolliderat en del med Trump på senaste tiden. Inte så svårt att göra. Påven har fördömt kriget i Iran och Trump har svarat att denna regim har mördat 42 000 av den egna befolkningen och de får inte ha en atombomb. Påven är själv amerikan och det gillades till en början av Trump. Men nu tappar Trump röster bland katolska väljare i USA. Han är själv kristen men icke bekännande sådan. Han var tidigare presbyterian.

11.06

Nu ställer sig också vicepresidenten JD Vance på Trumps sida mot påven. Han undrar hur påven kan säga att Gud aldrig är med den människa som svingar ett svärd eller släpper bomber. JD Vance är katolik och menar att det var amerikanarna som befriade Frankrike och Tyskland under andra världskriget. Och också tog människor ut ur koncentrationsläger. Så han tycker påven ska vara försiktig när det gäller uttalanden om Mellanöstern. 



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar